Зневажений геноцид

У музеї відкрито виставку про долю ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. Український центр вивчення історії Голокосту в партнерстві з німецькою організацією «Освітня ініціатива з роботи заради миру» (“Bildungswerk für Friedensarbeit”) та у співпраці з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні реалізував проект «Зневажений геноцид». Він має донести до якомога ширшої української та європейської аудиторії історію геноциду ромів України за часів нацизму. У полі зору також дискримінація ромського населення та боротьба з нею сьогодні – як в Україні, так і в Німеччині.

Виставка складається із 20 стендів й містить архівні документи та сімейні світлини, презентує як особисті історії тих, хто пережив геноцид, так і загальноісторичні відомості про це явище. Вона відповідає на запитання: якими були підґрунтя, перебіг та наслідки геноциду ромів? Як ставилося місцеве неромське населення до переслідуваних? Які існували способи порятунку? Що згадують літні роми, яким пощастило вціліти, й неромські свідки про пережите та побачене? Про що мовою розпоряджень та статистики свідчать офіційні архівні документи? Що відомо про масштаби втрат? Чи зберігають пам’ять про геноцид люди, які пережили переслідування, а також суспільство й держава? Чи засвоєні сьогодні уроки геноциду?

Презентація відбулася за участі німецьких та українських виконавців проєкту, представників ромської громади, науковців, представників органів державної влади та громадських організацій. Свої візії щодо важливості збереження пам’яті про трагедію геноциду ромів в історії України і усвідомлення уроків «зневаженого геноциду» сьогодні презентували Франк Брендле (асоціація «Освітня ініціатива з роботи заради миру», Берлін), Анатолій Подольський (Український центр вивчення історії Голокосту, Київ), Валерій Сухомлинів (Київське міське товариство ромської культури «Романіпе»), Володимир Яковенко (секретаріат Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації «Ромської стратегії в Україні»), Ахтем Чийгоз (підкомітет з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій).

У межах презентації проєкту в просторі виставки відбувся методичний семінар для вчителів історії, який мав на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з учнями. Із доповідями про формування культури пам’яті виступили фахівці Українського центру вивчення історії Голокосту Михайло Тяглий і Тетяна Сторожко.

Запрошуємо до ознайомлення з проєктом.