«Україна. Реалії сучасної війни»

Ідея запровадження проекту «Україна. Реалії сучасної війни» народилася на початку 2015 р., коли колектив музею працював над виставкою «Родинна пам’ять про війну: Збережено», присвяченою 70-річчю Перемоги над нацизмом. Саме тоді виникла думка музейними засобами продовжити літопис мужності і жертовності героїв минулої війни розповіддю про їхніх нащадків, які в наші дні захищають цілісність території України на її східних теренах. Науковці музею вже порушували цю тему у виставкових проектах «Апокаліпсис XX століття. Світові війни» та «Україна. Шлях до свободи». І саме в той час був закладений початок формуванню колекції музейних предметів, пов’язаних із подіями на Сході України.

Переконавшись у доцільності започаткування нового проекту, музейники склали перспективний план наукового комплектування фондів музею з теми «Захист суверенітету та незалежності України». Він охоплював усі тематичні напрями та практичні вектори майбутньої роботи.

Розвиток подій окреслював нові завдання, оприлюднював імена нових Героїв. На все це оперативно реагували науковці музею.

Десятки годин перемовин у телефонному режимі, сотні зустрічей, відрядження… Результатом цієї напруженої цілеспрямованої роботи став масив зібраних матеріалів із зони АТО, який обчислюється понад 4 тисячами одиниць. Серед них: фото, документи, особисті речі 16 Героїв України та 32 Народних Героїв України. Робота в цьому сегменті триває.

Завдання проекту не тільки зібрати і зберегти матеріальні свідчення, що вже стали історичними пам’ятками, а й ознайомити з ними широкий загал музейних відвідувачів, розповісти всій Україні і світу про мужність, звитягу й жертовність захисників нашої Держави.

У рамках проекту було підготовлено 10 виставок, які експонувалися як паралельно, так і послідовно: «Іловайськ. Рік потому…», «Аеропорт крізь об’єктив Сергія Лойка», «Війна очима ТСН», «Батальйони нескорених», «Аеропорт… Пекельна смуга», «Бойове українське козацтво в АТО», «Ключові плацдарми Донбасу», «Народний Герой України», «Військово-польовий арт». Остання, десята, фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і мир» була створена спільно з Міністерством закордонних справ України та громадською організацією «Міжнародна ініціатива з підтримки України» й мала на меті донести до європейської спільноти інформацію про події в Україні, що відбулися під час Революції Гідності та у постмайданівський період, зокрема на Сході України.

Виставка експонувалася від 10 червня до 10 липня 2016 р. у приміщенні Посольства України у Фінляндській Республіці. Упродовж вересня 2016 р. документальні світлини будуть представлені в Естонії, в Талліннському університеті. Від жовтня 2016 р. вони презентуватимуться в Парижі.

Експозиції виставок, що відбулися в Національному музеї, відвідали 367 тисяч громадян України і гостей нашої держави, для яких було проведено 2 724 екскурсії, 35 музейних заходів. Серед них: зустрічі громадськістю воїнів, які поверталися із зони АТО; нагородження Народних Героїв України, журналістів, які працюють у гарячих точках; презентації фільмів про події на Сході України; урочисті передачі реліквій, привезених безпосередньо з передової; День Прапора; родинні зустрічі; акції «Напиши листа солдату» тощо.

Експозиції виставок, музейні заходи, які відбувалися в рамках проекту, широко висвітлювалися засобами масової інформації, зокрема понад 60 сюжетів і публікацій було підготовлено журналістами 34-х ЗМІ. Це сприяло розширенню музейної аудиторії та слугувало формуванню у громадян національно-патріотичних переконань.

29 серпня 2016 р. експозиції виставок, підготовлених у рамках проекту, було тимчасово демонтовано. Це викликано необхідністю наукової атрибуції нових надходжень та подальшим дослідженням уже сформованої колекції. Усе це спрямовано на підготовку нового, більш масштабного, експозиційного проекту.

Відгуки

«Страшно дивитися, коли кожне покоління українців щоразу визволяє Донбас, коли впродовж сторіччя Червоний Хрест нагадує про використання забороненої зброї. Дякую співробітникам музею за виставку з акцентом зіставлення, жорстокого повторення. Маємо нарешті навчитися, бо інакше наші онуки знову визволятимуть Донбас».

Підпис. Киянка, 56 років. 10.09.2014р.

«Уперше відвідав цей музей і відразу потрапив на виставку, яка сколихнула весь світ. Коли заходиш до зали, тебе приймає дух патріотизму – і не можна втримати сльози на очах. Дякуємо всім, хто створював цю виставку. Україна єдина!»

Підпис. Студент, 19 років. 12.09.2014р.

«Я народився в Донецькій області. Усі свої 17 років я мешкав у м. Харцизьку. Ніхто навіть подумати не міг, що таке відбуватиметься в нашому непримітному містечку. Багато з того, що виставляється в музеї, я бачив на власні очі… експонати стріляють у серце. Дякую».

В.С. Ситник. 12.09.2014р.

