Нове музейне видання

Прийдешнього 2020 р. окрім низки позитивних історичних дат людство згадуватиме і трагічні, одна з яких 80-ті роковини від дня створення нацистами концтабірного комплексу Аушвіц-Біркенау на території польського міста Освенцим та в його околицях. Звісно, що будучи одним із найбільших таборів, а до того ж розміщеним доволі недалеко від кордонів України, Аушвіц не міг не залишити свого трагічного відбитку і в її історії відповідного періоду.

Однією з найновіших знакових подій Меморіалу став вихід у світ унікального музейного наукового видання «Концтабір Аушвіц – український вимір: дослідження, документи, свідчення». Варто сказати, що воно виявилося для історичної науки першою спробою розглянути українську складову освенцимської тематики об’єктивно, різнобічно й комплексно.

Знаменно, що понад 40 сторінок у цій унікальній книжці припадає на сам лишень «Список українців та вихідців з України – в’язнів концтабору Аушвіц». Серед них і євреї – жертви Голокосту, й військовополонені Червоної армії, і українські націоналісти-бандерівці, перебування яких на волі гітлерівці вважали небезпечним для Третього райху, бо не могли пробачити їм проголошення незалежності в 1941 р., й покарані остарбайтери-втікачі.

Окрім дуже детально й скрупульозно розробленого музейними фахівцями науково-довідкового апарату, під який відведено майже третину всього її друкованого обсягу, книжка включає корпус наукових статей, серед авторів яких історики Олександр Лисенко, Тетяна Пастушенко, Валентина Смірнова, Олександр Білоус, Віталій Горобець, Надія Смолярчук та ін. А поруч – найцінніше на рівні усної історії: інтерв’ю живих свідків – колишніх бранців Аушвіцу-Біркенау, які вони встигли дати працівникам Меморіалу та Івано-Франківського краєзнавчого музею, та письмові свідчення тих, хто пережив випробування концтабором.

Придбати книгу можна у музейній крамниці.

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.