Говорю з 1941-го

У День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні головна експозиція «ожила» голосами очевидців німецько-радянської війни. 76 років тому мало хто здогадувався, яким лихом для України обернеться війна Німеччини та СРСР. За деякими підрахунками, за роки війни близько семи мільйонів наших співвітчизників поповнили лави Червоної армії. Додому повернулося менше половини...

Сотні тисяч дорослих та дітей стали свідками трагічних і жахливих перших тижнів війни. Про ті буремні події вони писали в своїх листах до рідних. Сьогодні у рамках спецпроекту «Говорю з 1941-го…» в режимі нон-стоп в експозиції лунали аудіоверсії 37 листів із колекції «Непрочитані листи 41-го». Ці епістоли були записані у звуковому форматі науковими співробітниками та екскурсоводами нашого музею.

Колекція «Непрочитані листи 41-го» налічує 1215 епістол, датованих червнем – липнем 1941р., що були вивезені нацистами з окупованого Кам’янця-Подільського до Відня. 70 років вони зберігалися в Технічному музеї столиці Австрії, згодом їх передали до нашого музею. Автори листів – червоноармійці різних військових частин і родів військ, цивільне населення, студенти навчальних закладів м. Кам’янця-Подільського, люди різних національностей і віку. У результаті наукового пошуку музейників уже знайдено 616 родин, яким вручено копії листів.

Сьогодні, оглядаючи експозицію, наші відвідувачі вслухалися в аудіозаписи листів, від чого на їхніх очах часто бриніли сльози. Вони ділилися з нами власними роздумами та враженнями від почутого.

68-річна киянка Оксана Прилипко щороку 22 червня приходить до музею. Найбільше її вразило те, що листи прочитали саме молоді люди. Через їхні голоси поєдналося минуле й сьогодення. «Я слухала ці листи 41-го, а у мене перед очима були сучасні захисники на Сході України», – поділилася жінка.

Отець Петро, настоятель церкви Святої Трійці з Тернопільщини, завітав до музею разом із вихованцями недільної школи. Діти були одностайними в думці, що цей проект є водночас цікавим і важливим для молодого покоління. «Почуті листи допомагають відкрити душу…», – додав священик.

14-річний Олексій прийшов до музею сам, без сім’ї та друзів. Оглядаючи експонати у вітринах, він читав листи з презентованої колекції. «Відразу впадає в очі, що люди навіть під загрозою власного життя в першу чергу думають про рідних, турбуються про них», – написав у відгуку юнак.

Проект «Говорю з 1941-го» буде продовжуватися. Сподіваємося, що в найближчі роки будуть озвучені всі епістоли з колекції «Непрочитані листи 41-го».

2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.