Звитяга під синьо-жовтим стягом

У День Державного прапора в музеї розповідали про українські прапори, які під час війни на Донбасі стали бойовими. Упродовж дня відвідувачі мали змогу ознайомитися з легендами прапорів, які майоріли на бойових машинах, блокпостах та над бліндажами, які ставали оберегом для бійців або проводжали їх в останню путь.

Легендарні прапори упродовж п’яти років займають почесне місце у просторі музейних виставкових проектів про війну на Сході України. 27 стягів об’єднано в образно-реліквійному комплексі «Оберіг української нації». Вони не лише символізують 27 адміністративно-територіальних одиниць України, а це ще і 27 легендарних бойових історій. Ось лише кілька з них.

Прапор, що належав Герою України Андрієві Кизилу. Він майорів над українськими позиціями в районі Авдіївської промзони. Там відбувалися найзапекліші бої у 2016 р. – на початку 2017 р. Після загибелі Андрія прапор передала до музею його дружина.

13 серпня 2014 р. в с-щі Новосвітлівка Луганської області від вибуху керованої ракети загинули чотири військовослужбовці 1-го механізованого батальйону 24-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України: капітан Віталій Бондаренко, лейтенанти Владислав Рильський та Юрій Думанський, солдат Михайло Романович. Закривавлений прапор, яким були накриті тіла загиблих воїнів, передав до музею батько лейтенанта Владислава Рильського.

Серед унікальних прапорів – стяг, що майже рік, від липня 2015 р., височів над бойовими позиціями 93-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України на території шахти «Бутівка-Донецька», яка впродовж багатьох місяців вважалася найгарячішою точкою бойового зіткнення.

У 2016 р. волонтери виготовили й установили на териконі поблизу м. Торецька Донецької області прапор України замість пошматованого прицільним вогнем бойовиків. Нині над териконом піднято український стяг ще більшого розміру, а попередній – експонується в музеї.

Промовистим артефактом музейного зібрання є прапор, установлений над центральним входом до старого термінала Донецького аеропорту. Він містить останні підписи загиблих «кіборгів» – Героя України Івана Зубкова, Володимира Гнатюка та багатьох інших захисників летовища.

Колекція музейних прапорів нині налічує майже 50 одиниць та постійно поповнюється. Одним із останніх став прапор, що належав загиблому на Сході України нацгвардійцю Івану Гутніку-Залужному. Реліквію до музею передав його дідусь учасник Другої світової війни, Іван Залужний.

Найближчим часом колекція буде гідно представлена на новій виставці «Український Схід», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду. Слідкуйте за анонсами.