Меморіал

Меморіальний комплекс розташований на площі понад 11,24 га.

Шлях до головної споруди розпочинається від колишньої Московської брами Старої Печерської фортеці XVIII століття. Звідси пролягла широка алея, що відкриває панораму музейного містечка. На майданчиках біля гранітних сходів встановлено 76-мм гармати зразка 1942р. До музею веде галерея, де розміщено п’ятиметрові бронзові горельєфні композиції, що відтворюють мужність прикордонників, нескореність тих, хто опинився на окупованій території, самовідданість учасників руху Опору та трудівників тилу. Автори композицій – скульптори В.Бородай, В.Швецов та ін. Ліворуч на пагорбі – чаша «Вогонь Слави» (діаметр – 16 м), праворуч на спеціальному майданчику розташовано експозицію виставки бойової техніки та озброєння – танки, артилерійські гармати і міномети, легендарні «катюші», літаки тощо. Неподалік вишикувалася техніка, зокрема БМП, БМД, гелікоптер, артилерійська зброя, задіяна у збройних конфліктах другої половини ХХ сторіччя. Для відвідування відкриті літак Лі-2, гелікоптер Мі-24 та реактивний винищувач МіГ-23.

Галерея веде до головної площі Меморіалу, де встановлено багатофігурні скульптурні композиції: «Передача зброї» (автор – В.Вінайкін) та «Форсування Дніпра» (автор – Ф.Согоян). Головна площа під час масових урочистостей вміщує близько 30 тис. осіб. Саме тут на честь всенародних свят, пов’язаних із подіями минулої світової війни, відбуваються численні заходи. Домінантою Меморіалу є скульптура «Батьківщина-мати» (автор – В. Бородай). У підмурку монумента містяться експозиційні зали музею.

2016. Меморіалу - 35

Меморіал над Дніпром – Національний музей історії України у Другій світовій війні – відзначав свій 35-річний ювілей! За час, що сплинув, Меморіальний комплекс перетворився на всесвітньо відомий об’єкт історичної спадщини та невід’ємний складник архітектурного ландшафту Києва, трансформувався на потужний науково-дослідний, освітньо-комунікативний та методичний центр, єдину музейну інституцію в Україні, яка висвітлює події Другої світової війни у глобальній площині. Продукована музеєм комеморативна практика відповідає національно-патріотичним запитам суспільства, викликає у відвідувачів почуття поваги до покоління воєнної епохи, вшановує пам’ять мільйонів полеглих, об’єктивно висвітлює історію воєнної доби, історичне значення перемоги над нацизмом і фашизмом для світової цивілізації, утверджує ідеали миру, злагоди, толерантності й гуманізму. Упродовж цього часу Меморіал відвідало близько 28 млн осіб з багатьох країн світу.

Своєрідним «лакмусовим папірцем» впливовості та популярності Національного музею історії України у Другій світовій війні є думки науковців, колег, пересічних відвідувачів, що рельєфно й розкуто розповідають про музейне життя в його минулому, сьогоднішньому та майбутньому вимірах, слугують дороговказом для подальших наукових і комунікативних проектів. Хочемо поділитися рефлексіями-вітаннями, які надійшли до Меморіалу.

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.