Операція «Чечевиця»
23 лютого 2017

Під час Другої світової війни сталінський режим боровся не лише із зовнішнім ворогом – нацистами та їхніми союзниками, а також із внутрішнім ворогом – найчастіше з безневинним населенням. Представники цілих народів ставали «ворогами Батьківщини» та жорстоко каралися. Упродовж Другої світової війни і по її завершенні було депортовано 10 народів СРСР – німців, корейців, фінів, карачаївців, калмиків, чеченців, інгушів, балкарців, кримських татар і турків-месхетинців. Усього – близько 3 млн осіб.

Однією з наймасштабніших стала операція «Чечевиця» – депортація чеченців та інгушів із території Чечено-Інгуської АРСР до Середньої Азії, що відбувалася з 23 лютого до 7 березня 1944р. На Схід було відправлено 493 269 переселенців.

Учасникам сьогоднішнього освітнього заходу – студентам Київських коледжів – науковець музею Олександр Пастернак розповів про етнічні депортації в СРСР загалом та операцію «Чечевиця» зокрема. Юнаки та дівчата також змогли відчути себе в ролі суддів сталінського режиму. Поділившись на п’ять команд, вони отримали по папці «Справа на народ-зрадник» – кримських татар, калмиків, корейців, німців та турків-месхетинців. Після вивчення матеріалів «справи» кожна команда презентувала іншим текстові та графічні матеріали про трагедію свого народу. Жорстока правда документів та фотосвідчень жахала студенів, перш за все, великими цифрами втрат серед населення, здебільшого дітей та людей похилого віку, а також неймовірними фізичними та моральними випробуваннями, пережитими представниками депортованих народів.

Такий різновид інтерактивного складника освітнього заходу науковцями музею був застосований уперше. Він виявився результативним і цікавим для учасників проекту. Упевнені, що для більшості з них дата 23 лютого назавжди запам’ятається саме як день пам’яті про жертв етнічних депортацій.