Від ДАПу до музею

У межах реалізації нового музейного проекту «Український Схід», що здійснюється за підтримки Українського культурного фонду, відбулася передача Меморіалові легкового автомобіля BMW.

Машина була придбана волонтерами для військовослужбовців 93-ї ОМБр восени 2014 р. На той час одна з рот бригади базувалася поблизу ДАПу і ця автівка була єдиним транспортним засобом для бійців у небезпечній зоні.

До музею прибули заступник командира роти 93-ї ОМБр «кіборг» Олександр Сосовський (Консул), водій легендарної автівки Анатолій Гладський (Адам) та волонтер Сергій Листопад. BMW кольору хакі вже припарковане в тіні поруч із військовими БМП та БТРами. Це чотиридверний седан, по боках якого білим кольором написано «Adam trans». Так, це саме на честь водія автівки.

Сьогодні багато згадували. Адам розповідає: «Я на ній їздив, вона пройшла бойовий шлях разом із нами. Коли її привезли, вона була повністю завантажена одягом, їжею, тепловізорами та ін. На ній возили поранених із передової до госпіталю. Вона завантажувалася боєприпасами, продуктами. Снайперів вивозили туди, куди їм треба».

Олександр Сосовський розповів, що ця машина в найгарячіші дні «прослужила» аж до першої ротації 93-ї ОМБр, і лише в останню мить перед виходом у неї зламався двигун.

Хвилююча мить – затамовується подих, коли пан Анатолій сідає за кермо свого вірного залізного побратима, думає, згадує, а потім упевнено підписує документ про передачу машини музеєві. Відтепер залізний очевидець подій стане експонатом і займе своє місце серед промовистих свідків війни. Пошкоджені й понівечені залізні побратими демонструватимуть те, що відбувалося з українськими захисниками там, де плавився метал.

На майданчику зібралося чимало гостей та журналістів. Більшість – це зовсім юні хлопці та дівчата, учасники Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Вояцький дух». Саме так сьогодні стартував їхній цьогорічний збір. Як зазначив керівник громадської спілки всеукраїнської військово-патріотичної організації Юрій Пустовіт, діти мають пишатися тим, що стали свідками такої важливої події, усвідомити почуте й побачене та ще з більшою завзятістю готуватися бути гідними захисниками України. А очільник відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України Микола Ляхович зауважив, що дуже хотілося б, щоб найближчим часом в Україні настав мир і цим дітям ніколи не довелося захищати свою державу зі зброєю в руках.

Після завершення заходу юнаки та дівчата відвідали Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах та ознайомилися з головною експозицією музею.

Наразі в Меморіалі тривають останні приготування до відкриття виставкового проекту «Український Схід». Експозиція з’явиться вже незабаром і дасть змогу по-новому представити цю тему. Чекайте на анонси.