Виставки, що відбулися

Смертельний шлях
26 вересня - 5 грудня 2016р.

Виставка «Смертельний шлях» була створена до 75-ї річниці трагедії Бабиного Яру. Вона демонструвала колосальні масштаби нацистського геноциду, спрямованого проти євреїв та ромів Європи, зокрема й України. На ній було представлено понад 500 музейних предметів.

Документальна частина розкривала антисемітську доктрину нацизму та механізми підготовки до широкомасштабних акцій у Бабиному Яру, їх хід і спроби приховати сліди злодіянь.

Уперше музейними засобами висвітлили геноцид ромів. Комплекси «Праведників Бабиного Яру» були подані через призму дилеми – рефлекс самозбереження чи загальнолюдські принципи. Водночас документально окреслені й негативні епізоди нашої історії, зокрема допомога окупантам у так званому «остаточному вирішенні єврейського питання» з боку місцевих колаборантів.

Бабин Яр став інтернаціональною братською могилою. Про це розповідали матеріали розстріляних радянських військовополонених, учасників радянського та націоналістичного підпілля, цивільного населення тощо.

Документальні розділи доповнювалися художньо-образними композиціями:

«Коли руйнується світ» – втілення смертельного шляху до Бабиного Яру, інстальованого із використанням автентичної бруківки та оригінальних речей жертв. В основі – однойменне художнє панно Ади Рибачук і Володимира Мельниченка.

«Розстріляний звук» – композиція, у центрі якої піаніно киянки Єлизавети Бріксман-Рєпніної, розстріляної в Бабиному Яру. Цей музичний інструмент, переданий Історико-меморіальним музеєм «Героїзм і Голокост», став невід’ємним складником експозиції.

«Аеропорт… Пекельна смуга»
20 січня - 25 серпня 2016р.

У головній експозиції музею була представлена виставка «Аеропорт… Пекельна смуга», яка була першою спробою музейними засобами розповісти про епопею оборони українських Фермопіл – Донецького аеропорту ім. С. Прокоф’єва, що тривала 242 доби. Цей спецпроект музею, був підготовлений до річниці подій.

Матеріали наукові співробітники збирали по всій Україні. Батьки та дружини передавали до музею найдорожче, що залишилося на згадку про загиблих оборонців аеропорту – фотографії, документи, особисті речі. З різних куточків країни, де нині служать або мешкають демобілізовані захисники донецької твердині, надходило їхнє військове спорядження.

На виставці було представлено понад 400 експонатів, які належали 53 «кіборгам». Серед них – перший загиблий захисник Дмитро Андрусенко; наймолодший з оборонців аеропорту, полеглий 18-річний Сергій Табала; загиблий від кулі снайпера командир взводу штурмової роти Геннадій Дощенко; командир танка Олександр Лавренко, який перед загрозою полону та захоплення бойової машини підірвав себе гранатою; убитий бойовиками в полоні Ігор Брановицький; один із командирів Добровольчого українського корпусу «Правого сектора» Валерій Краснян; Герой України танкіст Євген Межевікін та інші.

З Кіровограда був доставлений «поранений» під час боїв за аеропорт автомобіль «ISUZU TROOPER», який бійці 3-го окремого полку спецназу вважають повноправним членом своєї частини. Поряд – переобладнана у справжню бойову машину «Нива», що належала загиблому в останньому бою Івану Зубкову, Герою України посмертно.

Сергій Лойко, кореспондент газети «Los Angeles Times», – єдиний представник іноземних засобів масової інформації, який був у аеропорту під час облоги, передав світлини, що відображують напругу протистояння.

Апогеєм виставки стала композиція «Аеропорт…Пекельні ворота в небо», присвячена останнім захисникам летовища, які загинули під перекриттям будівлі, коли вже метал і бетон не витримали випробування вогнем.

Війна очима ТСН
14 жовтня 2015 - 29 серпня 2016рр.

В увідному залі музею була розміщена виставка, на експозиційних площах якої були представлені артефакти, зібрані журналістами ТСН під час відряджень у зону бойових дій на Сході України.

Наталка Нагорна, Андрій Цаплієнко, Руслан Ярмолюк, Лідія Таран, Євгенія Цвєтанська, Алла Хоцянівська, Ганна Бока – журналісти, оператори, телеведучі телеканалу «1+1», працівники інших українських телеканалів – усі вони побували на фронті.

Донецький та Луганський аеропорти, райони Пісок, Мар’їнки, Водяного, Дебальцевого, станиці Луганської, Маріуполя, Широкиного, Слов’янська, Кримського, Трьохізбенки, Волновахи та Опитного – ось неповна географія журналістських маршрутів, звідки вони поверталися не лише з матеріалами для репортажів, а й з особистими речами поранених і загиблих бійців, прапорами, документами, формою та військовим спорядженням учасників бойових дій, фрагментами зброї, простріленими покажчиками населених пунктів Донбасу. Це далеко не повний перелік матеріалів, переданих журналістами до музею. Після ретельного дослідження науковцями музею фронтові реліквії лягли в основу експозиції виставки.

Чільне місце на виставці займають понад тридцять прапорів з автографами воїнів, які передали журналістам каналу «1+1» бійці Збройних сил України, Національної гвардії та добровольчих формувань. Пробиті кулями та осколками снарядів покажчики населених пунктів – Опитного, Мар’їнки та Донецького аеропорту свідчать про жорстокість боїв та незламність українських бійців.

Усі вони – і кореспонденти, і відважні воїни – є синами, онуками, правнуками учасників Другої світової війни, які гідно несуть честь своїх родин.

Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімирського централу
13 жовтня 2015 - 8 червня 2016рр.

У головному корпусі Меморіального комплексу була представлена виставка «Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімирського централу», приурочена до 125-ї річниці від дня народження Кирила Івановича Осьмака – президента Української Головної Визвольної Ради, одного з незламних борців за вільну Українську державу, та Дня захисника України.

В основі експозиції – матеріали фондової колекції Національного музею історії України у Другій світовій війні та родинного архіву Наталії Кирилівни Осьмак. До проекту також залучені документи Галузевого державного архіву СБУ й Архіву Центру досліджень визвольного руху.

Документальний масив виставкової експозиції, який налічує понад 60 експонатів, систематизовано у два тематичні розділи: «Будівничий Української держави» та «Людина, Патріот, Батько – крізь призму листів із неволі».

Матеріали першого розділу відображають прагнення провідних представників українського самостійницького руху до створення позапартійного повноважного представницького органу воюючої України, який, з одного боку, об’єднав би всі українські політичні сили, зацікавлені в незалежній Україні, а з другого – репрезентував би інтереси борців за Українську Самостійну Соборну Державу у світі. Відкриває розділ автентичний дереворит Ніла Хасевича «За УССД!». В експозиції представлені світлини, що ілюструють роботу Першого Великого Збору УГВР, та програмні документи – «Платформа», «Універсал», «Устрій» УГВР, ухвалені його учасниками.

У другому розділі виставки презентуються листи К. Осьмака, написані в тюремних мурах 1950-х рр., а також матеріали слідчої справи №148827, робочі зошити з чернетками листів та записами, які він вів під час самостійних занять з англійської мови; родинні світлини, особисті речі, старовинні поштові картки з мальовничими краєвидами України; подарунки від товаришів по неволі.

Батальйони нескорених
25 грудня 2015 – 1 квітня 2016 рр.

В увідному залі музею була представлена виставка «Батальйони нескорених», присвячена бійцям Міжнародного миротворчого батальйону ім. Джохара Дудаєва та чеченського батальйону ім. Шейха Мансура. У перші дні бойових дій на Сході України воїни різних національностей – чеченці, грузини, білоруси, добровольці з інших європейських країн – за велінням серця стали на захист України за власну свободу та незалежність. Патріоти з Кавказу пліч-о-пліч з українцями й досі боронять нашу Батьківщину, як у 1990-х рр. захищали свою.

Серед представлених на виставці реліквій – особисті речі першого командира Міжнародного миротворчого батальйону бригадного генерала Ічкерії Іси Мунаєва, який загинув 2 лютого 2015р. у бою поблизу Дебальцевого.

Не залишили байдужими відвідувачів комплекси матеріалів бійців Міжнародного миротворчого батальйону ім. Джохара Дудаєва – лікаря-хірурга, прес-офіцера батальйону Аміни Окуєвої, командира батальйону Адама Осмаєва, бійця роти «Шалена зграя» Казбека Абдурзакова та багатьох інших, хто відгукнувся на нашу біду.

Матеріали виставки супроводжували світлини українських фотокореспондентів Макса Левіна, а також Віктора Гурняка, який загинув, боронячи Україну біля селища Сміле Слов’яносербського району Луганської області в жовтні 2014р. Ці фотодокументи відтворили географію бойового шляху батальйонів, яким була присвячена виставка.

Україна завжди пам’ятатиме тих, хто в скрутний час прийшов на допомогу, підставив дружнє плече.

