До Дня ромського спротиву

У музеї відбувся пам'ятний захід та інтерактивна дискусія, приурочена до Дня ромського спротиву. Ромський опір – історична назва подій, що сталися 16 травня 1944р. в таборі Аушвіц-Біркенау (Польща). Один із його секторів нацисти назвали «Циганським табором» (Zigeuner Lager). Тут разом утримували ромських дітей, чоловіків і жінок.

Згідно з планами нацистів у ніч із 2 на 3 серпня 1944р. всі ув'язнені «Циганського табору» мали загинути в газових камерах. Однак 15 травня учасники підпільного руху, що діяв в Аушвіці, попередили ромів про наміри нацистів. Наступного ранку роми зустріли есесівців барикадами, із саморобною зброєю в руках. Таким чином вони змогли відстрочити дату страти до 2 серпня. Як відомо, саме 2 серпня стало офіційним Міжнародним днем ушанування жертв Ромського Голокосту – тієї ночі в газових камерах Аушвіцу було знищено 2897 ромів. А 16 травня, відповідно, увійшло в історію як День протистояння і жаги до життя.

Організатори заходу «Повстання проти смерті» – Національний музей історії України у Другій світовій війні, Інститут української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України та Платформа для змін «Ре:Дизайн» підготували для учасників насичену програму. Розпочався захід із тематичної екскурсії головною експозицією музею, яка розкрила участь ромів у Другій світовій війні.

Після екскурсії музейники, науковці, ромська інтелігенція та ромські молодіжні активісти з різних регіонів України прослухали виступи учасників заходу й долучилися до обговорення порушених питань. Наталя Зіневич та Роман Бажан розповіли про зйомки документального фільму щодо геноциду ромів на Чернігівщині, а також продемонстрували тизер документальної стрічки. Відеоматеріали, зокрема трейлер фільму «Пам'ятати», представив Петро Русаненко. Провідний екскурсовод музею Олександр Пастернак разом із Володимиром Яковенком провели інтерактивний тренінг на основі книги «Акварелі» та обговорили з учасниками представлений проект.

Завершилася зустріч дружнім спілкуванням та обміном враженнями від почутого.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.