Експертна зустріч
/

Днями в Музеї відбулася чергова зустріч експертів для обговорення пріоритетів у процесі розробки наукової концепції нової експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні. Цього разу музейники провели експертне засідання з науковцями Інституту історії України НАН України й Українського центру вивчення історії Голокосту.

Експертна зустріч відбулася на тему «Сучасна наукова концептуалізація історії Другої світової війни та експозитарно-музейні простори: взаємозв’язки, взаємовпливи, взаємовідповідальність». Експерти обговорили актуальні практичні шляхи реекспозиції, особливості наукової концептуалізації історії України у Другій світовій війні та її інтегрування в наративні й комунікативні музейні практики, перспективи актуалізованого та потенційного джерельно-фондового забезпечення трансформаційно-експозиційного процесу.

Як модератор експертної зустрічі, Любов Легасова накреслила основні досягнення музейної інституції в царині реекспозиційних викликів, охарактеризувала основні набутки в опрацюванні концептуальних основ майбутньої експозиції, акцентувала табуйований радянською історіографією темарій Другої світової війни та відзначила інформативний потенціал акумульованих до фондозбірні Музею історичних джерел.

На думку Олександра Лисенка, доктора історичних наук, професора, завідувача відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, тотальна трансформація головної експозиції Національного музею має інтегрувати антропологічний вимір історії, нові просторові рішення й новітні засоби експонування та репрезентації.

Директор Українського центру вивчення історії Голокосту кандидат історичних наук Анатолій Подольський відзначив, що майбутня музейна експозиція має змінити не лише «концепцію речей», а й свої форми та зміст, перетворитися на формулянта історичної відповідальності та співчуття, зрештою, відійти від «директивних вказівок згори», адже «вибірковості пам’яті не має бути».

Олена Стяжкіна, доктор історичних наук, професор Донецького національного університету імені Василя Стуса, старший науковий співробітник відділу історії України другої половини ХХ століття Інституту історії України НАН України, резюмувала, що доречним у робітнях наукової концепції нової експозиції Музею буде використання «нової мови», відхід від концептуальної й термінологічної бази пострадянського історієписання, імплементація в музейно-наративний простір модерних концептуальних конструктів за принципами «ми не знаємо, як правильно» та «це щось більше, ніж просто про війну, – це про добро і зло».

У свою чергу старший науковий співробітник відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України Тетяна Пастушенко зазначила, що необхідно чітко пропорціонувати «багатоголосся» наукових дискурсів вітчизняної історії воєнної доби, визначити параметри «руйнування усталених концептів» та константи музейних експозитарних вузлів.

Запрошений на експертну зустріч відомий меценат і колекціонер Дмитро Піркл акцентував на нагальній потребі інкорпорування в музейний наратив історико-джерельних комплексів усіх сторін воєнного конфлікту за пропорційним принципом.

Загалом експерти схвально відгукнулися стосовно процесу реекспозиції та розробки наукової концепції нової експозиції Національного музею, надали практичні рекомендації щодо структури програмно-концептуального документа, домовилися про подальше фахове координування цього процесу. Фахові пропозиції, висловлені під час роботи експертної зустрічі, будуть ураховані під час наступних засідань і роботи над науковою концепцією нової експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.