Травматична історія. З досвіду музейної роботи

У просторі проектів «Український Схід», що створений за підтримки Українського культурного фонду, та «Україна. Незакінчена війна…» відбувся практичний семінар «Травматична історія. З досвіду музейної роботи». Відтепер ці виставки стали платформами для обговорень і рефлексій. Оцінку новому музейному продукту надали колеги Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Були різнобарвні рефлексії, схвальні відгуки та, безумовно, критика. Нам особливо важливі думки фахівців історичної науки.

Музейники обговорили питання презентації в музеї спірних (інколи їх називають негативними) тем. Ще одне важливе завдання під час створення експозицій – правильний відбір репрезентативних реліквійних музейних предметів. Радилися, як зробити так, щоб виставки промовляли до відвідувача мовою експонатів. Ненав’язливо просто занурювали його в подію і змушували думати, робити висновки.

Застосовані творцями експозицій прийоми поєднання оригінальних предметів, документів, фотографій із наративним супроводом, візуалізацією основних цифр і дат вибудовують в уяві людини реальну картину подій. Викладений їх перебіг нерозривно поєднаний із персональними комплексами матеріалів учасників. Це дає відвідувачеві змогу структурувати інформацію.

Ми поділилися з колегами досвідом створення сучасної масштабної виставки у просторі музею, збудованого та оснащеного обладнанням за радянських часів. Більшість музеїв зіштовхується із такою проблемою. Важливими для експозиціонерів є такі питання, як дизайнерські рішення та художнє представлення матеріалу.

Нові виставкові проекти про надто тяжкі історичні події для України та українців украй потрібні суспільству для правильного розуміння історії та сприйняття подій сьогодення, які стали наслідком тієї незакінченої війни.

Запрошуємо всіх ознайомитися з новими музейними виставковими проектами.