Підсумки 2017

Рік, що минає, став для Меморіалу особливим. Наша аудиторія невпинно зростає, у 2017 р. експозиції музею відвідало 713 тис. 200 осіб, що на 58 тис. більше, ніж минулого року. Логічно виникає запитання: чому? Частковою відповіддю є результати соцопитування Інституту Горшеніна, згідно з яким найбільшу довіру серед українців мають українська армія та волонтери. Ми сповна відчули, наскільки теми війни та миру, героїв та подвигів, тяглості військових традицій українського воїнства є важливими для сучасних українців, позаяк розповідаємо саме про них.

Упродовж року в музеї було презентовано 15 нових експозитарних проектів. Виставка «Український Схід», що висвітлює участь різних військових формувань, добровольчих батальйонів у бойових діях на Сході України, перетворилася на потужний комунікативний майданчик для українських патріотів, воїнів і волонтерів, усіх свідомих громадян. В її просторі не раз реалізовувалися проекти «Слово свідка»; фотовиставки Олександра Клименка – «З фронтового альбому» та «Об’єктивНА історія», що поєднала фотознімки воїнів УПА зі світлинами українських захисників на Сході України; проект про шляхи реабілітації дітей, які зазнали руйнівного впливу в ході сучасної війни – «Простір РаДіти». Нині є можливість ознайомитися з проектом «НАШІ», створеним у співпраці з галереєю-музеєм «Історія становлення української нації». В його основі – розповідь про чотирьох мужніх воїнів – захисників Донецького аеропорту та сел. Піски, які постали перед відвідувачами в образі силіконових фігур.

Знаковою подією стало створення мультимедійного проекту «Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах» як данини пам’яті всім полеглим захисникам.

2017 р. також став роком 75-ї річниці створення УПА. Рядки з повстанської пісні «За край і волю, за нації долю!» лягли в основу назви музейної документально-реліквійної експозиції, яку відвідали понад 25 тис. осіб.

Упродовж року, що минає, науковці музею провели понад 6 тис. екскурсій, підготували та презентували 177 освітньо-комунікативних заходів. Стартувала перша музейна школа – «Покоління NEXT». У музеї запрацював Дитячий центр, який став незалежним атмосферним дитячим майданчиком.

Фондова колекція впродовж року збільшилася на 6750 музейних предметів. Комплекси Праведників народів світу, які врятували десятки єврейських дітей, зокрема Олександри Шулежко й Оксани Антипчук; священика Української греко-католицької церкви Миколи Цегельського, зарахованого за свою сподвижницьку та мученицьку діяльність до лику блаженних священномучеників; репресованого київського інженера-будівельника Миколи Галка; Героя України Андрія Кизила, загиблого під Авдіївкою в січні 2017 р., були передані безпосередньо родинами цих історичних постатей на знак поваги та довіри до нашого музею. І це спонукає нас до подальшої ще більш відповідальної роботи.

Триває робота над створенням Всеукраїнської електронної бази даних на загиблих та зниклих безвісти воїнів у роки Другої світової війни та Зведеної бази військових поховань періоду Другої світової війни на території України. Введено 68 455 одиниць нових персональних карток на загиблих воїнів та 70 524 сканографій документів.

Підготовлено та вийшло друком 6 наукових видань. Понад 100 статей співробітників музею задепоновано, вони побачили світ у наукових і науково-популярних періодичних та монографічних виданнях, на електронних ресурсах. Це далеко не повний перелік цьогорічних надбань музею.

У подальшій роботі ключовими цінностями для нас, як і завжди, залишаються Людина, Духовність, Відповідальність, Професіоналізм, а найзаповітнішим бажанням – розповідати про війну лише в минулому часі.