Підступний злам. Пакт Молотова – Ріббентропа
До Дня пам’яті жертв тоталітарних режимів

80 років тому, 23 серпня 1939 р. Радянський Союз та нацистська Німеччина підписали договір про ненапад між Німеччиною та Союзом Радянських Соціалістичних Республік, так званий пакт Молотова – Ріббентропа, що послужив спусковим механізмом Другої світової війни.

Під час музейної презентації, присвяченої цим подіям, у музеї говорили про міжнародну ситуацію в Європі 1938–1939 рр., формування й експансію двох тоталітарних режимів. Зразки радянської та німецької пропаганди засвідчили антигітлерівські й антибільшовицькі настрої, роздмухані в країнах до підписання пакту, а спогади учасників – шок від кардинального розвороту.

Зокрема, про це йдеться у спогадах киянина, свідка подій Другої світової війни, Федора Пігідо-Правобережного, який свою книжку назвав «Велика Вітчизняна війна», взявши ці слова у лапки. Автор емігрував за кордон, де зміг відверто розповісти про пережите у «радянському соціалістичному раю». У 1954 р. видав своє перше видання спогадів. Це видання було представлено під час музейної презентації.

Також серед нових надходжень до фондової колекції – збірка німецьких документів «Щодо передісторії війни», видана в Берліні у 1939 р. Вона містить текст договору про ненапад між Німеччиною та Союзом Радянських Соціалістичних Республік у розділі «Німеччина як запобіжник у мирних відносинах із сусідніми країнами». Учасникам музейної зустрічі було цікаво побачити оригінальне офіційне видання Райхсканцелярії, оцінити його готичні шрифт та стиль офіційних документів.

Також йшлося про зміст таємних протоколів і карт, що представлені в експозиції. До перегляду запропоновано історичну хроніку подій.