Новини
Український Схід

Музей презентував новий проект «Український Схід», створений за підтримки Українського культурного фонду. На головній площі Меморіалу зібралися бійці та їхні родини, а також рідні й побратими загиблих, волонтери, переселенці, медики, капелани, журналісти, науковці, курсанти й студенти, музейники, представники наукових кіл та громадськості. Усі говорили про Український Схід як про болючу рану, яка ятрить на тілі країни вже шостий рік. У пам’ять про полеглих схилили голови, стояли в тиші, вклонилися тим, кого вже немає з нами, чиє життя забрала війна.

Сучасна російсько-українська війна… Нова виставка – про неї. Про тих, хто на східних теренах нашої держави протистоїть агресорові. А ще – про населення, яке страждає, виживає, бореться. Про соціогуманітарні проблеми, породжені бойовими діями й тимчасовою окупацією.

«Для колективу сьогодні важливий день, адже тема війни є невід’ємною частиною нашого життя», – так звернувся до гостей заходу генеральний директор музею Іван Ковальчук.

Наша інформаційна зброя – це унікальні артефакти. Проект став результатом майже шестирічної діяльності музейної команди, яка від 2014 р. висвітлює події цієї війни в тематичних виставках та просвітницько-комунікативних заходах. Відтепер це ще й інноваційні рішення, утілені командою «АМУЗЕУМ». Її куратори Андрій Качуро й Анастасія Гайдукевич зауважують, що для них цей проект народився півтора року тому, коли вони вперше потрапили до музею, побачили вже наявну експозицію й відчули бажання долучитися до створення нової.

Заступниця виконавчого директора Українського культурного фонду Ірина Осадча зазначила, що фінансова підтримка у створенні саме таких проектів є надважливою для суспільства й для України.

«Ця виставка стане платформою для патріотичного виховання громадян, інструментом донесення до світової громадськості правди про війну в Україні», – сказав начальник головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних сил України генерал-лейтенант Олег Грунтковський.

До дійства долучилися відома волонтерка Діана Макарова, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Патриляк та викладачка Донецького національного університету імені Василя Стуса Інна Єрмакова. Їй тема сучасної війни неабияк близька. Її родина свого часу була в розстрільних списках ворога. Тепер пані Інна – переселенка, проживає у Вінниці.

Серед присутніх були родини загиблих. Ми розділили горе втрат із матерями Героя України Ігоря Брановицького, Максима Ридзанича, Андрія Галущенка. На зустріч зі своїм полеглим татом Сергієм Цимбалом прийшов до музею малий Сашко з мамою Лілією.

Інформаційними партнерами заходу стали агентство «Укрінформ» та канал «1+1». Воєнні журналісти служби новин «ТСН» – наші постійні партнери. Вони постійно збирають артефакти війни, і цей день не став винятком. Наталка Нагорна, Євгенія Цвєтанська разом із Володимиром Рунцем передали до фондозбірні нові речі з лінії фронту. Вони зазначили, що ці артефакти такі самі побиті й постріляні, як наш нинішній мир, але головним завданням є той Мир, що настане лише після Перемоги.

За кожним експонатом виставки – історія бійця, бою, військового підрозділу, переселенця, полоненого, всієї України. Надходження артефактів – свідків війни не припиняється ані на мить. Щойно звільнений із кремлівського полону український партизан Олексій Сизонович передав до музею унікальні документи, неймовірні свідчення злочинних дій ворога проти вільного українського народу. Пан Олексій завітав на відкриття виставки разом із Героєм України Володимиром Жемчуговим, якому свого часу теж довелося пройти через полон.

«Український Схід» – це платформа для пояснення перебігу подій та місце збереження пам’яті про учасників і свідків війни, простір для патріотичного виховання громадян, місце індивідуальної та колективної рефлексії на тему її передумов, впливу на сучасників і долю Європи.

Завітайте до музею! Не бійтеся зануритись у війну, що стала реальністю сьогодення, усвідомте її. Російсько-українську війну ХХІ ст. …

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.