Слова свідків. Руслан Боровик та Павло Тука

Виставковий проект «Українській Схід» – не лише місце експонування матеріалів учасників бойових дій на Сході України, а й простір для зустрічей з очевидцями російсько-української війни, які, ризикуючи власним життям, захищають Українську державу.

Нині до музею завітали відразу двоє бійців 90-го окремого штурмового батальйону 81-ї окремої аеромобільної бригади, які брали участь в обороні Донецького аеропорту, Руслан Боровик та Павло Тука.

Руслан Боровик розповів гостям заходу історію створення свого батальйону та його бойовий шлях на Сході України. Зокрема й про найвідомішу сторінку сучасної воєнної історії – героїчну оборону Донецького аеропорту. Боєць відмітив, що в той час він не лише виконував свій військовий обов’язок, а й фіксував образи війни на фото. Руслан є автором фотоальбому «ДАП», у якому опубліковані світлини про унікальні епізоди оборони летовища. «У той час я намагався зберегти пам’ять про події для себе, для рідних бійців. На жаль, на багатьох світлинах зафіксовані останні образи загиблих побратимів. Це й пам’ять для Вас, для наших нащадків – нашого майбутнього», – відмітив Руслан Боровик.

Павло Тука сказав учасникам заходу, що «усі йшли туди добровільно. Там майже не було професійних військових. Там були звичайні вчителі, інженери, трактористи тощо. Наш ворог не міг повірити, що таку потужну відсіч упродовж 242 днів давали звичайні українці. Проте ми вистояли, бо ми захищали Вас, діти, захищали своїх рідних, своїх дружин та дітей. Ми були сильними завдяки Вам».

Обидва бійці звернулися до школярів із проханням добре навчатися та вивчати історію рідної землі. «Ми почнемо краще жити лише тоді, коли ви – сучасне покоління, не будете допускати помилок минулого. Коли ви ставатимете досвідченими працівниками – дипломатами, інженерами, лікарями тощо, які будуватимуть потужну й сильну державу Україну», – наголосив Руслан Боровик.

Під час зустрічі від одного із школярів пролунало запитання про Максима Ридзанича – бойового побратима Руслана та Павла. Максим Ридзанич був командиром снайперської групи 90-го батальйону. Взявши собі позивний «Адам» на честь свого діда-танкіста, ветерана Другої світової війни, у вересні 2014р. він поповнив лави захисників України. Брав участь у обороні ДАПу, 20 березня 2015р. загинув від кулі противника. Максим Ридзанич був батьком трьох дітей, однією з них є Карина – однокласниця учасників заходу. Для дітей було важливо почути розповідь про Героя, який є для них близьким.

Руслан Боровик розповів школярам про групу снайперів, яка останньою залишала ДАП, саме її очолював Максим Ридзанич. Важко було говорити про смерть побратима: «Ми не могли повірити в його смерть. Переживши пекло оборони, він загинув, потрапивши в засідку. Нам його не вистачало. Адже й досі немає достойної його заміни».

Після спілкування з Героями діти прослухали екскурсію про «Український Схід». Сподіваємося, що нинішня зустріч стане для учнів незабутньою.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2016 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено.
Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.