«Айболіт». Слово військового лікаря

До Дня українського добровольця в музеї відбулася зустріч із Всеволодом Стеблюком (позивний – «Айболіт») – добровольцем, військовим лікарем на Сході України, учасником боїв під Іловайськом, автором автобіографічної книги «Синдром АТО. Нотатки ”Айболіта”», Народним героєм України.

Шлях добровольця заслужений лікар та професор Всеволод Стеблюк розпочав ще з Майдану. З початком російської агресії став одним із перших на захист Батьківщини. Він, не роздумуючи, вступив до лав новоствореного батальйону «Миротворець».

Під час зустрічі військовий лікар поділився спогадами про те, як разом із побратимами брав участь у боях за Слов'янськ, Попасну, Торецьк, Майорське та Зайцеве Донецької області. Доброволець – людина скромна, не хотів себе вихваляти, більше розповідав про фронтове життя, людей, яких там зустрічав, про військові дії та про пережите.

У 2014 р. про «Айболіта» говорила вся Україна. Потрапивши в оточення під Іловайськом, ризикуючи власним життям, він врятував 87 українських поранених бійців. Вивіз їх на своєму трохи дивному, але рятівному транспорті – подарованій волонтерами машині ЛуАЗ-967М з позивним «Жужа». Прямуючи під обстрілами по замінованій території, Всеволод Стеблюк згадував свого діда Андрія. Свого часу дідусь, у роки Другої світової війни, в найскладнішій ситуації очолив колону техніки з боєприпасами. Він провів усю техніку цілою та неушкодженою, не зважаючи на шквальний вогонь противника. Добровольцю Стеблюку вдалося вивезти з Іловайського котла людей.

Увесь час перебування на війні «Айболіт» носив із собою фронтове фото рідної людини, ікону Святої Варвари, молитовний пояс із Володимирського собору. Ці сакральні для нього речі допомагали пережити увесь тягар війни: голод, холод, обстріли, постійну напругу та контузію.

Перед присутніми на зустрічі молодими хлопцями та дівчатами постало питання: чому успішна людина, викладач, заслужений лікар відмовився від комфорту та пішов на війну? Чи не було йому страшно? Відповідь пана Всеволода однозначна: «Сильніше за страх смерті лише відчуття обов’язку перед родиною та Батьківщиною. Саме тому я, звичайно як і всі, боявся, але обов’язок був понад усе. Якщо не я, то хто?».

У затишній музейній атмосфері Всеволод Стеблюк морально налаштувався та продемонстрував менш відомі свої таланти. У 2017 р. він став лауреатом фестивалю «Пісні, народжені в АТО». Отож, подарував гостям пісню у власному виконанні та відеокліп до однієї з його композицій.

Зустріч була сповнена сюрпризів та несподіванок. Неочікуваною для Всеволода Стеблюка та гостей заходу стала презентація силіконової фігури військового лікаря. Щирі емоції переповнювали. Відтепер точна копія добровольця долучена до когорти українських захисників на виставці «Наші» в рамках виставкового проекту «Український Схід».

Не потрапили на зустріч із «Айболітом» у День українського добровольця? Музей запрошує відвідати виставковий проект «Український Схід. На лінії вогню» та експозицію «Наші». Усі охочі мають змогу ознайомитися з вражаючою історією Всеволода Стеблюка за допомогою музейних засобів. Його особисті речі та фігура вже розміщені у виставковому просторі проекту.