ДАП – територія стійкості. Літературно-музейні етюди

Упродовж останніх чотирьох років у січні Україна згадує захисників Донецького аеропорту. 242 дні вони обороняли стратегічно важливий об’єкт – відтоді їх назвали «кіборгами». І справді, тоді лише надлюдські сили могли протистояти переважаючому в силі та знахабнілому ворогові. У просторі виставкового проекту «Український Схід. На лінії вогню» відбувся перший із запланованого циклу музейний захід «ДАП – територія стійкості. Літературно-музейні етюди».

Кіборги стали прикладом незламної волі та мужності для сучасників і нащадків. Саме вони продемонстрували і ворогам, і землякам, що українці так легко не здаються і будуть боротися за кожен клаптик рідної землі. Їхні подвиги надихнули на створення багатьох книг і фільмів, зокрема видання «Аеропорт» Сергія Лойка.

Під час заходу музейники презентували персональні історії тих, хто міг стати прообразом героїв твору, адже кожний «книжковий» кіборг наділений рисами справжнього захисника аеропорту. Ідучи за літературним рядком цього роману, науковці музею розповіли про Ігоря Зінича, Івана Шостака, Олега Кузьміних, Ігоря Брановицького та Івана Куряту.

Такий формат заходу запропонований науковцями невипадково, оскільки саме художня література може розповісти про людину, а не солдата. Герої роману перестають бути цифрою у статистичних повідомлення вечірніх новин і розкривають свої людські риси, почуття, думки та тривоги. І ми починаємо розуміти, що ці кіборги – звичайні люди, патріоти своєї країни, люблячі батьки, чоловіки, сини, брати. Вони віддали своє життя чи здоров’я не через примус, а за покликом серця.

З книги «Аеропорт»: «Олексій дізнався про смерть Івана телефоном від його командира. І повісив на своїй сторінці у Фейсбуці фото Івана, повідомивши про його загибель. Один із відгуків явно виділявся на траурному фоні всіх інших.

“Не ві-і-і-і-і-і-і-рю!” – написала молода дружина кулеметника, мати трьох дітей із Дніпродзержинська. Вона дізналася про смерть чоловіка з Фейсбуку. Командир їй тоді ще не додзвонився. У цей момент Олексій почувався ні багато ні мало — винним у смерті її чоловіка».

Із особистими речами та документальними світлинами захисників Донецького аеропорту і с. Піски гості музею ознайомилися на виставці «НАШІ», де представлені силіконові, цілком ідентичні до своїх прототипів фігури кіборгів.

З вдячністю та скорботою ми вшановуємо своїх захисників. Запрошуємо всіх охочих долучитися до відзначення 4-ї річниці героїчної оборони Донецького аеропорту та відвідати захід «ДАП – територія стійкості. Літературно-музейні етюди».

Захід проводитиметься за попереднім замовленням.

Участь у заході – за наявності вхідного квитка до музею.

Тривалість – 1 година.

Замовлення за телефоном: +38 (044) 285-94-52