Україна. 1942 – 1944
Хроніка вигнання нацистських окупантів з України

Друга світова війна залишила глибокий слід в історичній долі України. 1225 днів і ночей господарював жахливий Молох війни на її території, двічі вогненний смерч прокотився її землями, не оминувши жодного міста, містечка, села і навіть найменшого хутора. Визволення від окупаційного ярма чекали всі: і місцеве населення, яке зазнало всіх випробувань «нового порядку», і воїни-визволителі, зокрема українці, які залишили на окупованій території батьків, дітей і дружин.

Серед розлогого переліку наступальних операцій радянських військ поважне місце посідають стратегічні ініціативи, спрямовані на визволення українських земель у грудні 1942 р. – жовтні 1944 р. Запеклість і жорстокість баталій, їх вирішальний характер дають нам право називати ці битви визначними.

Війна на території України не припинялася ні на годину впродовж 40 місяців, 35 із них припадають на активні бойові дії регулярних військ. Із січня 1943 р. до жовтня 1944 р. на українській землі відбулося 13 наступальних і 2 оборонні операції. У 1944 р. в Україні воювало 50% усіх сухопутних військ Червоної армії. У з’єднаннях Українських фронтів у 1944 – 1945 рр. українці становили 60 – 80% воїнів.

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.