За час роботи виставку відвідало - 25,910 осіб.

Виставка «Авдет» / «Повернення»
15 грудня 2015 – 14 січня 2016рр.

У головному корпусі Меморіального комплексу була представлена виставка «Авдет» / «Повернення», яка розповідала про один із наймасштабніших злочинів радянського тоталітарного режиму – депортацію кримськотатарського народу в травні 1944р. Матеріали виставкового проекту не лише відтворювали трагічну подію, а й розкривали її через долі конкретних осіб.

Герої виставки пройшли через пекло виселення, пізнали всі жахи принижень, знущань, вижили й повернулися на свою землю. Демобілізовані з лав Червоної армії кримські татари зазнали страждань у трудовій армії і лише потім приєдналися до своїх родин на спецпоселеннях.

Акцентними на виставці були матеріали двічі Героя Радянського Союзу Султана Амет-Хана, Героїв Радянського Союзу Тейфука Абдуля, Анатолія Абілова, Узеїра Абдураманова, Сейтнафе Сейтвелієва та Абдраїма Решидова. Більшість із них розділили долю свого народу – пізнали трагедію депортації.

Рефреном крiзь усю виставку проходили спогади зі щоденника депортованого Рамазана Ісмаїлова, радянського партизана. Перший запис датований саме чорним днем календаря – 18 травня 1944р. А далі день за днем поставали жахливі картини дороги до місць спецпоселення; нестерпні умови перебування в товарних вагонах; нелегке звикання до нових місць. «…У ці дні плакав увесь народ…» – ці слова зі щоденника передають увесь його біль.

Масове повернення депортованих кримських татар на Батьківщину стало можливим лише за часів незалежності України. У багатостраждального народу з’явився шанс на нове життя, проте окупація Криму Росією позбавила його. Боротьба триває й нині…

Документальну версію подій емоційно підсилювали полотна кримськотатарського художника Рустема Емінова. Він першим із майстрів живопису звернувся у своїй творчості до теми депортації кримських татар. Пропущений крізь серце митця біль усього народу відтворений у картинах із циклів «Унутма» («Пам’ятай»), над яким він працював понад двадцять років, та «Авдет» («Повернення»). Кожна картина, доповнена власними віршами художника, є завершеним витвором мистецтва. Рустема Емінова було номіновано на Національну премію України імені Тараса Шевченка. За час роботи виставку відвідало – 6,125 осіб.

«Аеропорт крізь об’єктив Сергія Лойка»
1 вересня 2015 – 11 січня 2016рр.

Бої за Донецький аеропорт у 2014р. сколихнули всю країну. Саме їм, захисникам цього стратегічного об’єкта, які отримали легендарну назву «кіборги», і присвячені матеріали виставки, що була представлена в увідному залі головного корпусу Меморіалу.

Працюючи над її створенням, науковці музею прагнули показати не лише відвагу українських воїнів, а й спадкоємність поколінь, тому що багато захисників Донецького аеропорту – це нащадки учасників Другої світової війни. Серед них і солдат Іван Шостак – водій десантно-штурмової бригади, який зазнав важкого поранення під час обвалу перекриття нового терміналу аеропорту і впродовж трьох діб перебував під завалами будівлі. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ст.

Старший прапорщик Микола Кавун – учасник бойових дій в Афганістані. У складі свого підрозділу «Летючий голландець» брав участь у відбитті атак терористів та російського спецназу на Донецький аеропорт.

Артефакти виставки супроводжували фотосвітлини Сергія Лойка, журналіста, перекладача, письменника, фотографа, кореспондента газети «Лос-Анджелес Таймс» (США). Він є автором репортажів із районів воєнно-політичних конфліктів у країнах колишнього СРСР, а також із Афганістану та Іраку. У 2014р. висвітлював події на Сході України. Упродовж чотирьох діб перебував серед «кіборгів» у Донецькому аеропорту. Це було його 25-те відрядження на війну.

Людську уяву вразив репортаж фотокореспондента «Остання подорож танкіста», завдяки якому простежувався увесь шлях, пройдений бійцями, котрі, ризикуючи життям, виносили з поля бою пошматоване тіло свого побратима. За час роботи виставку відвідало – 50 тис. осіб.

«Іловайськ. Рік по тому»
25 серпня 2015 – 11 січня 2016рр.

У головному корпусі Національного музею історії України у Другій світовій війні була представлена виставка «Іловайськ. Рік по тому», присвячена героям, які у серпні 2014р. захищали нашу Вітчизну під Іловайськом.

На експозиційних площах експонувались роботи фотографа- документаліста Максима Дондюка – володаря Гран-прі багатьох конкурсів. Останню премію вручено за серію робіт із Майдану, на якому автор зазнав поранення.

У його фоторепортажах, зроблених у Криму та на Донбасі, – кров і жахіття війни, біль солдатських ран, стійкість і міцність духу наших захисників. В одному з репортажів фотомайстра "Порятунок пораненого" кадр за кадром – крок за кроком відтворювався процес евакуації пораненого бійця та надання йому медичної допомоги.

Про бойові будні «янголів війни» – медиків батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Миротворець» хірурга Миколи Ленька та фельдшера Михайла Гулака, які брали участь у боях під Іловайськом, розповідали артефакти, привезені із зони бойових дій. Серед речей – бронежилет Михайла Гулака, у якому застрягли чотири кулі противника, та однострої поранених бійців; осколки снарядів і кулі, вилучені з тіл поранених під час операцій у польових умовах; медичні інструменти, за допомогою яких медики в останню мить витягали з того світу бійців.

Не залишили байдужими відвідувачів матеріали бійців батальйону спецпризначення «Донбас – Україна» солдата Шевкета Джанбекова та майора Михайла Ніколова, який відмовився отримувати нагороди за Іловайський котел у той час, коли його побратими опинилися в скрутному становищі – у полоні сепаратистів. За час роботи виставку відвідало – 53 тис. осіб.

Палітра воєнної Європи
30 червня – 28 вересня 2015р.

У головному корпусі Меморіального комплексу була представлена виставка "Палітра воєнної Європи", створена на основі малюнків воєнного часу. Автори робіт – художники різного фахового рівня – професіонали й аматори. Близько 70 малюнків, згрупованих за темами, створили своєрідний калейдоскоп європейських пейзажів та архітектурних ансамблів. Цитати з фронтових листів, щоденників воїнів-українців, які зберігаються у фондовій колекції музею, супроводжували акварельно-олівцеву палітру та підсилювали особисті враження від побаченого на чужій землі.
За час роботи виставку відвідало понад 50 тисяч осіб.

Україна. Війна. Власна пам'ять
25 червня 2015р.

До 70-ї річниці визволення України від нацистських загарбників у Меморіальному комплексі створено фотовиставку "Україна. Війна. Власна пам'ять". Презентовано понад 70 світлин професіоналів та аматорів із фондозбірні музею, а також архівів, які є неупередженим джерелом історії України, що впродовж чотирьох років палала в полум'ї війни, та її народу, який гідно вистояв у кривавому поєдинку за власне існування.

Родинна пам'ять про війну: Збережено
8 травня 2015 – 12 січня 2016рр.

У головному корпусі Меморіального комплексу було представлено виставку "Родинна пам'ять про війну: Збережено", приурочену до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-річчя завершення Другої світової війни. Виставка була підсумком роботи науково-гуманітарного музейного проекту "Родинна пам'ять про війну", започаткованого науковцями Меморіалу в 2012 році. Упродовж трьох років його учасниками стали сотні наших співгромадян із різних регіонів України, а фондові колекції поповнили 1500 музейних предметів із сімейних архівів. Вони стали основою документальної частини виставки. Серед героїв виставки - уславлений льотчик Іван Кожедуб, тричі відзначений медаллю "Золота Зірка", Герої України Олексій Берест та Кузьма Дерев'янко, червоноармійці Григорій Дахненко та Іван Кудря; учасники національно-визвольних змагань Кирило Осьмак, Євген Овсіюк, Катерина Зарицька, Михайло Сорока; українці, які воювали з нацизмом в арміях та військових з'єднаннях інших країн - Джон Шубунко, Христина Грицюк, Назар Толстолип та інші. Рефреном крізь усю виставку проходили задокументовані в 1996 році спогади-заповіти ветеранів Другої світової війни, серед яких застереження луганчанина Григорія Погодіна: "Не дай Бог, щоб довелося стріляти один в одного вам, батьки та діди яких розгромили фашизм". Епілогом виставки стали реліквійно-образні композиції "День Перемоги" та "Кіборги", розміщені в увідному залі музею. Перша повертала нас у травень 1945 року, коли весь світ святкував Перемогу над нацизмом у Європі. Друга була присвячена синам, внукам і правнукам учасників минулої війни, які нині захищають українську землю. Метою виставки було вшанування українського народу, відзначення його визначного внеску в Перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, а також висловлення поваги всім борцям проти нацизму та фашизму, утвердження спадкоємності військових традицій та сприяння консолідації українського суспільства навколо ідеї захисту Вітчизни. За час роботи виставку відвідало – 277,199 осіб.

