Виставки, що експонуються
«Місто милосердя. Лікарня Мечникова»

Дніпро… Це місто стало форпостом між війною й миром. Це його вулицями майже щодня мчать машини швидкої допомоги, залишаючи по собі пульсуючий біль і незгасне відчуття тривоги. Кінцевий пункт маршруту – Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова. За роботою лікарів-«мечниківців», затамувавши подих, ось уже чотири роки спостерігає вся Україна. Саме стільки ці янголи чатують на лінії життя і смерті. За період війни на Сході України через їхні дбайливі руки, чуйні серця й милосердні душі пройшли понад 2500 поранених, ними проведено тисячі хірургічних операцій та реабілітаційних заходів, урятовано життя 99% поранених українських військовослужбовців, доправлених із фронту.

Про самовіддану працю «мечниківців», їхню самопожертву й високу професійну майстерність розповідає виставка «Місто милосердя. Лікарня Мечникова», створена в рамках проекту «Український Схід».

Крива символічної кардіограми показує, як в унісон з подіями на фронті билося в ці роки серце України. Її пікові «зубці» – Савур-могила, Іловайськ, Донецький аеропорт, Дебальцеве… Саме тоді зростала напруга в операційних «міста милосердя». Інтер’єр операційної, відтворений з артефактів, привезених із лікарні. Нервом виставки стали хвилюючі рядки з щоденника головного лікаря Сергія Риженка. Розповідь про найкращих медиків переплетено з історіями врятованих ними військовослужбовців.

Хай вибачать нас решта славних медиків, які ведуть боротьбу за життя поранених бійців як на передовій, так і в лікарнях чи госпіталях. Розповідь про них ще попереду.

А цю виставку ми присвятили унікальному колективу «мечниківців» – янголам з «міста милосердя». Цього року Дніпропетровська обласна лікарня імені І.І. Мечникова відзначає 220 років з дня заснування.

Слава Україні! Героям слава!

НАШІ

Експозиція «НАШІ» присвячена чотирьом кіборгам – захисникам Донецького аеропорту і с. Піски: Валерію Красняну («Барс»), Павлу Чайці («Сігл»), Андрію Шараскіну («Богема»), Дмитру Ярошу («Яструб»). У центрі залу – фігури героїв, їхні особисті речі.

На фотозбільшенні зруйнована вежа Донецького аеропорту з прапором, окропленим кров’ю його захисників. Поруч оригінальні покажчики місць, за які кіборги боролися до останнього подиху. Шалену напругу боїв, мужність і звитягу НАШИХ воїнів передають документальні світлини та кадри кінохроніки.

Цей експозиційний комплекс ми назвали «НАШІ». Він створений Національним музеєм історії України у Другій світовій війні та галереєю-музеєм «Історія становлення української нації».

Вдивіться в НАШИХ – запам’ятайте їхні обличчя. Пишайтеся ними. Імена цих кіборгів вже вписані в історію незалежної України.

Український Схід

Музейний виставковий проект «Український Схід» створено до Дня Героїв Небесної Сотні і присвячено звитязі та жертовності патріотів України, які наразі на східних теренах нашої держави відстоюють її суверенітет та територіальну цілісність.

Це другий музейний проект цієї тематики. Перший, «Україна. Реалії сучасної війни», складався з десятьох виставок.

За два з половиною роки співробітники Національного музею зібрали понад 4 тисячі автентичних музейних предметів, які висвітлюють події на Сході України. Половина з них представлена на новій виставці, більшість – експонується вперше.

Партнерами проекту є команда журналістів ТСН каналу «1+1» та волонтери гуманітарної місії «Чорний тюльпан».

Структурно виставка складається з розділів, у яких розповідається про участь різних військових формувань, добровольчих батальйонів у бойових діях на Сході України.

У символічні батальйони об’єднані в експозиції капелани, які дбають про душу солдата; медики, покликані у польових умовах лікувати поранені солдатські тіла; волонтери, чия безкорисна допомога, особливо в перші місяці протистояння, рятувала наших бійців; журналісти, репортажі яких доносять до нас гірку правду про війну.

