Проекти
Український Схід

Музейний виставковий проект «Український Схід» створено до Дня Героїв Небесної Сотні і присвячено звитязі та жертовності патріотів України, які наразі на східних теренах нашої держави відстоюють її суверенітет та територіальну цілісність.

Це другий музейний проект цієї тематики. Перший, «Україна. Реалії сучасної війни», складався з десятьох виставок.

За два з половиною роки співробітники Національного музею зібрали понад 4 тисячі автентичних музейних предметів, які висвітлюють події на Сході України. Половина з них представлена на новій виставці, більшість – експонується вперше.

Партнерами проекту є команда журналістів ТСН каналу «1+1» та волонтери гуманітарної місії «Чорний тюльпан».

Структурно виставка складається з розділів, у яких розповідається про участь різних військових формувань, добровольчих батальйонів у бойових діях на Сході України.

У символічні батальйони об’єднані в експозиції капелани, які дбають про душу солдата; медики, покликані у польових умовах лікувати поранені солдатські тіла; волонтери, чия безкорисна допомога, особливо в перші місяці протистояння, рятувала наших бійців; журналісти, репортажі яких доносять до нас гірку правду про війну.

На знак вдячності за братню допомогу представлено на виставці символічний «іноземний легіон», у складі якого захищають українську землю білоруси, грузини, чеченці та представники інших народів.

Зібрані разом, ці музейні історії відтворюють героїчні і трагічні події 2014 – 2017 років, у полум’ї яких вирішується доля України.

У пролозі до виставки – колекції прапорів і шевронів, переданих до музею безпосередньо учасниками бойових дій. Акцентна композиція виставки «Хресний шлях» уособлює криваву ціну, яку платить наш народ за право вільно жити на своїй землі. Нелегка доля мешканців Донбасу, які опинилися в зоні війни, постає в композиції «Цивільні».

Картину подій на Українському Сході доповнює галерея робіт відомих фотодокументалістів.

Ідею виставки про жертовність нашого народу в змаганнях за свободу і непоборну віру в перемогу акцентують рядки Державного гімну України та віршів відомих українських поетів.

Виставка функціонує в увідному залі головної експозиції музею.

«Україна. Реалії сучасної війни»

Ідея запровадження проекту «Україна. Реалії сучасної війни» народилася на початку 2015 р., коли колектив музею працював над виставкою «Родинна пам’ять про війну: Збережено», присвяченою 70-річчю Перемоги над нацизмом. Саме тоді виникла думка музейними засобами продовжити літопис мужності і жертовності героїв минулої війни розповіддю про їхніх нащадків, які в наші дні захищають цілісність території України на її східних теренах. Науковці музею вже порушували цю тему у виставкових проектах «Апокаліпсис XX століття. Світові війни» та «Україна. Шлях до свободи». І саме в той час був закладений початок формуванню колекції музейних предметів, пов’язаних із подіями на Сході України.

Переконавшись у доцільності започаткування нового проекту, музейники склали перспективний план наукового комплектування фондів музею з теми «Захист суверенітету та незалежності України». Він охоплював усі тематичні напрями та практичні вектори майбутньої роботи.

Розвиток подій окреслював нові завдання, оприлюднював імена нових Героїв. На все це оперативно реагували науковці музею.

Десятки годин перемовин у телефонному режимі, сотні зустрічей, відрядження… Результатом цієї напруженої цілеспрямованої роботи став масив зібраних матеріалів із зони АТО, який обчислюється понад 4 тисячами одиниць. Серед них: фото, документи, особисті речі 16 Героїв України та 32 Народних Героїв України. Робота в цьому сегменті триває.

Завдання проекту не тільки зібрати і зберегти матеріальні свідчення, що вже стали історичними пам’ятками, а й ознайомити з ними широкий загал музейних відвідувачів, розповісти всій Україні і світу про мужність, звитягу й жертовність захисників нашої Держави.

У рамках проекту було підготовлено 10 виставок, які експонувалися як паралельно, так і послідовно: «Іловайськ. Рік потому…», «Аеропорт крізь об’єктив Сергія Лойка», «Війна очима ТСН», «Батальйони нескорених», «Аеропорт… Пекельна смуга», «Бойове українське козацтво в АТО», «Ключові плацдарми Донбасу», «Народний Герой України», «Військово-польовий арт». Остання, десята, фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і мир» була створена спільно з Міністерством закордонних справ України та громадською організацією «Міжнародна ініціатива з підтримки України» й мала на меті донести до європейської спільноти інформацію про події в Україні, що відбулися під час Революції Гідності та у постмайданівський період, зокрема на Сході України.

Виставка експонувалася від 10 червня до 10 липня 2016 р. у приміщенні Посольства України у Фінляндській Республіці. Упродовж вересня 2016 р. документальні світлини будуть представлені в Естонії, в Талліннському університеті. Від жовтня 2016 р. вони презентуватимуться в Парижі.