Сапери. Афганістан: 1979 – 1989
24 квітня 2015р.

Виставка "Сапери. Афганістан: 1979 – 1989", що продовжила цикл музейних проектів, присвячених військовим професіям, представлена у двох залах реліквійної експозиції "Трагедія і доблесть Афгану". Вона створена за матеріалами фондової колекції Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" та зразками інженерно-саперного спорядження, наданого однією з вітчизняних військових частин. Загалом на виставці представлено 44 персоналії, 106 експонатів, що розповідають про одну з найскладніших військових професій. Серед героїв виставки - генерали, офіцери та рядові - ті, хто пройшов мінними шляхами Афганістану впродовж призначеного їм терміну, а також ті, чиє молоде життя обірвалося на чужій землі. Незадовго до загибелі старший лейтенант Ю.В. Харитончик, командир саперного взводу, у листі до дружини писав: "Доводиться ризикувати своїм життям, щоб вберегти інших від небезпеки, яка на них очікує. А інші ризикують, щоб прикрити нашу роботу - роботу саперів, і це тут називають взаємодопомогою. Кожен повинен дивитися людям в очі без докорів сумління, і я не хочу, щоб потім на мене вказували, що я ховався за чиїмись спинами...". Сержант С.М. Скорняков, заступник командира саперного взводу інженерно-саперної роти, у травні 1983р. підірвався на міні й залишився без обох ніг. Переніс кілька операцій. У першому листі до батьків із госпіталю пише: "Таких, як я, багато, я - це якась крапля в цьому великому житті... Кажуть, що ходити я навчуся, правда, не так уже, як на своїх, та нічого...". Наведені нижче рядки - з листа єфрейтора П.П. Варги, оператора з розмінування мін і фугасів інженерно-саперної роти, до товариша по службі: "Пам'ятаю, як мерзли в горах на голому камінні, зігрівали один одного своїми тілами, все пам'ятаю - і смерті, і кулі, і сльози на очах. Так невже ми змогли ось так все забути? Я хочу зустрітися зі всіма, хочу підняти тост за тих, хто лишився там, адже вони теж хотіли жити...". Виставка розрахована на широке коло відвідувачів.

Партизанські рейди генерала Наумова
1 березня – 1 квітня 2015р.

У 8-му залі головної експозиції музею була представлена виставка "Партизанські рейди генерала Наумова", яка розкриває основні віхи життєвого та бойового шляху Героя Радянського Союзу генерал-майора М.І. Наумова, розповідає про його партизанів-побратимів та про рейди з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів. Експозиція створена на базі фондових колекцій Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" та архіву родини Наумових. В основі виставки – понад 100 автентичних пам'яток, більшість з яких експонується вперше. Широкому колу громадськості представлені нагороди, особисті документи, листи М.І.Наумова воєнної доби; фото, документалістика, щоденники та речові матеріали партизанів; звіти командування з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів про рейди та автентичні топографічні карти до них. На увагу відвідувачів заслуговують родинні реліквії братів Наумових – Олександра, Івана та Миколи, які зникли безвісти у вирі війни. Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета – на тлі розмаїття унікальних матеріалів об'єктивно відтворити окремі сторінки діяльності партизанських формувань на території України під час нацистської окупації. За час роботи виставку відвідало - 7,718 осіб.

Концтабір Аушвіц – український вимір. Дослідження, документи, свідчення
26 січня – 13 квітня 2015р.

У виставковому залі Меморіального комплексу представлено виставку "Концтабір Аушвіц - український вимір. Дослідження, документи, свідчення", створену до 70-річчя визволення нацистського концтабору Аушвіц-Біркенау та Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту. На виставковій площі експонується близько 300 музейних предметів, більшість яких становлять матеріали, отримані за результатами пошукової та науково-дослідницької діяльності співробітників Меморіального комплексу. Серед них особисті документи учасників визволення Аушвіца, військовополонених, учасників руху Опору, остарбайтерів, євреїв, колишніх малолітніх в'язнів, які після визволення виховувалися в дитячому будинку № 13 м. Києва. Художньо-образною домінантою виставкової експозиції є оригінальні малюнки З.Ш. Толкачова, художника при Політуправлінні 1-го Українського фронту; фотозображення рук колишніх в'язнів Аушвіца, назавжди затаврованих номерами; реліквійно-образні комплекси "Пісочний годинник" із залученням речей в'язнів нацистських таборів та "Шлях до пекла", що складається з реліквійних матеріалів, фотосвідчень, листів-спогадів, анкет тощо. Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета - гідне увічнення пам'яті жертв Голокосту та нацистських концтаборів, зокрема українців та вихідців з України, протистояння расовій і національній нетерпимості, консолідація суспільства у прагненні до миру та злагоди. Запрошуємо всіх відвідати виставку. За час роботи виставку відвідало - 17,492 особи.

Україна. Шлях до свободи
17 листопада 2014 – березень 2015рр.

У головному корпусі Меморіального комплексу була представлена фотовиставка "Україна. Шлях до свободи".

Свобода й незалежність… До цих омріяних висот кожен народ, кожна держава прямують своїм шляхом. Для українського народу це сходження триває вже не одне століття. Нині ми є свідками й учасниками нового етапу боротьби, який розпочався на Майдані, а тепер його події розгортаються на Сході України, де наш народ веде нерівний бій за власне гідне місце в союзі суверенних народів.

Відвідувачі побачили цю боротьбу очима тих, хто, ризикуючи власним життям, побував у епіцентрі подій. Це відомі фоторепортери, журналісти та волонтери – Єфрем Лукацький, Максим Дондюк, Сергій Лойко, Ігор Волосянкін та Павло Нетьосов. На виставці експонувалося 137 фотографій зі збереженими авторськими назвами і коментарями до світлин.

Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Вона ставила за мету – об'єднати суспільство навколо ідеї боротьби за свободу й незалежність України, зробити її справою честі кожного українця. За час роботи виставку відвідало - 41 тис. осіб.

Апокаліпсис ХХ століття. Світові війни
5 вересня – 25 листопада 2014р.

У головному корпусі Меморіального комплексу було представлено виставковий проект "Апокаліпсис ХХ століття. Світові війни", приурочений до 100-річчя від початку Першої та 75 - річчя від початку Другої світових воєн. До його створення долучилися: Національний музей історії України, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, музей однієї вулиці, музей історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих, музей "Православна Україна" Київської Митрополії УПЦ, Центральний державний архів громадських об'єднань України, Центральний державний історичний архів України, м. Київ, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного, Всеукраїнське громадське об'єднання "Союз "Народна пам'ять".

Два наймасштабніших збройних конфлікти ХХ століття принесли світові руїну, спустошення, смерть, забравши життя 75 млн людей. На вістрі геополітичних інтересів держав-завойовників обидва рази опинялася Україна, щоразу українці воювали за чужі інтереси, під чужими прапорами, воювали нарізно, а то й узагалі один проти одного.

В її основі - автентичні пам'ятки, більшість із яких експонувалися вперше. Серед героїв виставки - генерал Семен Краснопєвцев, командир партизанського з'єднання Сидір Ковпак, сержант Григорій Дахненко, червоноармієць Захарій Остапенко, на долю яких випало дві світові війни. Відвідувачі побачили фото зруйнованої у Першу світову війну церкви в Дюнкерку на півночі Франції, знищеного 9 серпня 1945р. ядерним вибухом католицького собору Уракамі в японському місті Нагасакі, культові предмети із зруйнованого в 1941р. Успенського собору Києво-Печерської лаври, Біблію видання першої чверті ХIХ ст.

Завершив виставковий проект фотолітопис подій 2013 – 2014рр., які відбувалися на Майдані, у Криму, а тепер розгортаються у південно-східних регіонах, де Україна веде нерівний бій за власне місце серед суверенних держав і народів.

Виставка була розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета передбачала закцентувати увагу на антигуманному характері воєн, застерегти від нових апокаліпсисів, закликати до єдності, консолідації, взаєморозуміння та миру. За час роботи виставку відвідало - 36,900 осіб.

З ім’ям Тараса – до Перемоги
20 лютого – 8 серпня 2014р.

