Новини
Артефакти з Тернопільщини

Колектив Національного музею історії України у Другій світовій війні продовжує роботу з розробки сучасної концепції та майбутньої реекспозиції. У зв’язку з цим одним із першочергових завдань є комплектування нових музейних предметів за темами, які донині залишаються малодослідженими чи маловідомими. З цією метою передбачена низка наукових відряджень до різних областей України.

У 2016 р. такі виїзди вже були здійснені до Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької областей. Під час їхнього проведення науковці працювали над наповненням фондової колекції матеріалами учасників українського визвольного руху, учасників та свідків примусової депортації українців із прикордонних районів Польщі до СРСР (1944 – 1951 рр.), насильницького заселення східних промислових регіонів України жителями західноукраїнських теренів (1940 – 1950-ті рр.).

У рамках поставленого завдання впродовж 19 – 30 березня 2017 р. було здійснено повторний виїзд до Тернопільської області у складі трьох музейно-експедиційних груп.

За період роботи науковці зібрали 41 персональний комплекс загальною кількістю 404 одиниці музейних предметів. Переважна кількість матеріалів відображають участь українців у визвольному русі та націоналістичному підпіллі 1940 – 1950-х рр.

Серед зібраних артефактів слід відзначити матеріали Ярослава Петріва («Хмеля») – зв’язкового референта Служби Безпеки Бучацького надрайонного проводу Чортківсько-Бережанської округи Подільського краю ОУН (ЗУЗ). Літній чоловік передав на державне зберігання найбільш дорогу йому річ, з якою не розлучався впродовж десятків років, – «Клятву юного борця за волю України», підписану кров’ю учасників молодіжної націоналістичної організації в 1948 р.

У комплексі Василя Гнатіва («Горіха») – зв’язкового Самооборонного кущового відділу ОУН в с. Ілавче Теребовлянського району, привертають увагу рукописи, часів його перебування на спецпоселенні в Читі.

Серед привезених предметів є також бідон, у якому повстанці Чортківського району переховували документи. Він був знайдений у жовтні 2012 р. у лісі поблизу с. Біла. На жаль, більшість архіву втрачено, але дві брошури та сам бідон поповнили музейну колекцію.

У 1945 р. з примусовою депортацією зіткнулися українські етнічні групи, зокрема лемки. Під час відвідування сіл Підзамочок і Жнибороди Бучацького району вдалося віднайти низку унікальних побутових предметів, з якими лемківські родини приїздили на нове місце проживання. Записані їхні змістовні аудіо- та відеоспогади.

Внутрішні переселення українців ілюструють фотодокументальні матеріали, що розповідають про історію с. Русилів Бучацького району. Так, починаючи з 14 жовтня 1949 р., упродовж 10 днів із цього населеного пункту 167 родин було переселено на територію Дніпропетровської області. Повертатися до рідних місць люди почали лише після смерті Сталіна, а Русилівську сільську раду взагалі було поновлено лише в 1995 р.

Предмети, що збагатили музейну колекцію, будуть представлені на виставці, присвяченій 75-річчю створення Української повстанської армії, та в новій експозиції Національного музею.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2016 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено.
Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.