Виставки
Хованки

Раз, два, три, чотири, п’ять… Я іду шукать…

Знайомі слова, що на різні дитячі голоси лунають чи не в кожному дворі. З них починається захоплива гра «Хованки». Колись у неї бавилися ми, тепер – наші діти й онуки…

Але все змінюється, коли великою бідою приходить у дім війна.

У ХХ ст. людство пережило два криваві збройні конфлікти і, здавалося б, мало здобути імунітет від хвороби мілітаризму. А лихо все-таки сталося. У ХХI ст. в центрі Європи спалахнула російсько-українська війна… Раз, два, три, чотири, п’ять…

Я іду шукать… Але голос уже не той, не дитячий. Металевий, рипучий – жахливий.

Це голос війни, яка починає полювання на свої жертви, і найвразливішими є найслабші – діти. Понад 20 тис. українських дітей залишаються під обстрілами на Донбасі. Заручники дорослих ігор, перебуваючи на окупованих територіях, у «сірій зоні» та прилеглих населених пунктах, вони інтуїтивно продовжують «гру». Намагаються сховатися від смертоносного металу. У лабіринтах свідомості шукають прихисток від болю втрати близьких людей і рідної домівки.

Цим лабіринтом, наче домом, із якого пішло життя, – порожнім, продутим вітрами війни, який уже не прихистить від небезпеки йне подарує ані тепла, ані затишку, – веде нас музейна інсталяція. Його схованки, де панує відчуття тривоги й невпевненості, наповнені таким безкраїм дитячим болем, який витримає не кожне доросле серце.

Саме про це – особисті історії, зібрані науковцями музею. Дивіться! Слухайте! І хай кожен запитає себе: «Що зробили ми, щоб повернути нашому майбутньому вкрадене війною дитинство?».

Український Схід

Український Схід… Болюча рана, яка щодня й щоночі ятрить тугою за полеглими, спонукає шукати відповідь на запитання: чи можна було запобігти лихові? Як в умовах «гібридної» війни розрізнити, де наші, а де чужі й (не)чужі? І як, не втративши своїх, перемогти в ній?

«Український Схід»… Таку назву має музейний проект, який через автентичні матеріали розповідає про війну, що у ХХI ст. спалахнула в центрі Європи.

Агресія Російської Федерації проти держави Україна, яка постала на уламках радянської імперії, реалізуючи суверенне право на самовизначення, передбачене Статутом ООН, розпочалася з анексії Кримського півострова. Згодом полум’я конфлікту перекинулося на Донбас, де ось уже шостий рік вирує російсько-українська війна. Вона забрала життя близько 13 тис. військовиків і цивільних громадян, розірвала родинні зв’язки, зруйнувала безліч об’єктів інфраструктури, посіяла ворожнечу між двома народами, яким судилося бути сусідами.

Усі ці роки музейники стежили за розвитком подій на Сході України, збирали пов’язані з ними автентичні матеріали в усіх регіонах країни, включно із зоною бойових дій, готували тематичні виставки та проводили просвітницько-комунікативні заходи. За цей час фондозбірня поповнилася понад 10 тис. музейних предметів, що є свідками звитяги й жертовності українських воїнів, які відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої держави на її східних теренах. Водночас вони розкривають реалії життя цивільного населення, яке страждає, виживає, бореться, а також соціогуманітарні проблеми, породжені бойовими діями й тимчасовою окупацією.

Музейний проект «Український Схід» – це виставка-нагадування нашим співвітчизникам про те, що в країні йде війна і щохвилини на одного з нас може стати менше, виставка-пересторога для всієї світової спільноти, адже хто стане наступною жертвою агресора?..

Фактуальну та статистичну інформацію для підготовки виставки взято з офіційних сайтів державних інституцій: Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Національної гвардії України, Міністерства інформаційної політики України, Міністерства соціальної політики України, Національного інституту стратегічних досліджень, Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, а також офіційного листування та друкованих видань: Біла книга антитерористичної операції на Сході України (2014 – 2016). – К., 2017; Ті, що пережили пекло: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі. – К., 2015 та ін.

Фото: Руслан Боровик, Артем Гетьман, Максим Дондюк, Олександр Клименко, Станіслав Козлюк, Сергій Лойко, Єфрем Лукацький, Антон Наумлюк, Павло Нетьосов, Макс Рокотанський, Анатолій Степанов.