«Говорю з 1941-го»
Музей озвався до відвідувачів голосами з війни

22 червня 1941 р. почалося збройне протистояння двох тоталітарних режимів. Мільйони українців проти свого бажання опинилися посеред цього вогняного виру. Що вони відчували? Що хотіли сказати тим, кого люблять, не знаючи, чи ще колись їх побачать? Доторкнутися до почуттів свідків обпаленого вогнем літа 1941-го дає змогу музейна колекція «Непрочитані листи 1941-го».

Уже четвертий рік поспіль у роковини початку німецько-радянської війни музей промовляє до своїх гостей голосами авторів тих листів, що опинились у його зібранні. 22 червня в музейних залах у режимі нон-стоп лунають аудіоверсії цих епістол, озвучені студентами інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого.

До колекції ввійшло 1215 листів, датованих червнем – липнем 1941 р. Після окупації Кам’янця-Подільского цю кореспонденцію було вивезено до Австрії. Впродовж десятиліть вона зберігались у фондах Технічного музею Відня й у 2010 р. була повернута до незалежної України.

Зібрання стало об’єктом дослідження науковців музею. Одним з основних завдань є пошук адресатів, щоб ті змогли бодай і з запізненням, але все-таки прочитати слова своїх близьких. На сьогодні знайдено вже 661 родину.

Дописувачі ділилися своїми турботами й сподіваннями з родинами та друзями, розсилаючи конверти в різні куточки Радянського Союзу. У деяких листах збереглися фотознімки дописувачів або дрібні особисті речі, які вони вважали за потрібне відправити дорогим людям.

Ці листи мають могутній емоційний та гуманітарний потенціал. Вони несуть колективний голос свідків перших тижнів і місяців німецько-радянської війни, передають слова туги, смутку, любові, прощання та надії, які актуальні завжди. Поринувши у музеї в атмосферу червня 1941 р. сучасна людина підсвідомо проводить аналогію до нинішніх подій. Такі емоції відчув на собі кожен, хто завітав до музею в цей день.

Найближчим часом озвучені аудіоверсії листів з’являться на сайті музею в розділі проекту «Непрочитані листи 1941-го».