Пам’яті жертв Голокосту

Упродовж 25 – 27 січня в музеї відбувалися різнопланові культурно-освітні заходи, приурочені до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. У цей час ми згадували трагедію, яка спіткала єврейський народ понад сім десятиліть тому, замислювалися над її уроками, ушановували пам’ять жертв і подвиг тих українців, які рятували євреїв під час гонінь та розправ.

Школярі та студенти взяли участь у виховному тренінгу «Тримай мене міцно за руку», інтерактивній грі «Репортер із минулого» та історичному розслідуванні «Акварелі: палітра людських страждань».

Під час тренінгу «Тримай мене міцно за руку» відвідувачі дізналися про історію життя черкащанки Олександри Шулежко – однієї з понад 2,5 тисяч українців, яким присвоєно звання «Праведник народів світу». Завдяки небайдужості, милосердю та кмітливості цієї жінки, змогли врятуватися від голоду та пережити окупацію 102 дітей-сиріт, серед яких 25 євреїв. У рамках заходу підлітки переглянули документальний фільм «Олександра Шулежко. Доля праведниці» (2015), а потім пройшли виховний тренінг. Розділившись на дві команди, вони долали уявну перешкоду й мали зробити вибір між двома шляхами: «складно, але разом» або «легше, але кожен сам за себе». І дуже тішить те, що наші юні гості успішно здолали перешкоду завдяки взаємодопомозі та згуртованості. Ігрова форма тренінгу дала змогу учасникам уявити себе на місці очевидців війни та Голокосту, які стояли перед вибором: врятувати з ризиком для життя або залишитися осторонь і уникнути небезпеки. Тренінг отримав схвальні відгуки відвідувачів.

Учасникам інтерактивної гри «Репортер із минулого» була запропонована змістовна екскурсія про трагедію Голокосту, а потім на основі одержаних знань вони створили власні оригінальні тематичні газети. Така форма отримання нових знань викликала широкий пізнавальний інтерес у старшокласників та їхніх викладачів.

Захід «Акварелі: палітра людських страждань» спрямував юних гостей музею у вир історичного розслідування злочинів, учинених нацистами в роки Голокосту. У формі жвавого діалогу та роздумів, що поєднувалися з демонстрацією історичних портретів, діти дізналися про драматичні події та долю євреїв і ромів у концтаборі Аушвіц. Вони переглянули мультфільм про художницю Діну Готлібову, яка завдяки своєму таланту змогла врятувати від смерті себе та свою маму. Школярі щиро перейнялися почутим і побаченим, виявляючи найрізноманітніші емоції – від захоплення процесом пізнання до щирого співчуття та жалю до людей, які зазнали страшних страждань.

Учасники заходів також довідалися про нову музейну освітню програму «ПортретиUA», перша сесія якої присвячена українцям – Праведникам народів світу, та побачили унікальні матеріали музейної колекції, що належали Олександрі Шулежко.

Музейні проекти в рамках освітньої програми до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту були традиційно різноплановими, спрямованими на відвідувачів різного віку та ступеня історичної підготовки. Учасники заходів отримали захоплення від процесу здобуття знань та висловили бажання й надалі брати участь у подібних зустрічах. Ми щиро віримо, що молоді люди виходили з музею трохи іншими, ніж заходили до нього. А знання про Другу світову війну та Голокост ми здобуваємо для того, щоб ніколи не допустити повторення помилок наших предків.