Ніч у музеї

Кожного року напередодні Міжнародного дня музеїв ми переживаємо особливі емоції. Музей знову оживає у вечірній час, а екскурсоводи стають справжніми акторами, перевтілюючись в образи з давнини.

Цього року ми підготували дещо особливе – цикл театралізованих екскурсій «Гіркі сповіді». Кожна людина, що пережила події війни, могла б поділитися особистими враженнями з приводу тих подій. Ми підібрали нетривіальні історії звичайних людей, життя яких було понівечене війною. Усі вони гармонійно впліталися в екскурсії, які провели Людмила Рибченко та Ганна Тарасенко.

Серед «ожилих» героїв експозиції – загиблий у Майданеку греко-католицький священик Омелян Ковч, Праведниця народів світу Олександра Шулежко, дивом уцілілий під час розстрілу енкаведистами в Луцькій тюрмі оунівець Микола Куделя, загиблий оборонець Києва лейтенант Іван Баранник, малолітній працівник танкового заводу Дмитро Гнатюк, скорботна мати Марія Щербань, яка втратила на фронтах війни п’ятеро синів і онука-вихованця, а також кінооператор Каленик Лисюк, що фільмував народження й загибель Карпатської України й утратив у тих подіях сина.

Уперше були підняті важливі й «незручні» теми. Такою, зокрема, була історія жінки-танкіста Євгенії Майстренко, яка була відправлена до штрафбату за «нетактовне поводження зі старшим офіцером». Серед персонажів опинився й німецький вояк Курт Ройбер – автор малюнка «Сталінградська мадонна», який єпископи протестантської, католицької та православної церков освятили як ікону примирення європейських народів. Про гірку долю ромів під час війни розповів музикант і співак Леонід Сандуленко, чия мати була вбита в Бабиному Яру.

Усі історії – справжні й унікальні. Разом вони демонструють складний вимір України в роки світового зіткнення та доводять, що будь-яка війна – неприродний стан людини. Війна нещадно й назавжди ламає людські долі, безжально забирає право на життя.

Усі ролі зіграли екскурсоводи музею. Нашими партнерами стали студенти й викладачі Коледжу культури і мистецтв м. Києва. Вони доповнили оповіді вокальним та інструментальним звучанням, чим створили незвичайну атмосферу в музейних залах.

Головне, що ми побачили того вечора, – щирі емоції відвідувачів та сльози, які часто бриніли на їхніх очах. Також наші гості скористалися унікальною можливістю помилуватися нічними краєвидами столиці України з оглядового майданчика скульптури «Батьківщина-мати».

В експозиції виставки «Український Схід» відвідувачі спілкувалися з учасниками бойових дій на Сході України. Також до нас завітала волонтер, письменниця та громадський діяч Діана Макарова, яка передала до музею зібрані нею матеріали. Говорили про війну, волонтерів, їхню допомогу армії та про людські долі.

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.