Відкриття виставки «Український Схід»
17 лютого 2017

Сьогодні виставковий зал музею був ущент заповнений учасниками бойових дій на Сході України, членами їхніх родин, курсантами військових навчальних закладів міста Києва, молоддю, які завітали, щоб віддати шану захисникам України та взяти участь у відкритті виставки «Український Схід».

Новий музейний проект присвячено звитязі і жертовності патріотів України, які наразі на східних теренах Української держави відстоюють її суверенітет та територіальну цілісність. Його головна ідея закладена в рядках Державного гімну України:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Саме з його виконання розпочалася офіційна церемонія відкриття проекту.

Присутні пригадали й побачили на екрані, як співали гімн курсанти Севастопольського військово-морського училища ім. Нахімова в 2014р., оборонці Донецького аеропорту в 2015р., напередодні свого останнього бою, як виконали його скрипалька Марина Бондас в Авдіївці 2017р. та віолончеліст воїн АТО «Мартін» у Києві 2015р. Зворушливо звучали рядки гімну, виконані наживо лідером гурту «ТаРута» Євгеном Романенком та дітьми Київського навчально-реабілітаційного центру № 6, що співали мовою жестів. Їх підхопили всі присутні.

Генеральний директор музею Іван Ковальчук відмітив, що це другий музейний проект із цієї тематики. З першим – «Україна. Реалії сучасної війни» – упродовж 2015 – 2016 рр. ознайомилися 1 млн відвідувачів. «Ми хотіли б, щоб ця виставка стала майданчиком, де українські захисники зможуть зустрічатися з побратимами, згадувати загиблих, а також виховувати молодь», – зауважив Іван Ковальчук. Він подякував присутнім захисникам за ту важливу справу, яку вони виконують.

Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що виставка є внеском у «новітню історію, яка гартується на наших очах. Історію про справжніх Героїв, на прикладі яких і має навчатися прийдешнє покоління. Виставка є складником того, що треба знати та вивчати. Це наша історія, наша держава». Після цих слів присутні хвилиною мовчання вшанували всіх тих, хто загинув, захищаючи рідну землю.

Військовий капелан ЗСУ отець Костянтин разом із гостями заходу відправив молитву за учасників бойових дій та передав до музею предмети богослужіння та церковного одягу, що були з ним від 2014р.

Від імені бійців своїх підрозділів із вітальними словами звернулися до присутніх командир 57-ї бригади Дмитро Красильников, командир полку особливого призначення «Київ» Віталій Сатаренко, командир спецпідрозділу «Хорт» 57-ї бригади Павло Патарецький. Вони також передали до музею артефакти з окопів сучасної війни.

Серед партнерів виставки «Український Схід» – волонтери гуманітарного проекту «Чорний тюльпан». Керівник Ярослав Жилкін розповів, що їхньою місією були пошук та евакуація тіл загиблих. Від вересня 2014р. до липня 2015р. в рамках гуманітарного проекту Збройних сил України «ЕВАКУАЦІЯ-200» з окупованих територій Донецької та Луганської областей пошукові групи вивезли понад 200 тіл. Матеріали, які передали волонтери, склали частину композиції «Хресний шлях», що уособлює криваву ціну, яку платить український народ за право вільно жити на своїй землі.

Давнім партнером проекту є й команда журналістів ТСН каналу «1+1». Репортер Наталка Нагорна під час виступу передала музею величезний прапор із підписами бійців. «Такі речі є особливо важливими, адже вони містять пам’ять про людей, які можуть загинути чи вже загинули. Рідним не завжди легко ходити на кладовище, там більше болю. А коли приходиш до музею й бачиш речі близької людини, ти сумуєш лише за духом та разом з іншими віддаєш данину шани захисникам», – зазначила журналістка.

Неабиякого піднесеного настрою додала присутність на заході начальника Київського військового ліцею імені І. Богуна Героя України Ігоря Гордійчука, який завітав до музею зі своїми вихованцями.

Після офіційної церемонії відкриття запанувала атмосфера дружнього спілкування побратимів. У кінозалі транслювалася хроніка війни, складена за телерепортажами команди ТСН каналу «1+1».