КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

«Усі пам’ятають, як глава сусідньої держави-агресора заявив, що перемога радянських військ у Другій світовій війні могла бути й без України, – нагадує нещодавні події Любов Легасова, заступник генерального директора музею. – Тому для нас, музейної установи, це стало поштовхом, щоб із новим виставковим проектом вийти на міжнародний рівень, щоб акцентувати український вимір світового збройного конфлікту – Другої світової війни. Національний музей історії України у Другій світовій війні цілком свідомий тих очікувань, які має щодо нього сьогодні суспільство. І не лише українське. Ми розуміємо відповідальність, яка покладена на нас, як наукову установу, що має говорити винятково мовою документів та експонатів, констатації фактів і обставин будь-якого часу, без політичних емоцій та авторських домислів, виконуючи функцію примирення».

Саме тому на прохання Міністерства закордонних справ України наукові співробітники музею підготували виставку «Німецько-радянська війна: український акцент», яка розповідає про вагомий внесок українського народу в перемогу над нацизмом. Виставка відкрилася 22 червня 2016 р., до 75-річчя початку німецько-радянської фази Другої світової війни, у Національному культурному центрі України в Москві. Потім продовжила працювати в Посольстві України в Російській Федерації. Тимчасовий повірений у справах України в РФ Руслан Німчинський представив її послам іноземних держав, акредитованих в Україні за сумісництвом із резиденцією у Москві. За попередніми планами, які ще уточнюються, виставку зможуть побачити й в інших містах Російської Федерації.

Матеріали виставки (а це інформаційні постери і масштабні фотографії) розповідають про 7 млн українських солдатів і офіцерів у складі радянської армії, про 28 тис. зруйнованих українських сіл, 2,4 млн українських остарбайтерів, 10 млн українців, які стали жертвами війни, і українську роль у перемозі. Вона повертає в інформаційний простір імена героїчного льотчика Івана Кожедуба, генерала-лейтенанта Кузьми Дерев’янка, який підписував Акт капітуляції Японії, лікарів і авіаконструкторів, інженерів і навіть українських актрис, які пройшли дорогами війни. Глядач виставки дізнається, що 29 із 76 стратегічних наступальних операцій, у ході яких було розгромлено 60% сил Вермахту, проходили на території України, і активні бойові дії з 40 календарних місяців – 35 велись також тут. Це виставка-реквієм, виставка-нагадування, виставка-застереження.

Виставковий проект «Німецько-радянська війна: український акцент» має відкрити росіянам правду про Другу світову війну, яку в них останнім часом крадуть або коригують у владних кабінетах. Це не так просто, бо відомо, що патріотом і правдорубом легко бути в себе вдома, через що ініціатива дипломатів і робота музейників є частково авантюрою, а ще більше – героїчним подвигом. Але одне безумовно – вона спрямована на утвердження принципів гуманізму, історичної правди і справедливості.

Тему Другої світової війни продовжив третій закордонний виставковий проект музею, що до кінця серпня 2016 р. представлений у Берліні (ФРН) у Музеї Берлін-Карлсхорст. Виставка «Червневі листи 1941-го» створена на основі унікальної музейної колекції «Непрочитані листи 41-го року».

Ця колекція акумулювала 1208 листів (написаних у червні-липні 1941 р. радянськими військовослужбовцями та цивільними громадянами, які проживали в м. Кам’янець-Подільський (нині Хмельницька область) або проходили службу у військових частинах у місті та на його околицях чи охороняли південно-західний кордон СРСР), що не були відправлені адресатам, не були цензуровані (за законом того часу), потрапили до рук нацистів як трофеї і були вивезені до Австрії для подальшого «вивчення настроїв радянських людей у перші дні війни», де й зберігалися в Поштовому музеї у Відні. Вони так і лишались непрочитаними довгих 70 років, поки в 2010 р., завдяки реституційним процесам, не надійшли до Національного музею історії України у Другій світовій війні.

За цей час музейні працівники здійснили величезну наукову роботу, відкрили і прочитали майже всю кореспонденцію, залучили до співпраці ЗМІ й пошуковців, знайшли майже половину адресатів і вручили їм копії листів. І робота не припиняється ні на годину, адже щодня з’являються нові факти й координати. А тепер трапилася нагода показати ці листи ще й в Німеччині.

Делікатна і лаконічна експозиція «Червневі листи 1941-го» в Музеї Берлін-Карлсхорст – це 56 дублікатів листів, з яких відвідувач дізнається про місто Кам’янець-Подільський 1941-го р., військову службу в прикордонні, бойові дії і солдатський побут. На виставці перед глядачами-читачами постають люди, які вірять у перемогу, ненавидять ворога, уперше в житті зізнаються в коханні дружині – матері дітей, сумують за рідними, повчають дітей і… чекають смерті.

Про проект «Червневі листи 1941-го» уже написали «Spiegel» та «Berliner Woche». Співробітники музею кажуть, що виставка користується попитом не тільки у берлінців, а й численних туристів, що подорожують Європою, таким чином відкриваючи для себе не тільки Німеччину, а й Україну. Ну а для музею – це є своєрідний іспит на майстерність з культурної дипломатії (напрям державної політики, що так активно анонсується політиками і чиновниками), який музей склав на «відмінно».