До 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в Меморіальному комплексі була створена виставка «З ім’ям Тараса – до Перемоги!». В основі виставкового проекту плакати із серії «Гнів Шевченка – зброя Перемоги», «Будяки та кропива – а більше нічого не виросте над вашим трупом!..», «Не уникнути гітлерівським людожерам справедливого суду народів», «Оживуть степи, озера...» відомих українських художників, графіків В.І. Касіяна, І.М. Плещинського, О.М. Довгаля, П.І. Кодьєва, фронтова періодика зі статтями про Шевченка, «Кобзарі» та інші друковані твори Шевченка воєнного часу, документи фронтовиків Героїв Радянського Союзу на прізвище «Шевченко», сповіщення про загибель воїнів Шевченків, а ще довоєнне видання, що належало Герою Радянського Союзу генералові М.П. Кирпоносу – командувачу військами Південно-Західного фронту, унікальні видання творів Т.Г. Шевченка 1860 – 1946рр. з особистої бібліотеки митрополита Київського і всієї України Володимира. За час роботи виставку відвідало - 176 тис. осіб.

Афганістан… 1979 – 1989
лютий – березень 2014р.

До 25-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан у Меморіальному комплексі створено фотовиставку "Афганістан… 1979 – 1989", яка розповідає про участь обмеженого контингенту в неоголошеній пекельній війні. Джерельною базою виставки, яка налічує 64 світлини, є фотодокументи з фондозбірні Меморіального комплексу. Автори світлин - радянські та іноземні фотокореспонденти, офіцери, яким довелося виконувати військовий обов'язок в Афганістані. Зокрема, уперше демонструються фото, авторами яких військовослужбовці С.В. Буковський та В.Й. Комар. Значну частину виставки займають аматорські фото. Основу експозиційної площі складають світлини фотокореспондентів газет "Комсомольская правда" - В.І. Некрасова, "Известия" - О.Ф. Секретарьова, "Красная звезда" - О.С. Єфімова та фотокореспондента фотохроніки ТАРС Г.Б. Надєждіна. Очима кореспондентів відвідувачі побачать Афганістан, його жителів, їхні звичаї, побут та культуру. Для послідовного відтворення подій в Афганістані у 1979 – 1989 роках світлини розміщені за хронологією й відображають участь у цих подіях представників різних родів радянських військ та військових спеціалістів. Виставка переконує, що будь-яка війна - це смерть, каліцтво, вона "вдягає" в журбу тисячі материнських сердець як на Батьківщині, так і по той бік Гіндукушу. У війни холодні очі, власний рахунок, своя безжальна арифметика... Емоційного забарвлення виставці надають п'ять плакатів до виставкових проектів, які здійснювалися в реліквійних експозиціях "Трагедія і доблесть Афгану" і "На чужих війнах", та два плакати, створені для цієї виставки.

Голокост очима дітей
23 січня – 18 лютого 2014р.

Виставка "Голокост очима дітей» була створена до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту. Цей день був запроваджений 1 листопада 2005р. рішенням Генеральної Асамблеї ООН і відзначається щорічно 27 січня. Саме цього дня 1945р. Червона армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі.

В основі виставки – учнівські творчі роботи, надіслані до Українського центру вивчення історії Голокосту на Міжнародний конкурс учнівських робіт "Історія і уроки Голокосту" ім. І.Б. Медвинського. Не залишили байдужими відвідувачів серії малюнків Альони Довжик, Ольги Радченко, Олени Булгакової, Валентини Куліш, роботи Ольги Новак та Іллі Адашкевича, Ірини Демидик, Любові Артюхової, Катерини Пікінер та інших. За час роботи виставку відвідало - 3,627 осіб.

До 100-річчя від дня народження Платона Микитовича Воронька
27 листопада – 22 грудня 2013р.

Виставка була присвячена видатному українському поетові (у роки Великої Вітчизняної війни – командиру Олевського партизанського загону Сумського партизанського з’єднання). В її основі – раритети з фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» із залученням документальних матеріалів Центрального державного архіву громадських об’єднань України та Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України. За час роботи виставку відвідало - 7,187 осіб.

Пам'ятаємо…
26 листопада 2013 – 19 лютого 2014рр.

В увідному залі головної експозиції Меморіального комплексу була відкрита виставка "Пам'ятаємо…", яка презентувала результати, отримані під час реалізації наукового гуманітарного проекту "Родинна пам'ять про війну".

Упродовж 2013р. до проекту долучилися близько 50 родин із різних регіонів України. Основою виставки стали матеріали 13 із них. Це – родинні воєнні історії, фото і документи, речові пам'ятки, передані ветеранами та їхніми нащадками до музею. Кожна родинна історія цікава й неповторна. Ці розповіді, як невичерпне джерело, зберігають суть життя людського – любов до рідної оселі, родини та Вітчизни. За час роботи виставку відвідало - 16,966 осіб.

Київські адреси сповіщень про загибель. Візуальна версія однойменного видання
31 жовтня – 2 грудня 2013р.

31 жовтня у виставковому залі головної експозиції Меморіального комплексу була презентована виставка «Київські адреси сповіщень про загибель. Візуальна версія однойменного видання». В основі виставкового проекту – результати дослідження науковців музею, матеріали фондової колекції, зокрема нових музейних надходжень.

Основною метою музейного гуманітарного проекту було увічнення героїзму й жертовності киян. Експозиція проілюструвала однойменне видання «Київські адреси сповіщень про загибель: дослідження, документи, свідчення», розширила та доповнила його через долі конкретних осіб, збагатила історичну пам’ять про загиблих киян, закріпила її спогадами дітей, онуків і правнуків. Це своєрідне унаочнення книжки, яка була презентована одночасно з відкриттям виставки. За час роботи виставку відвідало - 22 тис. осіб.

Авіатори… Афганістан: 1979 –1989
23 серпня 2013 – 25 червня 2014рр.

Виставка була створена відповідно до плану роботи музею на основі матеріалів фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Вона експонувалася в залі «Чорний тюльпан» реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану» та продовжувала цикл виставок, присвячених військовим професіям.

Матеріали експозиції розповідали про пілотів та фахівців військової авіації, екіпажі гелікоптерів, штурмовиків та бомбардувальників, за підтримки яких в Афганістані відбувалася фактично кожна операція сухопутних військ і військ спецпризначення. Розвідка, евакуація поранених, доправлення боєприпасів і провізії, висадка десанту, бомбардування позицій противника – це лише короткий перелік завдань, які були поставлені перед радянськими авіаторами в Афганістані. За час роботи виставку відвідало - 39,413 осіб.

Гірке слово – остарбайтер
20 червня – 8 вересня 2013р.

У 7-му залі головної експозиції музею експонувалася виставка «Гірке слово – остарбайтер», яка була створена на виконання Указу Президента України від 22 березня 2012р. № 206/2012 «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами початку насильного вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові роботи в роки Великої Вітчизняної війни».

В основі виставки – матеріали фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» із залученням першоджерел Центрального державного архіву вищих органів влади України, Державних архівів Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Кіровоградської, Львівської, Полтавської та Харківської областей.

Виставка складалася із двох розділів: «З матеріалів нацистської вербувально-мобілізаційної кампанії та радянської контрпропаганди» (матеріали загального характеру) та «Люди і долі» (комплекси персоналій).

Широкому колу громадськості були представлені численні розпорядження, оголошення нацистської окупаційної влади з різних регіонів України; газета «Нове Українське Слово» з оголошенням про перший транспорт із Києва з остарбайтерами до Німеччини в січні 1942р.; листи невільників із Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Житомирщини, Харківщини, Дніпропетровщини, Запоріжжя та інші матеріали.

Виставка була розрахована на широкий загал відвідувачів, і насамперед – на молодь. За час роботи виставку відвідало - 40,863 особи.

Доля дітей у роки Другої світової війни в малюнках учнів
17 – 24 травня 2013р.

Виставка була презентована у фойє другого поверху. В її основі – роботи фіналістів ІІ Всеукраїнського конкурсу «Доля дітей у роки Другої світової війни в малюнках учнів», який проводився Міжнародною громадською організацією «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність». Мета конкурсу – спонукати учнівську молодь до вивчення історії українського народу шляхом діалогу з живими свідками історії; сприяти розширенню й поглибленню знань про долі дітей у роки Другої світової війни; відновити історичну справедливість щодо наших співгромадян, які зазнали терору в дитячому віці. За час роботи виставку відвідало - 5,853 осіби.

Червень 1941 – На зламі
16 травня – 22 липня 2013р.

В увідному залі головної експозиції Меморіального комплексу було відкрито міжнародний виставковий проект "Червень 1941 – На зламі", співзасновниками якого стали Міністерство культури України, Німецько-російський музей Берлін - Карлсхорст (ФРН) та Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років".

У презентації виставки взяли участь: голова наглядової ради Меморіального комплексу академік В.М. Литвин, директор Інституту історії України НАН України академік В.А.Смолій, директор Німецько-російського музею Берлін-Карлсхорст доктор Йорг Морре, аташе з питань культури Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Дірк Лехельт, аташе Посольства Російської Федерації в Україні К.В. Мірзоєв, президент Міжнародної громадської організації "Міжнародний фонд "Взаєморозуміння і толерантність" І.М. Лушніков, представники органів влади, науковці, дослідники, діячі культури, студенти, курсанти, представники засобів масової інформації.

