Навчання толерантності

Традиційно в січні ми згадуємо жертв Голокосту. Упродовж 24 – 29 січня відбулася низка заходів, присвячених цій складній сторінці історії людства.

У рамках музейного проекту «Слово свідка» відбулася зустріч із Надією Лазнюк – донькою Праведників народів світу – Василя та Марії Андрієвських. Пані Надія поділилася спогадами про те, як ще дитиною допомагала батькам упродовж двох років переховувати єврейську родину. Вона передала до фондозбірні музею матеріали з родинного архіву, серед яких – фото, мамина хустка та батьківська вінчальна ікона Божої Матері «Розрадниця».

Школярі міста Києва під час музейних тематичних заходів навчалися толерантності. Учні Економіко-правового ліцею відвідали музейний урок толерантності «Акварелі: палітра людських страждань», у ході якого провели своєрідне «історичне розслідування» етнічних злочинів, скоєних під час нацистського панування в Європі. У формі жвавого діалогу та роздумів, що поєднувалися з демонстрацією історичних портретів, діти дізналися про драматичні події та долю євреїв і ромів у концтаборі Аушвіц. Вони переглянули мультфільм про художницю Діну Готлібову, яка завдяки своєму таланту змогла врятувати від смерті себе та свою маму.

Учні спеціалізованої школи №17 «приміряли» професію репортера. Після екскурсії про нацистську окупаційну політику та знайомства з тематичною виставкою вони взяли участь в інтерактиві «Репортер із минулого»: підготували газети, у яких розповіли про власне бачення тих подій.

Десятикласники гімназії №153 ім. О.С. Пушкіна стали учасниками виховного тренінгу під назвою «Тримай мене міцно за руку». Саме так подумки чи вголос благає про допомогу людина, життя якої в небезпеці. Про те, як діяти в таких обставинах, діти дізналися через історію Олександри Шулежко. Вона врятувала в окупованих Черкасах 25 єврейських дітей. Школярі могли уявити себе на місці жертв та рятівників. В ігровій формі вони пізнавали феномен подвигу людей, які, ризикуючи своїм життям, рятували приречених на загибель. За допомогою інтерактивного складника діти поглибили знання про нацистську політику Голокосту під час Другої світової війни, рефлексували про вияви терпимості, толерантності та емпатії навіть у нелюдських умовах.

Військовослужбовці Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ прослухали тематичну екскурсію експозицією музею та виставкою «Праведний шлях: українці-рятівники». Вражаючі історії порятунку і людської мужності та милосердя нікого не залишили байдужим.

Сподіваємося, що музейні проекти на тему збереження пам’яті про жертв Голокосту збагатили відвідувачів знаннями та досвідом. Віримо, що такі заходи домопожуть не допустити повторення гірких помилок людства.