Дебальцівcький щоденник
22 лютого 2017

До другої річниці виведення Збройних сил України з Дебальцівського плацдарму

У виставковому залі музею серед експонатів проекту «Український Схід», присвяченого подіям війни на Донбасі, сьогодні говорили про історію дворічної давнини, коли українські військові в надзвичайно складних умовах виходили з оточення з-під Дебальцевого.

Емоційні та детальні записи про ті трагічні події залишив у своєму щоденнику Віктор Коваленко – криворізький журналіст, блогер, офіцер, який у той час служив у 40-му окремому мотопіхотному батальйоні.

Не зважаючи на постійну загрозу життю, він виконував свою професійну місію – висвітлював правду про війну, у тому числі й у соціальних мережах. Сторінки його щоденника – це сучасний літопис, у якому оживають бої за Дебальцеве.

«Опівночі, в ніч на 18-те лютого, лишившись з парою працюючих автомобілів та в складі 60-ти осіб, ми в базовому таборі почали розуміти, що у нас немає іншого вибору, як негайно забиратися звідти або пішки, або хоч якось на колесах. Небо було затягнуте хмарами і геть темне. Місяць, який міг підступно висвітлити противнику наші шляхи відходу, мав з'явитися на небі після третьої ночі. Чекати до ранку було самогубством. В разі нападу противника на табір, ми б понесли значні втрати, а вранці в нас були б мізерні шанси вийти з "вогневого мішка" Дебальцівського плацдарму» (стиль і правопис автора збережено).

Учасниками заходу стали учні Навчально-виховного комплексу № 167 м. Києва, які завітали до музею в рамках вивчення предмета «Захист Вітчизни». Майбутні захисники Батьківщини із захопленням та цікавістю сприймали слова, занотовані свідком боїв. Адже рядки «Дебальцівського щоденника» не лише зберігають пам'ять про загиблих, про тих, хто воював, вони написані на основі бойового досвіду. Імовірно, ці військові знання допоможуть врятувати життя комусь іншому.

Після віртуальної зустрічі з автором щоденника для відвідувачів заходу науковці музею провели екскурсію по виставці «Український Схід», на якій представлені речі учасників російсько-української війни.