В основі виставки – обпалені війною долі людей – німців, українців, росіян, євреїв, для яких 22 червня 1941р. стало переломним моментом у житті. Усього на виставці представлено понад 700 експонатів.

Війна безжально перевернула світ: змінила кордони, а подекуди й суспільний лад, поселилася навічно гірким болем десятків мільйонів втрат у душах тих, хто пройшов крізь її вир і залишився живим.

Понад сім десятиліть тому волею політиків, які заходилися перекроювати карту світу, герої цієї виставки воювали по різні боки. Надія на те, що їхні онуки і правнуки ніколи не зійдуться знову на полях битв, спонукає суспільство до переосмислення історичного минулого. Однією з таких форм переосмислення є міжнародний виставковий проект "Червень 1941 – На зламі". За час роботи виставку відвідало - 40 тис. осіб.

Олесь Гончар
2 квітня – 1 липня 2013р.

У виставковому залі головної експозиції музею експонувалася виставка "Олесь Гончар", яка презентувала започаткований Меморіальним комплексом цикл заходів "Історичні постаті ХХ століття", присвячена 95-річчю від дня народження славного сина українського народу.

По суті, це міжмузейний проект, адже для створення виставки об'єднали свої зусилля Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років, Національний музей літератури України, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І.Яворницького, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Національна історична бібліотека України, Національна спілка письменників України та інші державні установи. В основі виставки – значний масив матеріалів із родинного архіву митця, який люб'язно передала дружина Олеся Терентійовича – Валентина Данилівна. Серед матеріалів виставкового проекту – документи, рукописи, малюнки, фото, меморіальні речі, сторінки щоденників, книжки, нагороди. Тут і вдячні відгуки сотень читачів, які впізнавали в героях творів письменника себе, своїх сусідів, родичів, тут і чорні відмітки "цензорів" стосовно вибухового роману "Собор", і заслужена слава від народу України та держави. Усього на виставці представлено близько 400 експонатів.

Уперше документальні матеріали про Олеся Гончара, більшість із яких невідома широкому загалу, були зібрані та представлені в такому обсязі. Виставка надала змогу побачити велета української літератури у всій багатогранності, а героїв його творів – людьми абсолютно реальними, які впевнено заселили світ.

Фронтовик, письменник, громадський діяч – у цих трьох іпостасях постав на виставці Олесь Терентійович Гончар. За час роботи виставку відвідало - 250 тис. осіб.

Військові водії… Афганістан: 1979 – 1989
29 березня 2013 – 20 серпня 2013рр.

Виставка була створена на основі матеріалів фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Вона розміщувалася в залі «Чорний тюльпан» реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану» та продовжувала цикл виставок, присвячених військовим професіям.

Матеріали експозиції розповідали про справжніх «лицарів доріг» – військових водіїв, які в умовах бойових дій здійснювали тяжкі рейси через гірські хребти Гіндукуша, тунелі та перевали Салангу, гарячі піски пустелі Регістан, доставляючи в найвіддаленіші куточки Афганістану провізію, пальне, медикаменти. За час роботи виставку відвідало - 60 тис. осіб.

Новий рік в окопах
21 грудня 2012 – 5 лютого 2013рр.

21 грудня в увідному залі головної експозиції була відкрита виставка "Новий рік в окопах". На ній експонувалося близько 50 тематичних музейних предметів, зокрема, поштові картки, фронтові листи, листівки, новорічні вітання командування, газети, малюнки воєнного часу тощо. За час роботи виставку відвідало - 9 тис. осіб.

Родинна пам'ять про війну: Згурські
21 грудня 2012 – 4 березня 2013рр.

21 грудня 2012р. в увідному залі головної експозиції музею була відкрита виставка "Родинна пам'ять про війну: Згурські", яка продовжила музейний гуманітарний проект "Родинна пам'ять про війну". В основі виставкового проекту – матеріали фондової колекції Меморіального комплексу, фото, документи сімейного архіву досить неординарної українсько-польської родини Згурських. Розповідь про життя однієї з гілок сімейного дерева розкрита на історичному тлі подій періоду великих випробувань, що випали на долю України, від 30-х років минулого століття до сьогоднішнього дня. На життєвій палітрі великої родини позначилися складні події радянсько-польських відносин, не обминули їх репресії 1937р., своє тавро наклала Друга світова війна, повоєнне сирітство, розруха, голод 1947р., підрізала коріння роду Згурських і війна в Афганістані. Загалом 28 осіб цього роду потрапили під репресії, 44 – вивезено на примусові роботи до Німеччини, 192 – загинули на фронтах Першої та Другої світових війн.

Виставка розрахована на широкий загал відвідувачів, насамперед, – молодь. Було представлено близько 70 музейних предметів. За час роботи виставку відвідало - 40 тис. осіб.

Родинна пам'ять про війну: Мить історії
20 листопада 2012 – 11 травня 2013рр.

20 листопада 2012р. в увідному залі головної експозиції музею була відкрита виставка "Родинна пам'ять про війну: Мить історії", присвячена 70-річчю початку визволення України від нацистських загарбників.

Вона поєднала і репрезентувала широкому загалу результати здійснення двох проектів – музейного гуманітарного "Родинна пам'ять про війну", започаткованого Меморіальним комплексом у березні цього року, і он-лайн-фотоконкурсу "Мить історії", який уже вдруге проводять Національна спілка фотохудожників України та Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945рр. На виставці експонувалося 215 музейних предметів.

Логічною та емоційною домінантою виставки є композиція "Йшов солдат", що поєднала фото із сімейних альбомів конкурсантів і реліквійні матеріали із фондових колекцій музею: солдатські обереги, предмети військового спорядження та побуту. За час роботи виставку відвідало - 296,406 осіб.

Герой. Патріот. Партизан
14 вересня – 26 жовтня 2012р.

У виставковому залі Меморіального комплексу працювала художньо-документальна виставка "Герой. Патріот. Партизан", присвячена 100-річчю від дня народження Героя Радянського Союзу Яна Налепки – організатора й командира партизанського загону Житомирського партизанського з'єднання генерал-майора О.М. Сабурова.

Виставка була створена Словацьким Союзом борців проти фашизму, Клубом художників та теоретиків (Словаччина), Меморіальним комплексом "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" із залученням матеріалів Центрального державного архіву громадських об'єднань України та за підтримки Посольства Словацької Республіки в Україні.

Виставка складалася із двох тематичних розділів: "Ян Налепка та його бойові побратими" й "У пам'яті назавжди". Широкому колу громадськості були представлені накази, донесення, рапорти, звіти, довідки, різноманітні речі та документальні світлини, що яскраво ілюструють участь словаків-антинацистів у партизанському русі та бойових діях Червоної армії, а також художні роботи провідних словацьких художників і скульпторів, присвячені спільній боротьбі словацького та українського народів проти нацизму. Виставка розрахована на широкий загал відвідувачів, насамперед – на молодь. За час роботи виставку відвідало - 18,076 осіб.

Із когорти безсмертних
7 серпня 2012 – 27 січня 2013рр.

Виставка присвячена 70-й річниці від дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія", експонувалася у 8-му залі головної експозиції музею. В її основі – фондові колекції Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" та Центрального державного архіву громадських об'єднань України.

Були представлені реліквійні фото, особисті документи, речі учасників підпілля, а також розпорядження, книги, газети того часу. Уперше презентовані експонати Республіканської виставки "Партизани України в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників" (її матеріали стали основою фондозбірні Меморіального комплексу) та численні архівні документи. Виставка розрахована на широкий загал відвідувачів, насамперед – на молодь. За час роботи виставку відвідало - 64,126 осіб.

Голубі берети…Афганістан 1979 – 1989
2 серпня 2012 – 29 березня 2013 рр.

Виставка була створена відповідно до плану роботи музею на основі матеріалів фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Вона розміщувалася в залі «Чорний тюльпан» реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану» та продовжувала цикл виставок, присвячених військовим професіям.

Матеріали експозиції розповідали про бійців та командирів підрозділів повітрянодесантних військ, які першими опинилися на афганській війні, брали участь у всіх найважливіших бойових операціях, виявляли та знищували каравани противника з боєприпасами, ворожі склади зі зброєю тощо. За час роботи виставку відвідало - 22 тис. осіб.

Україна - Китай: 20 років дружби і співробітництва
20 липня – 7 вересня 2012р.

У виставковій залі музею працювала виставка "Україна – Китай: 20 років дружби і співробітництва". Відвідувачі могли ознайомитися з фотолітописом українсько-китайських відносин. Експонувалася література, яка репрезентувала дружні держави. Національного колориту виставці надавали предмети культури і побуту двох народів. За час роботи виставку відвідало - 21,320 осіб.

У пам'яті нашій живуть
18 червня – 17 листопада 2012р.

