Піднімаючи край завіси

За кожною виставкою, новою експозицією – місяці, а то й роки напруженої роботи. Ми вирішили підняти край завіси й висвітлити повсякдення наших науковців. Це важка, емоційно напружена, але улюблена праця.

Незабаром буде відкрито новий виставковий проект «Вирване коріння», що розповість про депортації, яких зазнали українці в 1944–1951 рр. Сотні тисяч вигнанців були вимушені покинути рідні домівки під прицілом гвинтівок і вирушити в довгу невідому дорогу. Багатьом цей шлях не вдалося здолати.

Матеріали для проекту науковці збирали роками. Вони їздили українськими селами та містечками в пошуках переселенців та їхніх нащадків; дізнавалися й записували їхні родинні історії, які інколи виявлялися спільними не лише для родин, а й для мешканців цілого села, тощо. Унаслідок тривалих розмов, переконань удалося привезти до музею дорогоцінні сімейні артефакти – частинку пам’яті. Кожен предмет ретельно описаний, відреставрований, досліджений.

Перш ніж з’явитися в залах музею, виставка народжується в уяві своїх творців – музейних науковців. Вона має власну концепцію та художнє рішення. Однак, у процесі роботи стає зрозуміло, що про всі долі розповісти не можна. І починається найважче – відбір предметів. Часто найцікавіша, найзворушливіша доля залишає по собі лише маленький непримітний аркушик паперу, який загубиться у виставковому просторі. Емоційно важко відкладати цей аркуш, щоб узяти яскравий і промовистий артефакт минулого. Із сотень залишаються десятки, із десятків – лише найпромовісніші долі, найвиразніші експонати. І кожен вибір – випробування. Важливим у цьому процесі є й візуальний складник майбутнього проекту. Він ретельно опрацьовується, щоб відвідувач, оглядаючи зал, не оминув важливих історій, щоб зацікавився та забрав частинку цієї пам’яті разом із собою.

Цього разу понад 30 історій експонуватимуться на виставці «Вирване коріння». Музейні предмети бережно розміщують у вітринах, на місцях, визначених художником. Незабаром відкриття, але нас очікує ще один відповідальний момент – запрошення родин, які довірилися нам і віддали сімейні реліквії в музей. Вони першими зможуть прийти та побачити нову виставку, на власні очі пересвідчитися, що їхні родинні історії та сімейні артефакти в надійних руках.