Рятівники. Музейний марафон

Голокост – трагічне явище, яке є одним із найжорстокіших проявів жорстокості, бездушності та байдужості в історії людства. Упродовж окупації на українських землях знищили 1,5 млн євреїв. Однак багатьом удалося уникнути смерті, їх урятували. Бо у добу насильства завжди є ті, хто дотримується гасла: «Чужого болю не буває» – і робить усе для того щоб вберегти та захистити інших. Серед українців тисячі осіб, ігноруючи загрозу смерті, рятували євреїв.

У музеї цього дня відбувся марафон, присвячений одній, але важкій і водночас зворушливій темі – українцям-рятівникам і їхній всеперемагаючій силі добра та любові. Захід приурочений жителям України, які під час Другої світової війни, рятували євреїв.

Музейний марафон відбувався в різних локаціях головної експозиції та в музейному Дитячому центрі. Упродовж усього дня для відвідувачів лунали історії праведників Олександри Шулежко, Євтихія та Ганни Марчуків, Андрія та Климентія Шептицьких, першої рятівниці, удостоєної звання Праведника народів світу, Олени Вітер, священномученика Омеляна Ковча та багатьох інших.

Учасники марафону мали унікальну можливість наживо поспілкуватися з рідними нескорених рятівників – донькою Олександри Шулежко та внучкою Євтихія та Ганни Марчуків.

Марафон розпочався з підбиття підсумків першого року реалізації музейного просвітницького проекту «ПортретиUA» та презентації музейної виставки «Праведний шлях: українці-рятівники», яка стала результатом діяльності учасників проекту.

Про історію Голокосту в Україні та українців-рятівників розповідав кандидат історичних наук, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Ігор Щупак – автор підручників із всесвітньої історії та історії України. Науковець прочитав дві лекції присвячені українським рятівникам: «Українські рятівники євреїв під час Голокосту» та «Пам’ять про українських Праведників народів світу в музейному просторі та на сторінках підручників».

Науковці музею поділилися практичними навичками роботи та проведення різноманітних тренінгів для молоді з колегами та вчителями історії київських шкіл. У Дитячому центрі музейники презентували виховний тренінг для молоді «Тримай мене міцно за руку». Суть тренінгу – в ігровій формі осягнути феномен подвигу людей, які, ризикуючи життям, рятували приречених на загибель.

У марафоні взяли участь 23 організовані групи, до складу яких увійшло 1256 осіб. Серед них були школярі, студенти першого курсу Інституту історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького і їхні викладачі, колеги-музейники, студенти Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та вчителі історії київських шкіл.

Музейний марафон і виставка «Праведний шлях: українці-рятівники» стали частиною музейного просвітницького проекту «ПортретиUA». Робота, присвячена жителям України, які рятували євреїв під час Голокосту, продовжується. Дізнатися більше та долучитися до проекту можна за посиланням портрети.com.ua