Людяність у нелюдяний час

У роки Другої світової війни українці подали руку допомоги єврейському народові. Ризикуючи власним життям та життям своїх близьких, вони рятували сусідів, знайомих і незнайомих від нацистів. Держава Ізраїль рятівникам надає почесне звання Праведника народів світу. 2619 імен українців з-поміж 26 973 Праведників з усього світу вже викарбувані на Стіні Честі в Саду Праведників Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем.

У переліку – імена Василя та Марії Андрієвських. Напередодні Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту їхня донька Надія Лазнюк завітала до музею, щоб поділитися спогадами про пережите й передумане під час нацистської окупації.

Їхня сім’я з восьми осіб, яка проживала на Вінниччині, прихистила єврейську родину Чмеликів. Два роки п’ятеро осіб удавалося переховувати в сараї та погребі. Діти родини Андрієвських чітко знали, що про це не можна говорити навіть найближчим родичам. Надія Лазнюк згадує про життя у період окупації так: «Я хоч і була дитиною, але пам’ятаю, як батькам було тяжко. Потрібно було думати про забезпечення людей їжею, одягом – усе це робила мама. Я ніколи не чула від неї, що їй важко чи набридло чи будь-які інші нарікання. Вона знала: так треба. Це були роки випробувань людей на совість і порядність».

Родина Чмеликів дотепер вдячна Андрієвським за порятунок. Пані Надія й нині підтримує дружні стосунки з врятованими в роки війни дітьми, Аркадієм та Євгеном, і їхніми нащадками, які проживають в Ізраїлі. Під час заходу вона передала до фондозбірні музею матеріали з родинного архіву, серед яких фото, мамина хустка та батьківська вінчальна ікона Божої Матері «Розрадниця». Незабаром нові експозити доповнять музейну виставку «Праведний шлях: українці-рятівники». Нова історія порятунку стане складником музейного просвітнього проекту «ПортретиUA». Його мета – історичний та міжнародний ребрендинг українського виміру в Другій світовій війні через особисті історії людей, які своїми вчинками втілювали в життя ідеали миру, гуманізму та толерантності.