18 червня 2012р. в увідному залі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років" була відкрита виставка "У пам'яті нашій живуть", присвячена 71-й річниці початку Великої Вітчизняної війни. Вона репрезентувала перші результати роботи нового музейного гуманітарного проекту "Родинна пам'ять про війну", який стартував у березні 2012 року. На адресу музею надійшли листи з різних регіонів України, завітали десятки киян, які не тільки поділилися хвилюючими історіями, спогадами, а й довірили музею зберігати родинні воєнні реліквії: фотографії, посвідчення, нагородні документи, щоденники, фронтові листи тих, хто живе й житиме в родинній пам'яті. За час роботи виставку відвідало - 73,408 осіб.

Партизанський генерал
23 травня – 1 серпня 2012 р.

У 8-му залі головної експозиції працювала виставка "Партизанський генерал" – до 125-річчя від дня народження двічі Героя Радянського Союзу генерал-майора С.А. Ковпака – одного з організаторів і керівників партизанського руху на території України в роки Великої Вітчизняної війни.

Виставка була створена на основі фондових колекцій Меморіального комплексу й документальних джерел Центрального державного архіву громадських об'єднань України на виконання Постанови № 4603-VІ Верховної Ради України від 22 березня 2012р. та Hозпорядження Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 172-р.

Уперше широкому колу громадськості було представлено колекцію наказів командування Сумського партизанського з'єднання 1941 – 1943рр., складені С.А. Ковпаком списки героїчно загиблих під час Карпатського рейду бійців і командирів та найкращих партизанів з'єднання. Виставка розрахована на широкий віковий і соціальний загал відвідувачів, насамперед – на молодь. За час роботи виставку відвідало - 35,365 осіб.

Родинна пам'ять про війну: Малакови
4 травня – 17 липня 2012 р.

У виставковому залі головної експозиції Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" працювала виставка "Родинна пам'ять про війну: Малакови". Цією виставкою, в основі якої – фото, документи та інші реліквії сімейного архіву типової і водночас досить неординарної київської родини Малакових, стартував новий музейний проект "Родинна пам'ять про війну".

Розповідь про війну в житті однієї родини ведеться на тлі історичних подій години великих випробувань, що випали на долю столиці України. Образ Києва періоду війни відтворюють газети, листівки, плакати із фондових колекцій Меморіального комплексу, а також фотодокументи, зібрані, досліджені та опубліковані відомим києвознавцем Д.В.Малаковим у його фотоальбомі "Київ. 1939 – 1945". За час роботи виставку відвідало - 286,857 осіб.

Генерал М.П.Кирпонос
21 січня – 26 червня 2012 р.

Виставка"Генерал М.П. Кирпонос"(до 120-ї річниці від дня народження) працювала в 3-му залі головної експозиції музею. Доля відміряла цій непересічній людині небагато – неповні 50 років життя. Проте наповнила їх такою кількістю бурхливих подій, що з лишком вистачило б на кілька життів. Герой Радянського Союзу М.П. Кирпонос – учасник Першої світової, громадянської, радянсько-фінляндської 1939 – 1940рр. та Великої Вітчизняної війн.

На виставці були представлені матеріали з фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945рр., Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Державного архіву м.Києва. За час роботи виставку відвідало - 303,728 осіб.

Три війни Генерала Шкідченка
18 січня 2012 – 5 березня 2013 рр.

Виставка «Три війни генерала Шкідченка» розміщувалася в залі «Чорний тюльпан» реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану». Створена до 90-річчя від дня народження і 30-річчя від дня загибелі Петра Івановича Шкідченка з використанням матеріалів фондів та родинного архіву Шкідченків. На ній представлялось 24 музейні предмети, більшість із яких експонувалася вперше. За час роботи виставку відвідало - 68 тис. осіб.

Майстер танкових рейдів
5 січня – 25 червня 2012 р.

15 січня в експозиційному залі №12 була відкрита виставка "Майстер танкових рейдів", присвячена 100-річчю від дня народження двічі Героя Радянського Союзу Маршала Радянського Союзу Івана Гнатовича Якубовського. В основі виставки – понад 40 раритетних експонатів (фото, нагородні документи, листи до рідних, газети, журнали, книжки тощо). За час роботи виставку відвідало - 290 тис. осіб.

Євгеній Халдей. Митець, воїн, людина
2011 р.

Фотодокументальна виставка "Євгеній Халдей. Митець, воїн, людина" була відкрита в увідному залі головної експозиції музею. Створена до 66-ї річниці Великої Перемоги та до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни Меморіальним комплексом і музеєм історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих (Київ), розповідала про внесок класика радянської фотожурналістики Є. Халдея у фотолітопис Другої світової війни. Уперше на огляд громадськості було представлено близько 200 найкращих фото з унікального доробку майстра, а також понад шістдесят одиниць особистих предметів – бойових нагород, посвідчень, записників воєнного часу, фотоапаратів, речей тощо. За час роботи виставку відвідало - 335,369 осіб.

Праведники Бабиного Яру. Гуманістичний подвиг українців
2011 р.

До 70-річчя початку масових розстрілів у Бабиному Яру 29 вересня 2011р. в увідному залі головної експозиції Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" була відкрита реліквійно-документальна виставка "Праведники Бабиного Яру. Гуманістичний подвиг українців". Близько 1500 документів і музейних предметів із фондів Меморіального комплексу, Національного музею історії України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України, фондів бібліотеки Гете-Інституту в Україні та особистої колекції І. Левітаса висвітлюють різноманітні аспекти гітлерівського "нового порядку" на теренах України, зокрема – геноцид єврейського народу, акцентують героїку Праведників Бабиного Яру, немеркнучу пам'ять про ті трагічні події.

Документально-реліквійний масив систематизований у чотири тематичні розділи: "Гітлерівський новий порядок, Голокост у Європі: початок", "Нацистська окупаційна політика та Голокост в Україні", "Бабин Яр: 1941 – 1943 роки. Пам'ять та уроки трагедії" та "Праведники Бабиного Яру", проливає світло на маловідомі події та факти трагедії Бабиного Яру, дає можливість проаналізувати їх крізь призму часу, віддати данину пам'яті тим, хто, наражаючи себе та своїх рідних на небезпеку, рятував євреїв від неминучої загибелі. Документально-реліквійний комплекс, презентований на виставці, закликає черговий раз замислитися над величчю людського духу, постає потужним підмурком збереження Пам'яті. Виставка розрахована на широкий віковий і соціальний загал відвідувачів, насамперед – на молодь. За час роботи виставку відвідало - 18,197 осіб.

У спільній боротьбі проти фашизму
9 вересня – 30 листопада 2011 р.

До 70-ї річниці партизанського руху в Україні в період Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945рр. та до 67-ї річниці Словацького національного повстання в головному корпусі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" було відкрито виставку "У спільній боротьбі проти фашизму", створену Словацьким Союзом борців проти фашизму, Клубом художників образотворчого мистецтва та теоретиків (Словаччина), Меморіальним комплексом "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років" за підтримки Посольства Словацької Республіки в Україні. На виставці представлено понад 500 музейних предметів. За час роботи виставку відвідало - 32,595 осіб.

Війна. Документ. Пам’ять. Рік 41-й
16 червня – 22 серпня 2011 р.

Виставка «Війна. Документ. Пам’ять. Рік 41-й.» працювала в увідному залі, холі 2-го поверху та Залі Слави головної експозиції музею. Створена Меморіальним комплексом і Державною архівною службою України до 70-річчя Великої Вітчизняної війни. Вперше за 70 років на одній виставці було сконцентровано великий масив документів 1941р. (близько 400 одиниць) із центральних, обласних та міських архівів України, фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни, архівів Російської Федерації, Служби зовнішньої розвідки України, Чернігівського історичного музею ім. В.В.Тарновського. Виставка структурована в тематичні розділи, котрі крок за кроком відтворюють повні трагічного героїзму події перших днів і місяців війни. За час роботи виставку відвідало - 32,117 осіб.

Голоси з минулого
16 травня – 15 серпня 2011 р.

В основі виставки – епістолярна колекція "Непрочитані листи 41-го". 1208 листів, датованих червнем-липнем 1941р., були вивезені нацистами з м. Кам'янець-Подільський до Відня. Через 70 років, завдяки реституційним процесам, колекція повернулася в Україну і була передана до Меморіалу. Презентована виставка – це своєрідний звіт науковців музею про дослідницько-пошукову роботу з унікальною колекцією. Якими шляхами йшов пошук родичів, як вручали копії листів понад 400 родинам, які військові частини дислокувалися поблизу Кам'янця, хто були ті нацисти, які, не усвідомлюючи, врятували поштову кореспонденцію від воєнного вогню – про все це та інше розповідається на виставці. Вона є складовою частиною виставкового проекту "Війна. Документ. Пам'ять. Рік 41-й". За час роботи виставку відвідало - 200 тис. осіб.

Шляхи милосердя
8 квітня – 21 липня 2011 р.

