Українці: депортації, переселення, еміграції

Поспіхом зібрані речі, діти на руках, клунок на спині – і вперед: куди, для чого, за що? У товарних вагонах везли в безвість, морок і небуття…

Про процеси депортації, еміграції, евакуації без повернення, трансфери, спеціальні військові операції на західноукраїнських землях, що першими зазнали вимушених міграційних змін, а також про масштаб людських і матеріальних втрат, їх вплив на подальший демографічний розвиток регіону говорили з істориком, професором Юрієм Сорокою. «Українці: депортація, переселення, еміграції» – тема сьогоднішньої «Музейної платформи історика», гостем якої став науковець. Під час заходу розповідь метра органічно поєдналася з музейним наративом та експозитами – свідками тих подій. Наочним доповненням теми стали музейні артефакти та життєві історії героїв музейної виставки «Вирване коріння», у просторі якої відбувалася зустріч.

Юрій Сорока не з чуток знає, що таке «синдром переселенця», як він навіть через багато років впливає на велику частину українців та з чим довелося стикнутися сучасним мігрантам зі Сходу нашої країни. Усе своє життя він займався питанням переселень, адже в нього ці події викликають не лише суто науковий інтерес, а є історією його родини.

Масові депортації та арешти стали складником репресій комуністичного режиму. Сотні тисяч людей зазнали цинічного нехтування їхнім елементарним правом – жити на своїй рідній землі. Цілі покоління були відірвані від своєї Батьківщини, а на їхнє місце прийшли чужинці. Що це, як не ще один вид геноциду, знищення національної ідентичності, вбивство історичної пам’яті? Історик зазначив, що сьогодні Україна досі пожинає плоди цих злочинів.

Розкрита тема нікого з гостей не лишила байдужим. Молодь цікавили далеко не дитячі питання. Наприклад, про те, що виграли в економічному, політичному чи соціальному планах Польща та СРСР після депортацій? На що сьогодні можуть розраховувати нащадки переселенців? Чи відновлена історична справедливість?

Як результат, учасники заходу дійшли спільної думки запропонували запровадити на державному рівні день вшанування пам'яті депортованих українців. Кожен народ памятає такі події своєї історії та вшановує своїх предків. Чому ж для багатьох українців ця тема досі прихована пеленою часу?

Проект «Музейна платформа історика» продовжує висвітлювати нові сторінки нашої історії, ставить гострі запитання та важливі завдання досвідченим історикам і початківцям, розкриває досі незвідані грані нашого минулого.