Всеукраїнський семінар-практикум

Співробітники музею спільно з Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді провели Всеукраїнський семінар-практикум «Музеї військово-історичного профілю закладів освіти – важлива складова формування змісту громадянського виховання дітей та молоді». Науковці поділилися досвідом роботи з керівниками і методистами обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Важливі питання сьогодення шкільних музеїв обговорювалися під час жвавих дискусій, музейникам цікаво було поділитися досвідом з колегами-просвітянами.

Директор Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді МОН України Сергій Неділько у своєму виступі підкреслив: «Патріотизм ґрунтується на побудові власної держави, державному самовизначенні, світогляді та державницькому почутті. Ці засади повинні висвітлюватися і в шкільних музеях. На жаль, багато музеїв потребують кардинальної реекспозиції. Тому ми прийшли до Національного музею історії України у Другій світовій війні почути важливі поради та запозичити накопичений досвід».

Науковці музею розповіли про шлях, яким рухається музей до нової експозиції. Було презентовано реалізовані впродовж 2018 р. апробаційні виставки, дано поради щодо сучасної трансформації експозитарних площ та їх наповнення, практичні інструменти стосовно пошуку ексклюзивних тем для шкільних музеїв.

Упродовж семінару йшлося також про музейні освітні проекти і про те, як вони сприяють у вихованні в підлітків поваги й гордості за свою державу, свій народ, врешті-решт, за самих себе. Такі програми реалізуються через родину, школу і спрямовані на пізнання та вдосконалення юних симпатиків музею.

Питання захисту національної ідентичності, культури й історії народу нині є значною складовою частиною національної безпеки країни. Упродовж п’яти років у музеї, який розповідає про останню, як здавалося, на території України війну, функціонує виставковий проект про сучасну війну – «Український Схід». Як цей простір трансформувався в справжню комунікаційну платформу для формування української ідентичності говорили під час проведення практичної частини семінару.

Червоною ниткою на форумі проходила визначальна думка про потребу осучаснення музейних експозицій та їхню репрезентацію. Цю тезу продовжували обговорювати й у кулуарах. Тож ми вкотре переконуємося, що такі зустрічі вельми потрібні, вони сприяють обміну досвідом на різних рівнях, а також допомагають вирішити разом актуальні виклики, які стоять перед музейниками нашої країни.