Виставка була презентована у виставковому залі Меморіального комплексу. Вона розповідала про прояви одного з найгуманніших людських почуттів – почуття милосердя.

Готовність до благородних учинків, вияв співчуття, співпереживання, доброчинності притаманні людям із давніх-давен, проте свого апогею вони досягають в екстремальних умовах, в епоху потрясінь, війн і глобальних конфліктів. Багатою на прояви милосердя є трагічна і героїчна історія Другої світової війни, коли у двобої зійшлися сили Добра і Зла, Життя і Смерті. Про те, як допомагали люди один одному в цей період, і розповідала виставка. За час роботи виставку відвідало - 60 тис. осіб.

Праведники Бабиного Яру
2010 р.

Фотодокументальна виставка була відкрита у виставковому залі головної експозиції музею. Створена до 69-ї річниці трагедії Бабиного Яру Меморіальним комплексом, Єврейською радою України та Фондом «Пам'ять Бабиного Яру».

У презентації виставки брали участь: І.М. Левітас – заслужений працівник культури України, Президент Ради національних товариств України, Президент Єврейської ради України, голова фондів «Пам'ять Бабиного Яру» та «Пам'ять жертв фашизму в Україні»; С.Г. Ярова – Голова асоціації Праведників Бабиного Яру та Праведників України (м. Київ), Праведники Бабиного Яру, їхні родичі; ЗМІ. За час роботи виставку відвідало - 7,928 осіб.

Війна і Перемога в історичній пам'яті українського народу
27 квітня – 23 червня 2010 р.

27 квітня 2010р. в увідному залі головної експозиції музею була відкрита документальна виставка «Війна і Перемога в історичній пам'яті українського народу», присвячена 65-річчю Великої Перемоги.

Це третій захід спільного проекту Держкомархіву України та Меморіального комплексу. Понад 2000 документів із фондів Меморіалу, центральних та обласних архівів України відобразили різноманітні аспекти гігантського полотна, з яких складається історична пам'ять нації, підкреслили велич Перемоги над нацизмом, повагу до індивідуальної пам'яті кожного представника багатонаціонального українського народу, акцентували героїчну історичну спадщину країни, немеркнучу пам'ять про героїв-визволителів. За час роботи виставку відвідало - 200 тис. осіб.

Імена замість номерів
23 березня – 8 квітня 2010 р.

Виставка була презентована у фойє другого поверху головної експозиції Меморіального комплексу. Вона стала підсумком роботи добровольців різних європейських країн, які працювали над проектом «Книга пам’яті для в’язнів концтабору Дахау», започаткованого громадською організацією «Дахау-форум» за фінансової підтримки структур Європейського Союзу. За час роботи виставку відвідало - 5,702 особи.

Врятовані. Збережені. Повернені
3 лютого – 23 червня 2010 р.

3 лютого 2010р. у виставковому залі головної експозиції Меморіального комплексу було відкрито виставку пам'яток культури, повернутих в Україну– «Врятовані. Збережені. Повернені», присвячену 65-річчю Великої Перемоги. Це вже друга виставка спільного проекту Меморіального комплексу та Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України. На виставці було представлено близько 1500 експонатів із фондів Меморіалу та багатьох інших архівних, бібліотечних, музейних установ України, які в роки гітлерівської окупації були викрадені нацистами, а останнім часом, завдяки входженню нашої держави в міжнародний реституційний процес, повернуті на Батьківщину. Серед матеріалів – беззаперечні свідчення нацистських злочинів щодо української культурної спадщини та унікальні шедеври, повернуті в Україну. За час роботи виставку відвідало - 200 тис. осіб.

Мить історії
8 грудня 2010 – 11 січня 2011 рр.

Фотовиставка "Мить історії" працювала у виставковому залі головної експозиції музею. Створена до Дня прав людини, проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН. Основу виставки складали кращі світлини, представлені фотохудожниками з різних регіонів України на конкурс "Мить історії". У проведенні конкурсу й підготовці виставки брали участь: Координатор системи ООН в Україні, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Національна спілка фотохудожників України, Національна спілка журналістів України та Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945рр. На виставці експонувалось понад 200 раритетів. За час роботи виставку відвідало - 8,684 осіби.

Війна. Документ. Пам'ять. Маловідомі сторінки
27 жовтня 2009 – 18 січня 2010 рр.

27 жовтня у виставковому залі музею була відкрита виставка, приурочена до 65-ї річниці повного визволення України від нацистських загарбників. На ній експонувалося близько 300 документів, систематизованих у тематичні розділи: матеріали із фондів Меморіального комплексу, центральних та обласних архівів України, колекції О. Шереметьєва (Україна). Першоджерела, експоновані на виставці, торкаються нерозв'язаних або дискусійних проблем, свідчать про маловідомі факти, окреслюють складні теми, які перебувають у центрі уваги істориків-фахівців. За час роботи виставку відвідало - 14 тис. осіб.

Світові війни мовою плаката
13 січня – 17 квітня 2009 р.

Виставка, приурочена до 95-ї та 70-ї річниць Першої та Другої світових війн, була розміщена в увідному залі музею. Експонувалося близько 200 плакатів, військове спорядження, озброєння періоду обох війн із фондів Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років», Національного музею історії України, центральних та обласних архівів України, Державної наукової установи «Книжкова Палата України ім. І. Федорова», з колекцій О. Шереметьєва й Г.Кіркевича (Україна) та М. Богарта (Бельгія). За час роботи виставку відвідало - 51 тис. осіб.

Задля пам'яті...
2008 р.

Художня виставка була розміщена в увідному залі музею. В її основі –близько 50 малюнків З.Ш. Толкачова – художника політуправління 1-го Українського фронту, які розповідають про злочини в нацистських німецьких концтаборах Аушвіц та Майданек. За час роботи виставку відвідало - 687,526 осіб.

Виставка Леонід Жоголь
2008 р.

24 січня 2008р. у виставковому залі Меморіального комплексу була презентована художньо-документальна виставка «Леонід Жоголь. 1924 – 2006. Живопис, графіка». На виставці представлявся творчий доробок знаного українського архітектора, учасника партизанського руху в Білорусії Леоніда Яковича Жоголя, який із 1954р. пов'язав своє життя з Україною, з Києвом.

Його захоплення мистецтвом – графікою, живописом – вилилося в чутливі тонкі акварелі, виразні графічні роботи, живописні твори. Особливо натхненно Леонід Жоголь малював олівцем. Високопрофесійні малюнки художника виконані з любов'ю до природи, до людини, до Києва. Його творам притаманні висока художня майстерність, правдивість, безкомпромісність та принциповість. На виставці експонувалося понад 60 робіт митця, нагороди, документи, фото.

У презентації виставки брали участь: Герой України, голова Українського фонду культури, видатний український поет Борис Олійник, Президент Української секції Міжнародної асоціації мистецтвознавців, лауреат Національної премії Тараса Шевченка Зоя Чегусова, голова Спілки жінок України Марія Орлик, доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва, народний художник України Людмила Жоголь – дружина митця. За час роботи виставку відвідало - 20,733 особи.

Концтабір Освенцим − український вимір
2008 р.

Документально-художня виставка була розміщена у виставковому залі Меморіального комплексу. В її основі понад 300 музейних предметів, які розповідають про в'язнів нацистського німецького концтабору Аушвіц – вихідців з України. За час роботи виставку відвідало - 687,526 тис. осіб.

Небо полеглого безвісти
25 жовтня 2008 – 25 лютого 2009 рр.

Документально-реліквійна виставка, присвячена 65-річчю битви за Дніпро та визволення Києва від нацистських загарбників, була розміщена в Залі Слави. В її основі – близько 50 музейних предметів: фото, документи, залишки зброї зниклих безвісти учасників оборонних і визвольних боїв за столицю України та за дніпровські плацдарми. За час роботи виставку відвідало - 50 тис. осіб.

Факти історії: штрафники ідуть у бій
22 жовтня 2008 – 9 квітня 2009 рр.

Виставка «Факти історії: штрафники ідуть у бій» була розміщена в увідному залі музею. В основі експозиції близько 200 музейних предметів – фото, документи, періодика та архівні матеріали, які розповідають про участь штрафних підрозділів Червоної армії в бойових діях на фронтах німецько-радянської війни. За час роботи виставку відвідало - 130 тис. осіб.

Саланг. Афганістан. 1979 – 1989 рр.
27 червня 2008 – 12 серпня 2009 рр.

Виставка “Саланг. Афганістан. 1979 – 1989рр.” була розміщена в залі «Чорний тюльпан» реліквійної експозиції «Трагедія і доблесть Афгану». Вона розповідала про радянських військовослужбовців, які здійснювали небезпечні рейси через гірський перевал Саланг, захищали його від нападів моджахедів, забезпечували життєдіяльність дороги, яка напряму з’єднувала Афганістан із Радянським Союзом. За час роботи виставку відвідало - 90 тис. осіб.

