Конкурс юних екскурсоводів

20 – 22 березня 2017р. у Києві відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, у якому я живу», організований Українським державним центром туризму та краєзнавства учнівської молоді при Міністерстві освіти і науки України.

Урочисте відкриття конкурсу відбулося 20 березня 2017р. у Будинку вчителя. Для фінального оцінювання наступного дня фіналісти були згруповані у три секції, які приймали у себе відповідно три музеї, а саме: військово-історична секція – Національний музей історії України у Другій світовій війні, секція історії навчальних закладів – Педагогічний музей України, етнографічна секція – Музей Івана Гончара. Відповідно, фахівці кожного з музеїв входили до складу журі, яке оцінювало майстерність і фаховість колег-початківців.

Журі військово-історичної секції очолила Людмила Рибченко – заступник генерального директора з питань розвитку і комунікації музею. Разом із нею майстерність 20 учасників оцінювали провідні екскурсоводи музею, історики Дмитро Гайнетдінов та Олександр Пастернак.

Одна за одною змінювалися на екрані презентації, а доповідачі представляли музейний простір, у якому вони працюють. Разом із ними кожен присутній здійснив віртуальну подорож у музеї солдатської слави, визвольної боротьби та історії населених пунктів. Екскурсоводи розказували про щоденні будні музею, особливості експозицій та багатство фондового зібрання, про друзів музею і відвідувачів, читали поезії та відповідали на запитання. Не обійшлося й без музейних сувенірів – невід’ємного атрибута сучасного музею в усьому світі.

Серед перлин, представлених в експозиціях музеїв, із якими познайомили журі юні екскурсоводи, – оригінали рукописних документів з історії Карпатської України, «12 рис характеру справжнього націоналіста», особисті предмети учасника національно-визвольного руху Миколи Куделі, непоказний образок Матері Божої Неустанної Помочі, вишитий у 1946р. в таборі для політичних в`язнів СРСР у Воркуті, на який не можна дивитися без сліз: полотно для нього одна з ув’язнених українок відрізала зі своєї єдиної сорочки, нитки для вишивання надали інші співкамерниці, розпустивши свій в’язаний одяг.

«Участь у цьому конкурсі для мене – це гордість за мій край і його історію, нагода розказати про нас. Я навчаюся в 10 класі, і наступного року переді мною постане вибір професії. Спочатку хотіла йти навчатися на дипломата, на міжнародні відносини… але робота в музеї змушує задуматися, чи не пов`язати своє життя з історією», – поділилася думками одна з двадцяти учасниць секції Анастасія Себастьян.

Людмила Рибченко звернула увагу юних екскурсоводів, у майбутньому, можливо, музейних працівників, на основні напрями музейної роботи, від яких не повинні відступати й молодші колеги: збереження, дослідження та популяризація музейних предметів. Зокрема вона наголосила на гострій необхідності реставрації справді унікальних експонатів та їхнього правильного експонування, відповідно до загальновідомих стандартів. Вона зазначила, що юні музейники і юні екскурсоводи завжди можуть розраховувати на підтримку та допомогу старших, більш досвідчених колег.

Під час підбиття підсумків члени журі мали спільну думку в тому, що всі презентації були зроблені відмінно. Проте найбільше сподобалася екскурсія Богдановського Влада – екскурсовода Музею бойової слави при Скадовській загальноосвітній школі № 3 Херсонської області. Юнак не лише провів віртуальну екскурсію музеєм, а й розповів про музейні експонати – військові однострої німецької та радянської армій.

Для усіх фіналістів було проведено екскурсію головною експозицією та здійснено підйом на оглядовий майданчик скульптури «Батьківщина-мати».

м. Київ, вул. Лаврська, 24
+38 (044) 285-94-52
info@warmuseum.kiev.ua
2016 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено.
Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.