Виставки
Український Схід

Український Схід… Болюча рана, яка щодня й щоночі ятрить тугою за полеглими, спонукає шукати відповідь на запитання: чи можна було запобігти лихові? Як в умовах «гібридної» війни розрізнити, де наші, а де чужі й (не)чужі? І як, не втративши своїх, перемогти в ній?

«Український Схід»… Таку назву має музейний проект, який через автентичні матеріали розповідає про війну, що у ХХI ст. спалахнула в центрі Європи.

Агресія Російської Федерації проти держави Україна, яка постала на уламках радянської імперії, реалізуючи суверенне право на самовизначення, передбачене Статутом ООН, розпочалася з анексії Кримського півострова. Згодом полум’я конфлікту перекинулося на Донбас, де ось уже шостий рік вирує російсько-українська війна. Вона забрала життя близько 13 тис. військовиків і цивільних громадян, розірвала родинні зв’язки, зруйнувала безліч об’єктів інфраструктури, посіяла ворожнечу між двома народами, яким судилося бути сусідами.

Усі ці роки музейники стежили за розвитком подій на Сході України, збирали пов’язані з ними автентичні матеріали в усіх регіонах країни, включно із зоною бойових дій, готували тематичні виставки та проводили просвітницько-комунікативні заходи. За цей час фондозбірня поповнилася понад 10 тис. музейних предметів, що є свідками звитяги й жертовності українських воїнів, які відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої держави на її східних теренах. Водночас вони розкривають реалії життя цивільного населення, яке страждає, виживає, бореться, а також соціогуманітарні проблеми, породжені бойовими діями й тимчасовою окупацією.

Музейний проект «Український Схід» – це виставка-нагадування нашим співвітчизникам про те, що в країні йде війна і щохвилини на одного з нас може стати менше, виставка-пересторога для всієї світової спільноти, адже хто стане наступною жертвою агресора?..

Фактуальну та статистичну інформацію для підготовки виставки взято з офіційних сайтів державних інституцій: Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Національної гвардії України, Міністерства інформаційної політики України, Міністерства соціальної політики України, Національного інституту стратегічних досліджень, Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, а також офіційного листування та друкованих видань: Біла книга антитерористичної операції на Сході України (2014 – 2016). – К., 2017; Ті, що пережили пекло: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі. – К., 2015 та ін.

Фото: Руслан Боровик, Артем Гетьман, Максим Дондюк, Олександр Клименко, Станіслав Козлюк, Сергій Лойко, Єфрем Лукацький, Антон Наумлюк, Павло Нетьосов, Макс Рокотанський, Анатолій Степанов.

ВІЛЬНІ

Наша розповідь про тих, хто попри війну й тероризм, агресію та анексію, окупацію й репресії, тоталітарний прес і політичні катаклізми, хаос чи зраду, знайшов у собі мужність вижити, вистояти й не зламатися. Вони залишилися Вільними, пройшовши через горнило страждань, несправедливості й жорстокості...

Експозиційний простір виставки, обрамлений художньо-образними кластерами-композиціями «Розриваючи пітьму неволі», «Гойдалки Часу», «Артерії Життя» та відеонаративом «Шлях до Волі», базуючись на документах і матеріалах 12 колишніх бранців Кремля та «ДНР»/«ЛНР», символічно біограмує збірний образ Вільного, який, незважаючи на різні життєві й політичні вподобання, піднявся проти Молоха «гібридної» війни та інформаційно-пропагандистського одурманення «північного сусіда», повстав проти терору, цькування й залякування, пройшов крізь криваві катівні квазідержавних утворень та холодні застінки російських тюрем, переступив через абсурдність і недолугість «звинувачень» російського «правосуддя», показав мужність, честь і гідність, підхопив символічний Стяг ВОЛІ після свого визволення й несе його з ПРАВДОЮ далі...; привертає увагу до долі політв’язнів, які перебувають у Росії або на тимчасово окупованих територіях України; образно фіксує та увиразнює дух СВОБОДИ, незламності й життєствердну силу ВОЛІ!

У 2014 р. Росія анексувала український Крим і розв’язала криваву війну на Сході України. Ми змогли дати відсіч агресору, проте на окупованих територіях розпочався процес історичного ревізіонізму радянського тоталітарного режиму: атмосфера страху, безсилля й безнадії, терор проти інакодумців, військові злочини, брутальні порушення прав і свобод, презирство до людської гідності, арешти та ув’язнення невинних.

«Це якийсь жах, свавілля і якась фантасмагорія, тому це все було ірреально, і я до кінця навіть не міг зрозуміти, навіщо», – так коментує 700 днів свого полону в бойовиків «ДНР» український учений-релігієзнавець Ігор Козловський…

За офіційною статистикою, з російських тюрем і катівень на тимчасово окупованих територіях визволено 3 376 громадян України. Нині в місцях позбавлення волі в Росії, анексованому Криму та ОРДЛО перебуває 371 (?!) наш співгромадянин.

Ідея: Іван Ковальчук

Куратори: Ірина Коцаб’юк, Богдан Гальчинський, Олеся Собкович

Консультант: Роман Сущенко

Автор інсталяції: Антон Логов

Художники: Антон Логов, Анатолій Мусієнко

Висловлюємо подяку за надані світлини Зої Шу (ініціаторці проєкту «Після полону»).

Вільні. Свобода для мене — це...