«… На Сході зараз справжня безжалісна війна… На цей час, на жаль, система з поїдання справжніх патріотів – як військових, так і добровольців… Ви б тільки бачили, які це люди! З якою завзятістю, з якою незламною волею до перемоги, з хоробрістю, яка злилася з безжалісним ставленням до себе, вступають вони в бій! У нерівний бій! І часто виходять переможцями, але часто – й не без утрат… Це втрати державного масштабу, це величезний крок назад. Ми втрачаємо тих людей, які добровільно залишили свої сім’ї заради ваших… Скоро повертаюся на Схід. До людей, які на нас чекають… Дякую Всім, хто за Україну».

Захар, боєць батальйону Донбас. 09.2014р.

«Слава Україні! Слава її героям!
Хтось називає їх непереможними «кіборгами», а вони – звичайні українські хлопці, які своїми тілами, своїми плечима, своїми життями захистили нас і наше мирне життя… Серед цих героїв і наш колега – колишній учитель історії і захисту Вітчизни Ліцею податкової та рекламної справи №21 м. Києва, нинішній командир «кіборгів» Олександр Сергійович Скиба».
Дякуємо за виставку «Аеропорт… Пекельна смуга. Миру всім нам».

Ірина Бабка, директор ліцею №21. 21.01.2016р.

«Минув рік із часу трагічних подій у Донецькому аеропорту. Та біль не вщухає. Плачуть очі. Плаче серце. Україна житиме, бо сповнена наша земля Героями».

Киянка. 21.01.2016р.

«Прекрасна експозиція. Жива історія. Навіть можна доторкнутися. Такі музеї потрібні, щоб усвідомити: «Не допусти, Боже, війни в будь-якому її прояві». Час минає – рани заживають. Пам'ять вічна…»

Ігор. 21.01.2016р.

«… Дуже вдячні музею за можливість доторкнутися до справжньої реальності нашого буття. Слава героям!»

Н.О. Шевченко,
с.н.с. Національного
науково-дослідного реставраційного
центру України. 22.01.2016р.

«… Хочеться вірити, що всі, хто відвідав цю виставку захисників Української держави, все ж зрозуміють, що це не громадянська війна, а визвольна війна від путінської окупації…»

Микола Р., Дніпропетровськ. 22.01.2016р.

«… Світлини [експозиції], зроблені С. Лойко, переносять у саме пекло протистояння в ДАП. Вони дають можливість оцінити незламний дух, патріотизм і відданість рідній землі. Композиція виставки, особисті речі, ілюстративний матеріал – усе поєднано в єдину і цільну композицію. Зроблено все з любов’ю і смаком».

В. Скляренко, член НСФХУ, викладач. 25.01.2016р.

«… Незважаючи на те, що темою [виставки] стала одна з найтрагічніших і найболючіших сторінок української історії, вона не справила гнітючого враження, а навпаки, викликала почуття великої гордості за мужність, героїзм, відданість наших хлопців…»

Учителі з університету післядипломної освіти
імені Бориса Грінченка. 26.01.2016р.

«Колосальне, надзвичайно драматичне враження справляють усі експозиції і, звичайно, особливо зачіпає нинішня трагедія – війна, якої не повинно бути…»

Гульнара Бекірова, історик. 27.01.2016р.

«Сама з Луганська. Українка. Боляче і гірко усвідомлювати про все, що відбувається. Багато друзів і знайомих пішли захищати протилежну сторону. Вірю й сподіваюся на те, що наша країна буде незалежною. Дякую за правдиво висвітлену історію».

Ю.В. Кубленко. Луганськ. 30.01.2016р.

«Спасибі музею. Я з Росії і проти цієї війни. Сподіваюся, що вона скоро закінчиться. Україно, ми з тобою».

Галина, Москва. 21.08.2016р.

Оголошення

Шановні відвідувачі!

Повідомляємо вам, що готується новий експозиційний проект про події в зоні АТО

З перших днів війни на Сході України науковці музею ретельно стежили за буремними та трагічними подіями, збирали матеріали з місць боїв, висвітлювали війну та розповідали про її учасників на експозиційному просторі. Було підготовлено близько 10 виставок, присвячених Донецькому аеропорту, Іловайському котлу, боям під Дебальцевим, Авдіївкою тощо. Героями експозицій стали кадрові військовослужбовці, добровольці, Герої України, Народні Герої України, кавалери державних нагород і бойових відзнак, рядові бійці та волонтери. Про звитягу та жертовність захисників української землі розповідали пропахлі димом і смертю речі, які воїни передали до Меморіалу, свідчили залишки зброї та уламки снарядів.

Нині в музеї зберігається 4 тис. предметів із зони АТО. Тут вони перетворилися на справжні артефакти. Колекція постійно поповнюється, а тому потребує подальшого дослідження та переформатування експозиції. У зв’язку з підготовкою нового, масштабнішого, проекту та зміною його формату наприкінці серпня 2016 р. відбудеться тимчасовий демонтаж існуючої експозиції.

З її окремими матеріалами можна ознайомитися на нашому сайті в розділі «Музей АТО».

Звертаємося з проханням долучитися до створення нової експозиції та передавати до музею оригінальні предмети із зони АТО, а також особисті речі учасників бойових дій, волонтерів, свідків.

Усіх небайдужих просимо фінансово підтримати новий проект.

Реквізити для перерахування благодійної допомоги:

п/р 31252359111821 в Держказначейській службі України м. Києва

МФО 820172