«Полиновий травень 44-го»

У музеї відбулася презентація науково-документального видання «Полиновий травень 44-го: дослідження, документи, свідчення». Поштовхом до написання цієї книги стали матеріали, зібрані у 2010 р. під час відрядження працівників музею до АР Крим.

Своїми враженнями від поїздки поділилася науковий співробітник музею Наталія Гамарник: «Важко було не перейнятися долею кримськотатарського народу, який зазнав численних поневірянь. Розповіді з перших уст надавали цій трагедії незабутнього звучання. Вони спонукали нас до подальшого дослідження цієї проблеми».

Фундаментом дослідження є щоденник Рамазана Ісмаїлова. Цей зошит, що містить у собі записи за період від 18 травня 1944р. до 6 червня 1945р., написаний кримськотатарською мовою. Рукопис упродовж тривалого часу був сімейною реліквією Ісмаїлових, проте родина передала цю дорогу для них річ на довічне зберігання до музею, розуміючи, що таким чином про історію кримськотатарського народу дізнаються тисячі людей.

Над перекладом вищезгаданого щоденника працював науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського Нариман Сейтяг’яєв. Під час презентації він розповів, що для нього як представника кримськотатарського народу цей переклад був справою особистої честі: «За кожним прочитаним рядком щоденника проступала історія мого роду, моїх батьків і дідів, тому я зазнав справжніх душевних страждань, невимовного болю, якого можна зазнати, переживаючи горе найрідніших людей».

Обшир трагедії вимальовується чіткіше після ознайомлення з хвилюючими спогадами очевидців – депортованих кримських татар Джафера Люманова, Абла Мамутова, Юсуфа Гафарова. Їхні страждання на чужині, мрії щодо повернення на Батьківщину нікого не залишають байдужим.

Яскравою ілюстрацією трагедії є спогади киянки Елеонори Коваль, яка береже в душі пам’ять про кримськотатарську родину, у якій довелося жити в дитячі роки. «Про те, що ця родина існувала, свідчать листи, отримані від них, і світлини, які я тримаю в руках. Після депортації від моїх знайомих немає жодної звістки. До цього часу мені нічого не відомо про них»: – журиться Елеонора Захарівна.

Незабутні зорові образи нового музейного видання та церемонії його презентації створили ілюстрації відомого кримськотатарського художника Рустема Емінова.

У проведенні заходу взяли участь студенти університету «Крок». «Хочеться помовчати. Переповнюють почуття», – висловила своє враження після проведення презентації студентка.

Нове науково-документальне видання можна придбати в касі музею, а також на книжковій виставці, що відбувається в «Мистецькому арсеналі» з 18 до 21 травня 2017р.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.