Новини
Семінар-практикум
/

«Патріотично-просвітницька місія сучасного музею»… Таку назву мав дводенний семінар-практикум, який відбувся 7–8 червня 2018 року за підтримки Міністерства культури України.

Як провідний центр вивчення воєнної історії, Меморіал став науково-методичним осередком для обговорення актуальних питань ролі музеїв у збереженні історичної пам’яті та вихованні сучасної генерації громадян-патріотів. Більш ніж сотня учасників заходу з усіх регіонів України прибула до столиці. Серед гостей були присутні: керівники музеїв та заповідників України, наукових закладів та установ, органів центральної та місцевої виконавчої влади, науковці та фахівці музейної справи.

У рамках семінару працювали чотири сесії: 1) Національно-патріотична місія сучасного музею; 2) Травматична історія середини ХХ ст.; 3) Український визвольний рух ХХ ст.: особливості музейних (ре)конструкцій; 4) Сучасні події на Сході України: нарації, інтерпретації, репрезентації.

Співробітники Меморіалу мали на меті поділитися досвідом з колегами, запропонувати нові підходи роботи, що нині активно впроваджуються в музейній практиці. Національно-патріотичне виховання здійснюється через нові, нестандартні, креативні проекти. Учасникам презентували палітру освітніх програм та уроків, розрахованих на різні за віком та інтересами групи. У рамках семінару були проведені практикуми, присвячені проблемам відтворення в музейному просторі важливих етапів новітньої історії України: національно-визвольного руху 20–50-х років ХХ ст., Другої світової війни, військового протистояння на Сході країни. Учасники ознайомилися з експозиціями музею. Особливо гостей вразили проекти Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах та нова виставка музейного проекту «Український Схід», що має назву «На лінії вогню».

Як побудувати з дитиною «Розмову про патріотизм»? Власним досвідом з цього питання поділилася з музейниками художниця, Посланець доброї волі ООН в Україні Алевтина Кахідзе. Вона запропонувала робити це засобами образотворчого мистецтва та творчості.

Платформа семінару дала можливість висвітлити регіональний музейний контекст у системі національно-патріотичного виховання, знайти відповіді на актуальні питання, упевнитися у своїх пошуках та діях. Директор Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського Сергій Лаєвський розкрив бачення чернігівських музейників на проблеми збереження історичної пам’яті в межах регіону та презентував виставкові проекти й видання музею.

Під час семінару виступили провідні вчені, історики та музеологи-практики. Начальник відділу музейної справи управління інституційного забезпечення політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Анастасія Гайдукевич ознайомила присутніх із проблемою впливу на діяльність музеїв такого явища, як історична політика держави. Вона наголосила, що одним із ключових елементів історичної політики на сучасному рівні має бути недопущення фальсифікації історичних фактів та обмеження доступу до інформації, тому сучасний музей має багатоаспектно презентувати історію, уникати створення історичних міфів.

Доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України Олександр Лисенко висвітлив основні виклики Другої світової війни (політичні, економічні, соціальні, етико-моральні) для України, спричинені нею травми та звитяги. Він наголосив, що у полеміці про звитягу війни завжди треба брати до уваги контекст, уникати надмірного пафосу та героїзації у викладі фактів.

Доктор історичних наук, професор, старший науковий співробітник відділу історії України другої половини ХХ століття Інституту історії України НАН України, професор Донецького національного університету імені Василя Стуса Олена Стяжкіна акцентувала на проблемі окупації в історичних паралелях періоду Другої світової війни та сучасних подій на Сході України. Вона зазначила, що за умов окупації людина завжди постає перед важким моральним вибором і має обрати шлях для виживання.

Кандидат історичних наук, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», директор Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ігор Щупак сфокусував увагу учасників семінару на проблемі голокосту в українській історії. Він зазначив, що в цьому питанні неприйнятним є крайній націоналізм, оскільки йдеться про світову трагедію, пам’ять про яку треба зберегти.

Доктор історичних наук, професор, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Патриляк визначив місце українського національного руху у вітчизняній концепції Другої світової війни та оцінив можливість відновлення державної самостійності у цей період. Він наголосив на історичних моментах та хронологічних відтинках війни, коли українці мали потенційний шанс відродити власну державність. Думки і поради відомих учених для музейників сьогодні є вкрай важливими й актуальними.

Про практичне вивчення та актуальне використання документів радянських спецслужб у публічному просторі музейникам розповіли кандидат історичних наук, заступник директора Галузевого державного архіву СБУ Анатолій Хромов та керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Чи не найважливішим складником зустрічі стали дискусії учасників. Думки, висловлені під час обговорень, були цікавими, актуальними та креативними. Семінар виявив різноманітність поглядів у трактуванні поняття «патріотизм». Хтось його пов’язує з культурою, для когось він – у любові, ще хтось бачить його в історичних традиціях. Різні бачення різних людей викликали емоції, спонукали до активної участі в дебатах. Як результат – єдиної відповіді не знайдено. Її й не може бути. Адже магістральним меседжем зустрічі став заклик до подолання однотипних штампів та кліше, відкриття простору для подальшого розвитку та оригінальних рішень. Учасники семінару дійшли згоди, що плідна творча робота в такому форматі дасть змогу відкривати нові горизонти в усіх сферах складної, але вкрай потрібної для суспільства музейної діяльності.

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.