День пам’яті

Під синім осіннім небом Україна вшановувала пам’ять своїх полеглих Героїв. Сьогодні вперше на державному рівні відзначаємо День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. Цього дня п’ять років тому під Іловайськом Україна зазнала найбільших утрат за весь час війни на Донбасі. За офіційними даними, у котлі тоді загинули 366 українських військових і правоохоронців, 429 були поранені, 128 потрапили в полон, 158 вважаються зниклими безвісти.

Музейники вже п’ять років працюють над темою російсько-української війни. У 2017 р. на території Меморіалу, у брамі Печерської фортеці ХVIII ст., було створено Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах.

Робочий день колективу розпочався з пам’ятного зібрання. Разом ми принесли соняхи й зайшли до Мартиролога, згадали полеглих воїнів, а потім «перетворили» їх на ангелів, написали на фігурках імена загиблих і поєднали в єдиному польоті. Долучалися до благородної акції всі небайдужі. Упродовж дня перехожі заходили до Мартиролога, схиляли голови, слухали тишу, вирізали з картону ангелів, писали імена.

Сьогодні родини наших захисників приїхали до столиці з усіх куточків України, щоб пом’янути своїх дітей і ще раз нагадати тим, хто живе на мирній території під мирним небом, якою є ціна спокійного сну. Декотрі з них завітали й до Меморіалу, відвідали Мартиролог. Під склепінням старовинної брами вони побачилися зі своїми рідними. Дорогі серцю імена та фото з’являлися перед очима. Тихо плакали, потім створювали своїх ангелів.

На жаль, Мартиролог не припиняє поповнюватися новими портретами. Нині він містить понад три 3000 прізвищ загиблих з усіх силових відомств України, волонтерів і громадських активістів, життя яких забрала підступна війна. До побратимів на символічному вівтарі невдовзі приєднається Руслан Дейнеко, який загинув під Іловайськом у 2014 р. Його родина цей скорботний день провела в музеї. Відвідали й виставку «На лінії вогню». Там увесь день поміж соняхів горіла свічка пам’яті. Неймовірні емоції, спогади та хвилювання охопили всіх. Ця війна болітиме їм до кінця життя. Їхній Руслан невдовзі стане героєм нового виставкового проекту «Український Схід», що створюється за підтримки Українського культурного фонду. Це буде простір пам’яті та емоцій, спілкування та спогадів про тих, хто віддав життя, захищаючи наш суверенітет і незалежність.