Гіркі жнива

Напередодні Дня пам’яті жертв голодоморів у межах роботи музейного проекту «Клуб історичного кіно» відбулися показ та обговорення художного фільму «Гіркі жнива», у якому відтворено події, що відбувалися в Україні в під час Голодомору 1932–1933 рр. та сталінського терору.

Це перший іноземний художній фільм про Голодомор, знятий на ґрунті реальних подій. У 2015 р. стрічку створив канадський режисер Джордж Менделюк, для якого тема Голодомору є близькою, адже все це пережили його батьки, які втекли з радянської України в роки Другої світової війни. Продюсером виступив Ян Ігнатович. Власне він люб’язно надав Музею дозвіл на показ фільму.

Наукову консультацію під час зйомок кінокартини надавала доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Людмила Гриневич. Вона розповіла про історичний контекст стрічки та проблемні питання у вивченні історії Голодомору під час зустрічі в музеї.

Для українців ця тема є надважливою, проте, як з’ясувалося, існує чимало складних аспектів її вивчення, розуміння й усвідомлення. Після перегляду стрічки разом з учасниками заходу, серед яких було чимало майбутніх офіцерів Збройних сил України, науковиця зупинилася на питаннях, які хвилювали аудиторію. Зокрема, йшлося про участь українців в утвердженні радянської влади на їхніх рідних теренах та можливість виникнення Голодомору як причинно-наслідкового явища цього процесу. Учасники разом спробували дати оцінку штучному Голодомору, проаналізувавши дію цього інструмента вбивства, застосовуваного проти українців не раз. Науковиця музею Людмила Рибченко розповіла, як це повторилося в 1946–1947 рр., коли, попри виконані плани заготівлі сільськогосподарської продукції, зерно було вивезено й люди, які щойно здобули перемогу над нацизмом, знову гинули від голоду. Були представлені відповідні документи в експозиції музею та розповіді про трагічні долі жертв.

На завершення модератори разом з аудиторією ще раз згадали про традицію вшанування полеглих від Голодоморів – свічку пам’яті у вікні оселі в День пам’яті. Цього року він припадає на 23 листопада.