Музей АТО

Антитерористична операція, збройний конфлікт, громадянська війна, російсько-українська війна, неоголошена війна, гібридна війна… Так по-різному називають події, що відбуваються нині на Сході України. Події, що тримають у напрузі весь народ, забирають життя українських воїнів, нівечать їхні тіла. Події, які не дають спокою жодному громадянину нашої країни, затьмарюють серця та бентежать душі, вбивають цивільне населення. Остаточно визначити ці поняття, найімовірніше, зможуть політологи, історики після закінчення трагедії. Однак уже зрозуміло, що ми є свідками й учасниками важливого етапу боротьби за суверенітет, цілісність і незалежність України.

Наш музей не залишається осторонь цих трагічних подій. Перші експонати, які надійшли до музею, пахли димом і смертю. Вони були вихоплені з полум’я бою. Серед них речі Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького, загиблого 29 травня 2014 р. разом із 11 військовими у збитому терористами вертольоті; наймолодшого захисника Донецького аеропорту 18-річного Сергія Табали, полеглого 6 листопада 2014 р.; Героя України, колишнього «афганця» Олега Міхнюка, вбитого 20 серпня 2014 р. на Луганщині; активного учасника Революції гідності, розвідника Станіслава Дерев’янка, який передавав матеріали, коли був ще живим, але на власні очі побачити експозицію так і не встиг – загинув 27 березня 2016 р. поблизу м. Авдіївка, закривши собою товариша.

Ці експонати, що стали справжнім тестом на українську ідентичність, до глибини душі вразили відвідувачів Меморіалу. «Дорогий солдате, дякую за перемогу. Ти Герой! – написав п’ятикласник Андрій у листі до бійця Червоної армії під час музейного заняття «Перше знайомство з експонатом: листи з війни». – Куди ти пішов?.. Вертайся! У нас тут країну відбирають! Ти тоді переміг і зараз переможеш. Допомагай!..»

Наразі артефактами стають предмети, доставлені з зони АТО. Колекція вже нараховує понад 3,5 тис. музейних предметів: фото із зони бойових дій, одностроїв, військового спорядження, оберегів, документів, особистих речей учасників подій, залишків зброї, військової техніки тощо. Більшість із них експонувалися та продовжують експонуватися на різних музейних виставках. Виставкові та експозиційні площі з матеріалами із зони АТО стали майданчиками, де відвідувачі та воїни згадують загиблих, розмірковують над сучасним, мріють про майбутнє, зустрічаються з побратимами, школярами та студентами.

Ми впевнені, що Україна поверне собі мир завдяки силі та жертовності найкращих своїх синів і доньок, а також завдяки небайдужості мільйонів українців, які нині всіма силами допомагають боротьбі. І нехай на цьому шляху ми будемо, як ніколи, мудрими та єдиними.

Слава Україні!