Цифра в інституціях пам'яті: для чого та як

Щодня все наполегливіше цифра вривається в життя людства. Музеї – не виняток. Що таке «цифра» в контексті роботи з культурною спадщиною? Це питання вже багато років стоїть перед музейною спільнотою. Досвід показує, що це насамперед цифровізація музейних колекцій – один із важливих процесів роботи сучасного музею. В Україні чимала кількість музейних інституцій вже розпочали таку роботу. Проте вони діють автономно: кожен йде власним шляхом. Значно краще ці процеси налагоджені у Європі.

25–27 березня відбувся семінар, організований з нагоди старту нової тренінгової програми ProMuseum, що реалізується ГО «Український центр розвитку музейної справи». Учасники проекту: Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс та Естонський військовий музей – Музей генерала Лайдонера (Estonian War Museum, EWM). Програма передбачає довготривалу співпрацю і перша зустріч партнерів була у Києві.

Обмін досвідом та побудова плану майбутньої співпраці – основні завдання триденної зустрічі. Естонський музей війни презентували директор Хеллар Лілл, головний зберігач Айрі Херм, координатор дослідницьких проектів Хембо Пагі та радник зі стратегічних питань Патрік Ранг. Говорили про сучасні тенденції та підходи в налагодженні процесів оцифрування музейних колекцій, необхідні для цього компетенції. Музейники України отримали нагоду дізнатися, на яких засадах і принципах будується робота естонських музеїв, які пріоритети визначені в Естонській національній програмі цифровізації та Плані дій у сфері культурної спадщини, що таке відкриті дані та як навчитись об'єднувати зусилля для формування міжінституційних цифрових банків даних, для чого та як формується музейна інформаційна система Естонії (MulS) тощо.

Водночас співробітники Меморіалу розповіли про свою роботу. З 2010 р. музей вже розпочав оцифрування фондової колекції. Близько 80 тис. музейних предметів уже внесено до електонної системи, робота продовжується. Важливо, щоб результатом майбутньої співпраці стала можливість ширшого застосування вже опрацьованого матеріалу та випрацювання нових методів реалізації цифровізації. Виклики сьогодення та можливості в цій царині значно ширші, отож сучасний стан оцифрування в українських музеях потребує модернізації.

Після презентацій і дискусії учасники зустрічі домовилися про подальшу співпрацю між музеями з питань обміну досвідом, ознайомлення з новітніми технологіями та досягненнями для підвищення наукового іміджу та соціального статусу музеїв. Отже, наша мета – культурна співпраця музеїв партнерів. Сподіваємося, що створення спільних проектів сприятиме збереженню історичної пам’яті про події Другої світової війни та розширенню інтелектуального доступу громадськості до історичних артефактів із цієї тематики.