Трофейна зброя – символ примирення

Днями колекція музею поповнилась артефактом не лише цікавим із погляду минулого, а й у певному сенсі дуже знаковим для нашої сучасності. Це шашка, яку передав Меморіалові громадянин ФРН, лейтенант німецької кавалерії Філіп Нойгаус, відвідавши Київ разом зі своєю дружиною Тамарою. За словами пана Нойгауса, повернення реліквії, яку він зберігав, до країни, де вона стала колись воєнним трофеєм його предка, символізує примирення й закінчення війни особисто для нього та його сім’ї.

Відомо, що до 17 листопада 1941 р. ця зброя належала радянському військовому, з рук якого після його загибелі її взяв між Маріуполем та Ростовом-на-Дону двоюрідний дід Філіпа Нойгауса – Карл Фрідріх Нольтінґ. Відтак він подарував шашку своєму похреснику, на той час десятирічному хлопчикові, – майбутньому Філіповому батькові. Перш ніж потрапити до Приазов’я, Нольтінґ як доброволець єгерських військ устиг повоювати у Франції та Югославії і, що важливо саме для історії з шашкою, постійно писав із війни своїй матері. Бо ж власне фронтова кореспонденція і підказала його двоюрідному онукові, що реліквія, найімовірніше, походить із території України.

Думка повернути шашку, до країни, де її було взято, виникла у Філіпа Нойгауса ще понад десятиліття тому – по смерті батька, якого він поховав у 2007 р. «Спершу я пишався, що маю таку реліквію, – каже Філіп Нойгаус. – Але невдовзі задумався про те, що насправді вона мені не належить». Щоправда, спочатку, коли успадкував трофей, міркував, що його варто передати до Москви.

«Одначе п’ять років тому, – продовжує гість музею, – я зрозумів, що то було б помилкою. Ще раз перечитав листи двоюрідного діда – і з’ясував, що йдеться таки про Україну. Ось тільки я не можу бути зараз між Маріуполем та Ростовом, бо декому спало на думку розв’язати в тих місцях війну».

Бажання Філіпа Нойгауса справдилося. Трофейна зброя періоду Другої світової війни перетворилася на символ людяності і миру. Віримо, що мрія українців, про те щоб замовкла зброя на території України обов’язково здійсниться.