На знак вдячності за братню допомогу представлено на виставці символічний «іноземний легіон», у складі якого захищають українську землю білоруси, грузини, чеченці та представники інших народів.

Зібрані разом, ці музейні історії відтворюють героїчні і трагічні події 2014 – 2017 років, у полум’ї яких вирішується доля України.

У пролозі до виставки – колекції прапорів і шевронів, переданих до музею безпосередньо учасниками бойових дій. Акцентна композиція виставки «Хресний шлях» уособлює криваву ціну, яку платить наш народ за право вільно жити на своїй землі. Нелегка доля мешканців Донбасу, які опинилися в зоні війни, постає в композиції «Цивільні».

Картину подій на Українському Сході доповнює галерея робіт відомих фотодокументалістів.

Ідею виставки про жертовність нашого народу в змаганнях за свободу і непоборну віру в перемогу акцентують рядки Державного гімну України та віршів відомих українських поетів.

Слава Україні! Героям Слава!

Стрілки зупинилися опівночі

Зміна епох, років, щасливих і трагічних подій як у житті держав, так і окремих людей асоціюється з плином часу, рухом годинникових стрілок. До нового, 2017р., створено виставку «Стрілки зупинилися опівночі», в основі якої – колекція годинників, що належали учасникам оборонних і наступальних боїв на території України в буремних 1941 – 1944 рр.

Під час Другої світової війни годинники мали не менше значення, ніж зброя. Без точних хронометрів не можна було узгодити спільних дій різних військових підрозділів. Годинник був одним із головних засобів авіаційної навігації, застосовувався для прицільної артилерійської стрільби, а також для координованого виходу радистів на зв’язок. У бою годинники використовувалися моряками, льотчиками, піхотинцями та танкістами. Штурмани авіації прокладали курс по карті вручну, маючи лише компас і годинник-секундомір, що допомагали визначити пройдену відстань по істинній швидкості.

Досить часто серед бійців годинники вважалися більш цінною відзнакою, ніж звичайні нагороди. Командування розуміло, що до моменту вручення медалі чи ордена їхні підлеглі можуть просто не дожити.

Як кишенькові, так і наручні годинники завжди були бажаним трофеєм серед військовослужбовців усіх армій світу. Для радянських воїнів трофеями ставали хронометри німецького і швейцарського виробництва. Нейтральна Швейцарія виготовляла годинники і для нацистів, і для країн антигітлерівської коаліції.

Представлені на виставці годинники належали багатьом відомим особам. Наприклад, годинник з компасом Двічі Героя Радянського Союзу генерал-майора І.Г. Якубовського; трофейний німецький годинник комісара Путивльського об’єднаного партизанського загону С.В. Руднєва, знятий з ворожого танка під час бою восени 1941р. Цікавими є годинники старшого сержанта Й.Д. Гофмана, який був особистим охоронцем Р.А. Руденка – головного обвинувача від Радянського Союзу на Нюрнберзькому процесі; Героїв Радянського Союзу полковників Г.К. Главацького – командира полку; Т.Х. Уманського – командира дивізії; молодшого лейтенанта П.І. Драгниша – прикордонника; старшого інженера конструкторського бюро Челябінського заводу («Танкоград») С.П. Горбатюка та інших.

На виставці представлено понад 60 музейних предметів. Крім годинників експонуються фотографії, листівки, документи про нагородження.

Отримували радянські бійці й американські годинники за програмою ленд-лізу або як подарунки, коли зустрілися з військами союзників навесні 1945-го. Серед них – танкісти М.П. Чуніхін, М.В. Захаров та Д.О. Чумаченко.

Споглядаючи за стрілками годинників, що намотували коло за колом на циферблатах, бійці з нетерпінням чекали настання Нового року. На передовій у засніжених окопах, бліндажах воїни плекали надію, що саме наступний рік принесе перемогу над ворогом і жадану зустріч із рідними.

2018 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.