Новини
Місто милосердя. Лікарня Мечникова
/

У музеї відбулася презентація виставки «Місто милосердя. Лікарня Мечникова». Вона створена у рамках проекту «Український Схід» та присвячена напруженій праці медичного персоналу Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І.І. Мечникова, яка в останні чотири роки стала форпостом між війною і миром. За період війни на Сході України через дбайливі руки лікарів, їхні чуйні серця й милосердні душі пройшли понад 2500 поранених. Вони провели тисячі хірургічних операцій та реабілітаційних заходів, урятувавши життя 99% українських бійців, доправлених із фронту. Науковці музею двічі виїжджали у відрядження до Дніпра і, натхнені щоденним подвигом цього колективу, підготували виставку-розповідь. Це подяка і подарунок унікальному колективу до 220-річчя з дня заснування закладу.

На відкриття виставки з Дніпра прибула команда у складі 25 кращих медичних фахівців на чолі з головним лікарем Сергієм Риженком. Не в звичній медичній формі, а в урочистих костюмах з чи не вперше одягнутими заслуженими нагородами лікарі увійшли до виставкової зали, уважно розглядали експозицію і упізнавали себе у музейних вітринах. Справжні герої, які трохи соромляться надмірної уваги ЗМІ, вони представлені в музеї такими, якими є насправді – мужніми професіоналами, які фахово та самовіддано виконують важку роботу з порятунку людських життів.

У день відкриття проекту до музею завітали високопосадовці, воїни-захисники та члени їхніх родин, а також велика кількість небайдужих гостей.

Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко знайома з колективом «мечниківців» давно, адже особисто відвідувала заклад та відзначала його високу професійну майстерність: «Фаховий рівень лікарів-рятівників дивує військову і медичну міжнародну спільноту». Пані Ірина підкреслила вагомість внеску музейників у справу збирання свідчень щодо російської агресії в Україні, які стануть доказами у міжнародних судах.

Міністр культури України Євген Нищук акцентував на актуальності проектів музею, присвячених нинішнім подіям на Сході України: «Експозиція музею стає правдивим свідченням тих подій, вона розповідає про справжніх героїв сьогодення».

Про власний досвід пережитого розповіли начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна, генерал-майор Ігор Гордійчук та його заступник Петро Потєхін. Вони були поранені у 2014 р. під час боїв у районі Савур-Могили і врятовані саме фахівцями лікарні. Ігор Гордійчук відзначив, що завдяки лікарям він може не тільки жити, але і продовжувати військову службу. Прозвучало чимало теплих слів вдячності медикам за їхню подвижницьку працю.

Директор музею Іван Ковальчук відмітив актуальність цієї експозиції. Він розповів про меморіальну цінність експонатів, зібраних по гарячих слідах, адже час невблаганний, найцінніше швидко втрачається.

Для лікарів музейники підготували кілька сюрпризів. Приємною несподіванкою для Сергія Риженка стало те, що привітати його особисто та увесь колектив завітали студенти Київського базового медичного коледжу ім. П.І. Гаврося, у якому свого часу він навчався. До них приєдналися й інші медичні навчальні заклади столиці, зокрема Українська військово-медична академія, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Перший і Третій київські медичні коледжі. Молоді хлопці та дівчата у білих халатах справили неабияке враження. Вони – це ті, для кого «мечниківці» є справжнім прикладом для наслідування.

І здавалося б, офіційна частина заходу добігала кінця, як неочікувано для лікарів з’явився несподіваний гість, їхній «талісман» Дмитро Краслянський. Саме той поранений воїн 72-ї окремої механізованої бригади, якому присвячений запис у щоденнику Сергія Риженка у серпні 2014 р., і з життям якого лікарі пов’язали сподівання на перемогу України. Співробітники музею його розшукали. На відкритті виставки він знову зустрівся зі своїми рятівниками, щоб особисто висловити безмежну подяку за подароване вдруге життя. Звучали взаємні слова подяки, а щирі емоції переповнювали. Це була надзвичайна зустріч. Дмитро вижив, надія на перемогу продовжує жити з нами.

Після церемонії відкриття гості ще довго оглядали нову експозицію. Вони побували в символічній операційній, ознайомилися з історіями про найкращих медиків та врятованих ними бійців. Свої враження, думки, побажання та слова вдячності відвідувачі висловлювали героям виставки особисто, а також зафіксували їх на папері у книзі відгуків на згадку.

2020 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.