Виставки
Капелани

Там, на Українському Сході, де триває війна й проливається кров, пліч-о-пліч із воїнами захищають територіальну цілісність і незалежність нашої Батьківщини та гідно виконують душпастирську місію військові капелани – священнослужителі різних віросповідань і конфесій. Вони – Духівники, які мають іще й свою особливу місію – уберегти життя та віру самих Захисників України, зрештою, Перемогти Війну в людському серці. Адже тільки Любов здатна подолати Зло.

Там, де постійно балансує життя і смерть, Вартівничі Духовності стоять на сторожі Віри, Надії та Любові, несуть Слово Боже та Захист Божий, моляться за Життя, зцілюють Душі й зміцнюють моральний дух, пособляють вистояти, не зламатися, вселяють сподівання на перемогу Добра над Злом, допомагають повернутися до Миру, життя в громаді й родинах, зміцнюють Національну Єдність. Там, у складних бойових умовах, ротація за ротацією, вони завжди поруч із нашими воїнами: під обстрілами й у часи затишшя, у спеку і мороз, у бліндажах і шанцях, у наметах і напівзруйнованих будівлях, коли за вівтар – звичайний ящик від боєприпасів, на якому – ікони й свічки, а за чашу для святої води править шолом, Воїни Духу виконують свою душпастирську місію. А ще в апокаліптичному вимірі воєнного буття капелани – це не лише Священники, а й Друзі, Побратими, Порадники, Психологи. Принцип «Бути поруч!» завжди з ними. Вони потрібні! І Там, і Тут!

Із початком російської агресії на Сході України понад 700 священнослужителів та церковних активістів різних конфесій здійснюють Духівничу місію в умовах бойових дій.

Ця виставка, яка є органічним складником музейного проєкту «Український Схід», – саме про них, військових капеланів. Універсальною мовою музейних унікатів і документальних світлин, образних артінсталяцій «Силуети Долі» та «Янголи», аудіовізуальних сюжетів «Світло» й «Псалом 90» наративує вона розвій та значення українського капеланства у зоні АТО/ООС, біографує найяскравіших його представників, створюючи тим колективний Образ військового душпастиря – Цілителя Душ і Хранителя Духовної Міці Українського Воїнства!

Над виставкою працювали: Любов Легасова (куратор), Ірина Коцаб’юк (співкуратор), Володимир Сімперович, Богдан Гальчинський, Ірина Васильєва, Олеся Собкович (дизайн, відеосюжет «Світло»), Антон Логов (художник, автор інсталяцій), Анатолій Мусієнко (художник), Данило Пінько (відеосюжет «Світло»)

«Молитву військового капелана» читає її автор о. Андрій Зелінський

Відеосюжет «Псалом 90» наданий ідейним його натхненником о. Дмитром Поворотним

Партнери: Синодальне управління військового духовенства

ГО «Корпус справедливості»

Український Схід

Український Схід… Болюча рана, яка щодня й щоночі ятрить тугою за полеглими, спонукає шукати відповідь на запитання: чи можна було запобігти лихові? Як в умовах «гібридної» війни розрізнити, де наші, а де чужі й (не)чужі? І як, не втративши своїх, перемогти в ній?

«Український Схід»… Таку назву має музейний проект, який через автентичні матеріали розповідає про війну, що у ХХI ст. спалахнула в центрі Європи.

Агресія Російської Федерації проти держави Україна, яка постала на уламках радянської імперії, реалізуючи суверенне право на самовизначення, передбачене Статутом ООН, розпочалася з анексії Кримського півострова. Згодом полум’я конфлікту перекинулося на Донбас, де ось уже шостий рік вирує російсько-українська війна. Вона забрала життя близько 13 тис. військовиків і цивільних громадян, розірвала родинні зв’язки, зруйнувала безліч об’єктів інфраструктури, посіяла ворожнечу між двома народами, яким судилося бути сусідами.

Усі ці роки музейники стежили за розвитком подій на Сході України, збирали пов’язані з ними автентичні матеріали в усіх регіонах країни, включно із зоною бойових дій, готували тематичні виставки та проводили просвітницько-комунікативні заходи. За цей час фондозбірня поповнилася понад 10 тис. музейних предметів, що є свідками звитяги й жертовності українських воїнів, які відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої держави на її східних теренах. Водночас вони розкривають реалії життя цивільного населення, яке страждає, виживає, бореться, а також соціогуманітарні проблеми, породжені бойовими діями й тимчасовою окупацією.

Музейний проект «Український Схід» – це виставка-нагадування нашим співвітчизникам про те, що в країні йде війна і щохвилини на одного з нас може стати менше, виставка-пересторога для всієї світової спільноти, адже хто стане наступною жертвою агресора?..

Фактуальну та статистичну інформацію для підготовки виставки взято з офіційних сайтів державних інституцій: Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Національної гвардії України, Міністерства інформаційної політики України, Міністерства соціальної політики України, Національного інституту стратегічних досліджень, Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, а також офіційного листування та друкованих видань: Біла книга антитерористичної операції на Сході України (2014 – 2016). – К., 2017; Ті, що пережили пекло: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі. – К., 2015 та ін.

Фото: Руслан Боровик, Артем Гетьман, Максим Дондюк, Олександр Клименко, Станіслав Козлюк, Сергій Лойко, Єфрем Лукацький, Антон Наумлюк, Павло Нетьосов, Макс Рокотанський, Анатолій Степанов.