Новини
Дебальцеве 2014–2015. Пам’ятаємо…

П’ять років тому відбулося трагічне виведення українських військових із Дебальцівського плацдарму. У музеї в просторі виставкового проекту «Український Схід» традиційно згадували про ті події та вшановували полеглих.

У рамках проекту «Слово свідка» своїми спогадами поділився капітан Ігор Костенко. У лютому 2015 р. він був командиром роти 25-го окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь» і безпосередньо брав участь у виведенні українських вояків з оточення російських терористичних військ із-під Дебальцевого. Офіцер розповів про оборону плацдарму, перебіг бойових дій, побут на війні. Основними гостями заходу були студенти І курсу Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка спеціальності «Журналістика». Найбільше їх вразила історія про ляльку-мотанку. У найкритичніший момент у самому центрі котла «його хлопці» втратили віру й готувалися до загибелі. Тоді Ігор показував кожному ляльку, яка нібито мала магічну силу оберега і тому всі з його роти виживуть. А далі була перша перемога над ворогом, відродження надії і, нарешті, вихід. Наприкінці виступу офіцер зарядив аудиторію упевненістю в перемогу шляхом гартування духу і досягненням гармонії між розумом та серцем.

Спогади очевидців особливо важливі сьогодні. Науковець музею Олександр Очеретяний розповів про події пекельного котла, спираючись на унікальне документальне джерело – «Дебальцівський щоденник» Віктора Коваленка, журналіста, блогера, офіцера 40-го окремого мотопіхотного батальйону. Незважаючи на постійну загрозу життю, він виконував свою професійну місію – висвітлював правду про війну. Сторінки його щоденника – це сучасний літопис, у якому події війни оживають. Студенти Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут й учні школи № 182 Дніпровського району м. Києва, затамувавши подих, слухали уривки зі щоденника. Спираючись на записи очевидця, науковцю вдалося в деталях змалювати в уяві присутніх події оточення та складний вихід із котла.

Надзвичайно зворушливим став пам’ятний захід «Дебальцеве 2014–2015. Пам’ятаємо». У стінах музею зустрілися ветерани, їхні родини та родини загиблих воїнів, волонтери, капелани. Завітали й командири та бійці військових частин: 11, 25, 13, 40 батальйонів; 25, 101, 169, 44 артилерійської та 128 гірсько-піхотної бригад, батальйону оперативного призначення НГУ ім. Героя України генерала Сергія Кульчицького. Вони ділилися своїми спогадами, переглядали хроніку, слухали пісні, народженні в АТО. На очах учасників бриніли сльози радості від зустрічі та сльози смутку за полеглими побратимами. Проте основним посилом кожного воїна була віра в Україну та Перемогу. Полковник Олексій Савич, командир окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь», подякував за службу своїм побратимам та тим, хто підтримував їх у нелегку годину, – найріднішим людям.

Важливо, що такі заходи проводяться в музеї, позаяк саме тут місце збереження пам’яті не лише про події, а й про людей, які стоять на сторожі нашої свободи та життя.

Дебальцеве. Пам’ятаємо…

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.