Політ «Орла»

В експозиції виставки «Український Схід» було людно. Гостей зібрала важлива та водночас сумна подія – захід, присвячений пам’яті Героя України майора Андрія Кизила (позивний – «Орел»).

Розпочалася зустріч із перегляду відеоролика про молодого офіцера, який у 23 роки став заступником командира 1-го механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади. Випускник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у травні 2014р. вирушив у зону АТО. Понад півтора року особовий склад роти під командуванням старшого лейтенанта Кизила тримав оборону поблизу м. Волноваха. У 2015р. Андрія визнано кращим командиром роти в секторі «М» і призначено заступником командира батальйону.

Він мріяв жити в своїй країні, будувати міцну армію, любити дружину, виховувати сина, піклуватися про батьків, але всі мрії знищив ворожий снаряд. 29 січня 2017р. офіцер загинув, виконуючи бойове завдання в районі промзони м. Авдіївка Донецької області.

Указом Президента України від 1 лютого 2017р. Андрію Кизилу присвоєно знання Героя України.

Найвищу нагороду прийняла дружина героя Оксана, яка тримала на руках 8-місячного сина. Нині жінка завітала до музею та передала особисті речі Андрія Кизила, що стануть частиною виставки «Український Схід». «Я передаю всі його речі як пам’ять для нащадків. А в моєму серці назавжди залишиться пам’ять про коханого чоловіка та любов до нього», – сказала дружина полеглого.

Серед унікальних артефактів був і військовий планшет, який належав дідусю Андрія підполковнику Миколі Гурійовичу. Дідусь-військовий передав цю річ для онука як своєрідний оберіг. «Він любив військову справу, був відданий обов’язку. Коли я заговорив про його переведення з передової, він сказав: "Я хлопців на передовій не покину!" Проте покинув… Покинув нас усіх…» – не стримуючи сліз, поділився дідусь Героя.

Окрім дружини та дідуся, до музею завітали бабуся, тітка, брат і сестра бійця. Для них ця втрата є непоправною. Адже, як зазначив під час заходу Міністр культури України Євген Нищук, «для нас Андрій Кизило – зразковий офіцер та Герой, а для рідних він – гордість та безкінечний біль утрати».

На жаль, бойові побратими Андрія не змогли завітати на захід, адже наразі перебувають на бойових позиціях. Проте за допомогою журналістки каналу 1+1 Євгенії Цвітанської, яка зафільмувала їхні звернення, ми змогли почути спогади про командира. З величезним сумом прозвучала фраза: «Простіть, не вберегли». Своїми роздумами поділився з присутніми й військовий кореспондент 24-го каналу Володимир Рунець. Він добре знав Андрія, товаришував із ним, а нині опікується його родиною. Він передав до музею рештки снарядів та осколки, які зібрали бійці 72-ї окремої механізованої бригади в той час і в тому місці, де загинув Андрій Кизило.

Під час пам’ятного заходу відбулася ще одна важлива подія – передача до музею автомобіля загиблого «Ford Scorpio». Авто було придбане на кошти громади храму Різдва Пресвятої Богородиці і Святого Антонія Української греко-католицької церкви (м. Чернівці), де настоятелем є отець Василь Гасинець. Від самого початку АТО він служить військовим капеланом та допомагає бійцям. До Києва автомобіль доставили за підтримки Міністерства оборони волонтери Яна та Василь Сердюки.

Сподіваємося, що слова, сказані отцем Василем Гасинцем під час зустрічі, стануть пророчими: «Бажаю всім, щоб прийдешнє свято Великодня ознаменувалося миром для нашої країни та Перемогою!».

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2016 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено.
Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.