Експозиції виставок, що відбулися в Національному музеї, відвідали 367 тисяч громадян України і гостей нашої держави, для яких було проведено 2 724 екскурсії, 35 музейних заходів. Серед них: зустрічі громадськістю воїнів, які поверталися із зони АТО; нагородження Народних Героїв України, журналістів, які працюють у гарячих точках; презентації фільмів про події на Сході України; урочисті передачі реліквій, привезених безпосередньо з передової; День Прапора; родинні зустрічі; акції «Напиши листа солдату» тощо.

Експозиції виставок, музейні заходи, які відбувалися в рамках проекту, широко висвітлювалися засобами масової інформації, зокрема понад 60 сюжетів і публікацій було підготовлено журналістами 34-х ЗМІ. Це сприяло розширенню музейної аудиторії та слугувало формуванню у громадян національно-патріотичних переконань.

29 серпня 2016 р. експозиції виставок, підготовлених у рамках проекту, було тимчасово демонтовано. Це викликано необхідністю наукової атрибуції нових надходжень та подальшим дослідженням уже сформованої колекції. Усе це спрямовано на підготовку нового, більш масштабного, експозиційного проекту.

«Олександр Клименко. З фронтового альбому»

Епізоди бойового життя на «нулі» і в прифронтовій зоні: артилерійська дуель, окопи, бліндажі, сила-силенна відстріляних гільз, кров на бинтах, «двохсоті», які ще вчора стояли пліч-о-пліч з побратимами, захищаючи рідну землю, зруйновані будинки і 12 соняшників – як 12 апостолів віри в нашу Перемогу, що зійшли з фронтової світлини…

Ви – на виставці відомого українського фотожурналіста «Олександр Клименко. З фронтового альбому».

Виставка побудована на відчуттях, асоціаціях, смислових паралелях, з яких складається картинка війни, – така, якою побачила її людина з фотокамерою.

Про що виставка? Відповідає сам Олександр Клименко:

«У ці хвилини на Сході … гинуть люди моєї країни. Я хочу, щоб ви про це знали. Саме тому я їжджу на війну, намагаюся своїми знімками донести до людей те, що там відбувається і показати героїзм простих українців, які відстоюють Незалежність своєї держави, а, можливо, і свободу Європи. Я не солдат, а всього лиш фотожурналіст».

Про автора. Уродженець Чернігівщини. Випускник факультету журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. З 1991 р. й дотепер – фотокореспондент газети «Голос України». Перші воєнні сюжети відзняв 1992 р. у Придністров’ї. Далі були колишня Югославія, Ліван, Кувейт, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Кот д’Івуар, Південний Судан і Демократична республіка Конго.

У січні 2014 р. під час Революції Гідності був поранений.

Від початку російської військової агресії на Сході України неодноразово виїжджав у зону бойових дій.

Є автором чотирьох фотоальбомів: «Україна. 10 років поступу» (2001), «Миротворча діяльність українського війська. Перше десятиліття» (2004), «Крізь вогонь і сльози» (2009), «Фронтовий альбом» (2016).

Мав персональні фотовиставки в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку (2012), у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі (2012, 2013, 2014), у Литві (2015), Польщі (2015, 2016), Люксембурзі (2015), був учасником колективних виставок про війну в Україні в Парламенті Великобританії (2015) та Данії (2014).

Віршованим рядком

Від початку буремних подій на Сході України в музеї функціонують виставки, присвячені мужності та жертовності патріотів України, які наразі на східних теренах нашої держави відстоюють її суверенітет та територіальну цілісність. Майже щодня ми отримуємо патріотичні відгуки не лише на ці експозиції, а й на підтримку наших бійців.

Нещодавно надійшло звернення від засновника та режисера соціально-патріотичного проекту SOCIUM.UA Юрія Калиновського – мешканця Криму, який після анексії півострова в 2014 р. переїхав жити до Києва. Тривалий час служив у прикордонних військах України. Після демобілізації відновив творчу діяльність. У пам’ять про полеглих Юрій написав реквієм за загиблими синами України. За сприяння адміністрації музею відеорядом цієї поетичної роботи стали кадри з мультимедійного музейного проекту «Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах» та виставки «Український Схід». Презентація патріотичного відеоролика відбулася в музеї 14 жовтня 2017 р. у День захисника України.

Талановита дівчина із м. Бердянськ Запорізької області Юлія Чернишенко теж надіслала до музею свої вірші. Після початку конфлікту на Сході України вона відчула потребу підтримувати бійців України матеріально й морально. Стала волонтером та поетом. Почала викладати свої думки на папері у віршованих рядках.

Вірші Юрія Калиновського

Вірші Юлії Чернишенко

2018 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.