Небувалий похід

Музейний клуб історичного кіно продовжує знайомити своїх шанувальників з унікальними фільмами. Цього разу відбувся показ документальної стрічки режисера Михаїла Кауфмана «Небувалий похід» та її обговорення з доктором історичних наук, провідним науковим співробітником Інституту історії України НАН України Людмилою Гриневич, яка долучилася до створення оновленої версії кінофільму. Серед глядачів переважали молоді люди, які обрали своєю майбутньою професією захист Батьківщини.

Документальна стрічка режисера Михаїла Кауфмана належить до шедеврів українського та світового кінематографа. Вона була створена 1931 р. як показовий зразок радянського агітфільму про індустріалізацію Донбасу та колективізацію українського села. З роками кінокартина лягла на полицю та понад 80 років зберігалася в Центральному державному кінофотофоноархіві України імені Г.С. Пшеничного. Лише у 2015 р. Національний центр Олександра Довженка відреставрував і заново презентував унікальний фільм.

В оновленій версії стрічки, окрім оригінального аудіозапису, з’явилися ще два – саундтрек Антона Байбакова та закадровий голос фахового історика Людмили Гриневич, яка коментує фрагменти хроніки. Історичні екскурси допомагають легко відокремити ідеологічний складник кінофільму та критично осмислити передумови Голодомору й механізми сталінського терору.

Під час перегляду кінокартини глядач також може оцінити професійну роботу кінооператора. Це справжній авангардний шедевр одного з найкращих операторів в історії кіно. Знімаючи динамічні картини суспільних трансформацій, Михаїл Кауфман знайшов місце живій людини, показав різні типи українців у найрізноманітніших психологічних станах. Щасливі колгоспники, усміхнені діти, жінки сприймаються з особливим трагізмом, оскільки це останнє літо перед великою катастрофою. Епічна історія «механізації» міста і села в переддень Голодомору 1932–1933 рр.

Пані Людмила Гриневич під час зустрічі розповіла про сповнену драматизмом долю автора та про методи пропаганди, які використані у фільмі. На жаль, вони і досі не втратили своєї ефективності й активно використовуються в сучасній війні на Сході України. Історикиня закликала учасників зустрічі до критичного мислення та невтомного набуття необхідних історичних знань. Одним із найлегших шляхів для цього є регулярна участь у просвітніх музейних проектах.