Друга світова. Україна. Підсумки…
Панельна дискусія

У головній експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс відбулася чергова панельна дискусія «Друга світова. Україна. Підсумки…». Захід проводився спільно з Інститутом історії України НАН України, Київським університетом імені Бориса Грінченка та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

Доповідачами і дискусантами виступили відомі українські вчені та музейники: Іван Патриляк, Оксана Салата, Фелікс Левітас, Олександр Лисенко, Дмитро Гайнетдінов, Володимир Третяк, Віталій Горобець, Світлана Демченко, Тетяна Стріхарська, Ганна Рафальська. На панельній дискусії обговорювали такі теми: «Україна: переможці, переможені, жертви?», «Друга світова війна: сучасні візії», «Друга світова війна в усній історії», «Підсумки Другої світової війни для України», «Українська Друга світова. Окремі сюжети: музейні (ре)презентації».

Всі ці теми об’єднували соціогуманітарний аспект та пам’ять про війну. Пройшло 80 років від початку Другої світової війни, ветеранів майже не лишилося, а тих, хто був на передовій фронту, немає в живих уже давно, але пам’ять існує і у кожного покоління вона різна. На її збереження та формування в молодших поколінь впливали та впливають різноманітні фактори. Саме вони визначають не лише, що ми знаємо про період війни, а і як ми сприймаємо ті чи інші факти.

Професорка Оксана Салата навела дані опитування серед студентської молоді про Другу світову війну. Результат виявився приголомшливий – близько 87 % респондентів хотіли б дізнатися більше правди про ті події. Тобто інтерес до цієї теми є стабільно високим. Це підтвердили і присутні в залі студенти Київського університету імені Бориса Грінченка. Яскравим прикладом зацікавленості в якісних історичних знаннях широких верств населення є статистика відвідуваності музею. Кожного року кількість відвідувачів музейних заходів, оглядових і тематичних екскурсій, учасників освітніх проектів зростає.

Актуальні доповіді стали предметом жвавої дискусії. Кожен присутній мав змогу поставити запитання чи висловити власну думку щодо порушених проблем.

Такі зустрічі та панельні дискусії наразі є важливими для всіх, хто досліджує історію України. На жаль, як зазначають науковці, нині історія використовується політичними силами і тому є загроза втрати об’єктивності. Саме тому Національний музей історії України у Другій світовій війні поєднує в собі всі аспекти діяльності у площині історичної науки. Він є майданчиком для проведення зустрічей, дискусій, круглих столів тощо, адже лише в дискусії можна викристалізувати непорушний кістяк історичної дійсності, який неможливо ні порушити, ні адаптувати, а лише сприйняти та осмислити.