Славімо відважних!
5 травня – 29 жовтня 2008р.

Виставка була відкрита в Залі Слави музею і присвячена 70-річчю запровадження медалі «За відвагу». Її героями стали бійці й командири, чиї груди прикрасила ця, чи не найбільш шанована фронтовиками, нагорода. Дев'ятеро з них відзначені медаллю двічі, троє — чотири рази, а мінометник О.В.Бубликов має п'ять медалей «За відвагу». На виставці експонувалось близько 130 музейних предметів. За час роботи виставку відвідало - 327,770 осіб.

Ніл Хасевич: відомий і невідомий
11 жовтня 2007 – 10 січня 2008рр.

Виставку було створено відповідно до плану роботи музею, погодженого з Міністерством культури і туризму України, на основі матеріалів Волинського краєзнавчого музею та Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Уперше для широкого загалу було представлено найбільш повну палітру різнопланової творчості талановитого художника Ніла Хасевича (1905 – 1952) – понад 100 експонатів.

Твори, що експонувалися, презентували різноманітний доробок художника: портретні та жанрові замальовки з натури, створені під час перебування в повстанських підрозділах, дереворити, зокрема сатиричні, графічна серія «Волинь в боротьбі», серія плакатів «Ідеї українського визвольного руху», проекти нагород УПА, проекти заголовків та ілюстрації до різних пропагандистських і сатиричних видань ОУН і УПА, варіанти «Волинської серії бофонів» тощо. Були представлені також деякі документальні матеріали художника.

Випускник Варшавської академії мистецтв, Ніл Хасевич був знаний у мистецьких колах: з 1931р. до 1943р. твори художника експонувалися на 35 виставках, зокрема в Празі, Львові, Варшаві, Берліні, Чикаго, Лос-Анджелесі. Копії деяких каталогів були представлені на виставці в Меморіалі. Утім, пам'ять про художника-борця почала повертатися до співвітчизників лише з початком 90-х, після десятків років повного замовчування.

Його ім'я стоїть поряд з іменами таких видатних українських графіків, як Юрій Нарбут, Василь Кричевський, Ольга Кульчицька. Героїчна і водночас трагічна постать Ніла Хасевича органічно вписується в суперечливу і складну історію боротьби за незалежну Українську державу. За час роботи виставку відвідало - 30,063 особи.

Контрасти окупації: Україна у нацистській неволі
14 липня – 30 вересня 2007р.

Фотодокументальна виставка була присвячена 65-й річниці цілковитої нацистської окупації та початку визволення України.

Контрастне життя окупованої України, життя, у якому жахливі злочини переплелися з буденністю завойовників, – головна тема виставки. Це, по суті, історія людини в умовах, які диктував окупаційний режим. Виставка складалася з п'яти розділів: «Ворог на порозі», «Київ у нацистському зашморгу», «Україна палає», «Солдат-завойовник», «Документи звинувачують...» і налічувала 275 експонатів: фотографії, документи, газети, листівки, речі з фондової колекції Меморіального комплексу та декілька альбомів фотографій, зроблених німецькими вояками в 1941 – 1943рр. в Україні, які передав до музею бельгійський дослідник Мартін Богарт. За час роботи виставку відвідало - 43,289 осіб.

Повернуті з небуття
2006 – 2013рр.

Виставка презентувалася в експозиційному залі № 7. Її було створено на основі фондової колекції Меморіального комплексу із залученням матеріалів провідних архівів України. Вона присвячувалася історії та пошуку доль в'язнів табору військовополонених «Грослазарет» м. Славути Хмельницької області. За час роботи виставку відвідало - 2,5 млн осіб.

Іван Данилович Черняховський. До 100-річчя від дня народження
29 червня – 14 серпня 2006р.

Виставку було створено на основі фондової колекції Меморіалу. В експозиції представлено понад 100 музейних предметів. Це – документи, фотографії, листи, книги, знаки. Зокрема, такі раритетні експонати, як Грамота Героя Радянського Союзу, особисте листування генерала з родиною, прапор Київської артилерійської школи 1930р. та фотоальбом випускника цієї школи І.Д. Черняховського, фронтова періодика та інше. За час роботи виставку відвідало - 10 тис. осіб.

Якщо завтра війна...
21 червня 2006 – 25 червня 2007рр.

Виставка була створена до 65-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни. На ній експонувалося понад 250 раритетів із фондової колекції музею. Родинні довоєнні фото і документи, грамоти, подяки за досягнення у промисловості, сільському господарстві, освіті, бойовій підготовці, особисті речі наших співвітчизників. Поруч, ніби з паралельної реальності, – листи, що містять благання про допомогу з охопленої голодом 1932 – 1933рр. України; протоколи обшуків, документи про арешти та жорстокі вироки безпідставно репресованим – тим, хто ще вчора крокував у єдиній колоні будівників соціалізму. Тепер вони – «вороги народу».

Зібрані разом ці реліквійні матеріали відтворили неповторну й сповнену протиріч атмосферу 30-х – початку 40-х років, що існувала на теренах тодішнього Радянського Союзу, а відтак, і в Україні. Сплине зовсім небагато часу, і учорашні стаханівці – робітники й селяни, представники інтелігенції, студенти і школярі стануть на захист рідної землі від нацистської навали.

Проте все це буде згодом. А тоді країна ще жила своїми звичними мирними турботами. Напередодні вихідного з патефонів на підвіконнях відчинених вікон линули ліричні мелодії. А на порозі рідного дому вже приготувався для смертельного нападу ворог. Це його зловісна тінь пролягла за вікнами мирних осель радянських людей. Зміст та художнє оформлення виставки органічно доповнювали фонозаписи пісень та мелодій, популярних у передвоєнні роки. За час роботи виставку відвідало - 248 тис. осіб.

Карпатська Україна. У пошуках історичної долі. 1938 – 1945рр.
17 серпня 2006 – 25 червня 2007рр.

Виставка була відкрита в увідному залі Меморіального комплексу. Тернистим шляхом ішов великий український народ до своєї незалежності. У тому, що Україна стала вільною, є велика заслуга й закарпатців.

Про їхній важкий шлях до волі, незламну стійкість і бажання жити разом з усім українським народом розповіло музейне дослідження «Карпатська Україна. У пошуках історичної долі. 1938 – 1945рр.».

Ця експозиція стала результатом довготривалої науково-дослідницької роботи працівників Меморіального комплексу в архівах і бібліотеках України, наукового комплектування фондів у Закарпатті. В основі виставкового полотна – близько 300 музейних предметів із нових надходжень та фондової колекції, а також матеріали, надані ЦДАВО України, Державним архівом Львівської області, науковою бібліотекою ім. О. Ольжича, видавництвом «Гражда», Закарпатським крайовим Товариством «Просвіта», Києво-Вишгородською єпархією УГКЦ та іншими. За час роботи виставку відвідало - 100 тис. осіб.

Я єсть народ...
9 травня 2006 – 5 травня 2008рр.

Виставка розміщувалася в Залі Слави музею, де на мармурових пілонах увічнені імена близько 12 тисяч Героїв ратного і трудового подвигу — широковідомих людей, яким віддано належну шану. Проте сотні тисяч загиблих залишаються невідомими — такими, що зникли безвісти. Саме невідомим солдатам, пошуки яких тривають, була присвячена виставка. За час роботи виставку відвідало - 365,857 осіб.

Миттєвості війни
9 травня – 26 червня 2006р.

Виставка була створена до 61-ї річниці Великої Перемоги. На ній було презентовано близько 120 музейних предметів із фондової колекції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років».

Фотографії, малюнки, фронтові листи, щоденники та інші музейні джерела відтворили окремі миттєвості війни, з яких складається загальне полотно цієї історичної епопеї. Фотодокументальний показ доповнювали влучні солдатські прислів'я та приказки, народжені в окопах. За час роботи виставку відвідало - 151 тис. осіб.

Трагедія військовополонених на окупованій території України в 1941 – 1944 роках: люди і долі
2003 – 2006рр.

Виставка розміщувалаcя в експозиційному залі № 7. В її основу була покладена фондова колекція Меморіального комплексу із залученням матеріалів провідних архівів Російської Федерації та України, а також документів Українського фонду пошуку «Пам'ять».

Вона розповідала про трагічну долю військовополонених, що стали заручниками протистояння тоталітарних режимів, які брутально порушили загальновизнані норми поводження з бранцями. Матеріали виставки, переважна більшість яких експонувалася вперше, привертали увагу відвідувачів до трагедії радянських військовополонених та недостатньої висвітленості цієї проблеми в сучасній історіографії, закликали до зняття незаслуженого тавра ганьби з тих, хто волею обставин опинився в полоні. Виставка стала ще одним кроком на шляху переосмислення суспільством проблеми військовополонених взагалі та бранців Другої світової зокрема. За час роботи виставку відвідало - 1 млн осіб.