Графічна новела

Які свідчення про депортацію на примусову працю до нацистської Німеччини існують у сучасному Києві? На це питання шукали відповідь учасники німецько-українського молодіжного історико-мистецького проекту «Свідчення нацистської примусової праці – пленер в міському середовищі». Упродовж тижня молодь разом з науковцями досліджували місця пам’яті про події Другої світової війни в Києві: Лук’янівка, Поділ, Бабин Яр. Їхні враження від побаченого та почутого відобразилися в ескізах (міських начерках), які стали основою художньої виставки.

Однією з основних зупинок для учасників проекту став Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Молодь взяла участь у тематичному воркшопі в головній експозиції музею.

Під час заходу відбулася бесіда з відомим художником Сергієм Захаровим на тему «Графічна новела як спосіб оповіді та подолання травматичного досвіду». Художник із власного досвіду знає, що таке травматичний досвід, адже через його громадянську позицію та протестну діяльність він півтора місяця перебував у полоні та зазнав катувань у так званій ДНР. Як зізнався сам митець, «найдієвішою психологічною допомогою виявилася робота над малюнками, у яких я розповідаю, що зі мною сталося. Я вирішив, що повинен все це намалювати».

Учасники воркшопу передали свої враження від побаченого та почутого через малюнки. Вони зобразили моторошні сюжети, характерні портрети та історичні місця Києва, які стали ключовими в історії депортації населення України нацистами. Юні митці, осмисливши ці події та пропустивши їх крізь себе, створили історичну графічну новелу про Київ та киян періоду Другої світової війни. Сюжети їхніх малюнків, попри первинну урбаністичність, передають усю гаму почуттів та емоцій молоді, відображаючи їх на папері.

Такі проекти особливо важливі сьогодні. Зі свого боку, музей не лише сприяє проведенню подібних заходів, а й щоденно працює задля збереження пам’яті про безпрецедентні події в історії всього людства.