Новини
Афган. Ми повернулися не всі…
До 30-ї річниці виведення військ з Афганістану

Щороку 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Меморіал є місцем, де ветерани різних локальних конфліктів ХХ ст. завжди можуть згадати про ті події. Традиційно цього дня вони приходять до музейної експозиції «На чужих війнах», зустрічаються зі своїми побратимами, розповідають і сумні, і веселі історії з військової служби, вшановують полеглих. Для них цей ритуал став майже священним. Цього року 15 лютого держава відзначає 30-ту річницю виведення військ з Афганістану. Воїни-«афганці» з усієї країни приїхали до музею. Тут вони спілкувалися з товаришами, музейниками, відвідувачами. Такі зустрічі завжди поєднують смуток, радість, надію: смуток, бо війна забрала тисячі життів; радість, бо деякі бійці змогли вижити і повернутися; надію, що більше жодному українцеві не доведеться воювати на чужій землі за чужі ідеали.

Цього дня в Національному палаці мистецтв «Україна» музейники презентували виставку «Афганістан. 1979 – 1989 – 2019». Колишні «афганці», споглядаючи світлини виставки, так само згадували своїх побратимів, лихоліття тієї війни та, врешті, молодість. Скільки часу сплило, давно затихли постріли, а біль від втрат не стихає, і спогади такі чіткі, ніби все було вчора.

У ці дні в просторі музейної експозиції про війну в Афганістані 1979 – 1989 рр. відбулася низка заходів, присвячених війні та пам’яті про неї. У музеї говорили про українців, які, перебуваючи в лавах Радянської армії, брали участь у цій війні, виконуючи так званий «інтернаціональний» обов’язок. Для учнів київських шкіл проводилися тематичні екскурсії. Для багатьох із них історія війни в Афганістані є далекою і незрозумілою. Діти, народжені в незалежній країні, не могли відразу зрозуміти, чому українці мусили долати тисячі кілометрів, ризикувати життям, щоб виконати «обов’язок», аж ніяк не пов’язаний із захистом рідної землі. Після екскурсії школярі остаточно впевнилися в життєвій потребі державної та особистої незалежності.

Солдати строкової служби в/ч 3070 взяли участь у музейній рефлексії на тему «Афган. Ми повернулися не всі…». Юнаки пропустили через власні розум та серце історії учасників війни в Афганістані. У кожному з тих солдатів вони могли впізнати себе. І тут на думку спадало кілька запитань: що зробив би я на їхньому місці, навіщо була та війна, як живуть «афганці» сьогодні?

15 лютого 1989 р… Для багатьох українців цей день став щасливим. Війна закінчилася. Сини, батьки, чоловіки й брати поверталися додому.

Та повернулися не всі…

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.