Україна. 1939-й: сучасні дискурси
Панельна дискусія

У головній експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні відбулася панельна дискусія «Україна. 1939-й: сучасні дискурси». Захід проводився спільно з Інститутом історії України НАН України, Київським університетом імені Бориса Грінченка та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

Доповідачами виступили відомі українські вчені та музейники: Олександр Лисенко, Андрій Руккас, Фелікс Левітас та Наталія Гамарник. Спікери доповідали на такі теми: «Політичні передумови Другої світової війни. Українське питання», «Західноукраїнські землі у вересні 1939 р.», «Світ напередодні війни в сучасних українських та зарубіжних наративах», «Українські землі напередодні Другої світової війни. Музейні (ре)презентації».

Після доповідей відбулася дискусія у формі круглого столу. До обговорення долучилися науковці, музейники та вчителі історії. Кожен присутній мав можливість поставити запитання чи висловити власну думку з пропонованої теми.

Учасники обговорення зазначали, що історія України під час Другої світової війни кардинально відрізняється від інших країн саме через бездержавний статус, поділ території між різними країнами після Першої світової війни та багаторічний сталінський терор. Українського питання в єдиній формі та площині не було, воно було різним для всіх учасників конфлікту і використовувалося відповідно до планів воюючих сторін.

Цікаво, що в світлі подій на Сході України присутні не могли не провести паралелі між подіями міжвоєнного часу та сьогоденням. На жаль, той, хто не знає історії, занадто дорого за це платить.

Професор Фелікс Левітас зазначив, що Друга світова війна для нас ще не історія, а поле битви за історію.

Такі зустрічі та панельні дискусії наразі є важливими і для теоретиків історичної науки, і для практиків – музейників та вчителів. Національний музей історії України у Другій світовій війні органічно поєднує в собі всі аспекти діяльності в площині історичної науки і є майданчиком для проведення зустрічей, дискусій, круглих столів тощо.