Новини

Рік 2016. Перші підсумки
6 квітня 2016

Надовго в пам’яті залишиться й візит учнів Маріупольської школи-інтернату № 21, де виховуються діти з вадами слуху. На Міжнародному фестивалі в Києві вони виконували пісні мовою жестів, а під час відвідання музею вразили всіх працівників своїм оптимізмом. На згадку юні відвідувачі отримали від музейників подарунки.

Молодь традиційно вважається однією з основних цільових аудиторій нашого музею. Для цих відвідувачів розроблено нові освітні проекти. Уже перші заходи дали найкращі результати. Тематичні екскурсії, у ході яких розкриваються гендерний вимір війни, характер взаємодії людини і зброї, особливості військових професій, сутність тоталітарних режимів, викликали неабияке зацікавлення, зокрема серед студентів професійно-технічних закладів столиці. Молодь виявила ініціативу проведення історичного турніру, яку підтримали та реалізували науковці. У музеї вже відбулися перший матч і матч-реванш. Попереду не менш захопливі інтелектуальні змагання.

Серед молодших школярів популярною стала й нова екскурсія-квест «Я – детектив». Вона дає змогу дітям відчути себе слідопитами й вивчати історію через конкретні музейні предмети – «речові докази», які вони самі знаходять в експозиційних залах.

Для розширення знань з історії Другої світової війни та набуття англомовної практики започатковано роботу розмовного клубу «Speaker». На зустрічах з екскурсоводами тут обговорюються питання історії створення воєнних плакатів Великої Британії, бойових шляхів армії США та промови лідерів країн-союзниць з антигітлерівської коаліції тощо.

Не згасає інтерес у відвідувачів і до «Музейної платформи історика». У першому кварталі з директором Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолієм Подольським обговорювалася політика пам’яті про Голокост у сучасній Україні, а з представником Українського геральдичного товариства Миколою Омельченком – радянська фалеристична спадщина та сучасні реалії української військової нагородної системи.

Традиційною категорією відвідувачів музею залишаються іноземні гості. Для них Меморіал над Дніпром – візитка Києва й майже обов’язкове місце для відвідання. Щоб покращити іноземцям враження від музею та полегшити ознайомлення з ним, тексти виставок перекладені англійською мовою, а додатково до аудіогідів англійською, російською мовами додався ще й китайськомовний.

Сьогодні, як ніколи, важливо пам’ятати про ті трагедії, які несуть війни. Завданням музею є пошук нових підходів та форм до збереження та осмислення відвідувачами проблем історичної пам’яті. Цікавою в цьому плані стала презентація вистави «Валіза» за п’єсою польського драматурга Молгожати Сікорської-Міщук у виконанні акторів студентського театрального колективу «Наш театр», що відбулася в Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Емоційний заряд спектаклю підсилювався грою в залі «Нацистський окупаційний режим» – серед оригінальних речей із концтаборів. З першої хвилини дійства актори привернули увагу та здобули прихильність глядачів, а вистава вербально та візуально доповнила історію представлених експонатів.

Науковий колектив втілює в життя заходи, пов’язані з перейменуванням музею. З цією метою досліджуються історичні теми, які раніше були маловідомими або недостатньо представленими, розробляється нова концепція майбутньої експозиції, проводиться подальше комплектування фондозбірні. За перші три місяці музейне зібрання поповнилося на 1672 одиниці. Нові надходження з тем повоєнного життя населення, нелегких доль інвалідів, удів та сиріт, а також українського національно-визвольного руху, геноциду ромів, депортації кримськотатарського народу 1944 р., українсько-польського трансферу населення 1944 – 1947 рр., голоду в Україні 1946 – 1947 рр. уже тематично збагатили головну експозицію. Робота над висвітленням музейними засобами інших «білих плям» триває.

На початку року значна увага була приділена оновленню музейного сайта. Він став функціональнішим і цікавішим, отримав різностороннє текстове наповнення та зображення високої якості. Тепер кожен має можливість on-line замовити екскурсію, освітній захід та іншу послугу, що полегшує планування майбутнього візиту. Помітно збільшилася присутність музею в соціальних мережах, що позитивно позначилося на музейній комунікації. Посилена увага приділяється комфорту відвідувачів – створено додатковий куточок творчості для дітей, облаштовано сповивальний столик, розширено зону Wi-Fi тощо.

Це лише частина з реалізованого в минулому кварталі, проте здобуті результати надихають на подальшу плідну й творчу роботу. Кожен відвідувач є для нашого колективу бажаним гостем, а реалізований проект – професійною подією. Сьогодні важливо мобілізувати зусилля всіх державних і громадських інституцій для боротьби за єдність і мир в Україні. Ми наполегливо працюємо для здійснення цієї мети і впевнені, що музей війни незабаром перетвориться на музей миру.

З 1 березня музей працює без вихідних.