«Говорю з 1941-го»
/

День 22 червня 1941 р. став для українців черговою позначкою світового протистояння, яке, починаючи з 15 березня 1939 р., розгорталося, зокрема, і на території нашої Батьківщини. Цього дня мільйони співгромадян поринули у смертельну круговерть війни. Ми маємо унікальну можливість почути й дізнатися про їхні думки, переживання, останні настанови, прочитати відверті рядки про кохання та почуття, потрапити в атмосферу спекотного, незабутнього, обпаленого війною червня 1941-го.

Уже третій рік поспіль у цей день музей говорить голосами дописувачів музейної колекції «Непрочитані листи 1941-го». В усіх залах експозиції у режимі нон-стоп лунають записані науковцями музею аудіоверсії листів. Унікальна колекція налічує 1215 епістол, датованих червнем – липнем 1941 р., що були вивезені нацистами з окупованого Кам’янця-Подільського до Відня. Загублені в лабіринтах фронтових доріг, вони зберігалися непрочитаними у Технічному музеї столиці Австрії. Після понад 70 років повернулися в Україну і стали об’єктом дослідження науковців музею.

Ким були автори листів? Про що писали рідним? Як досліджуються рукописні джерела? Що відчуває людина, яка відкриває листа з далекого 1941-го, уперше читає його, шукає і знаходить адресатів? Своїми думками та враженнями ділилися науковці музею, які працюють з унікальною колекцією. Вони розповіли учасникам заходу про складну, кропітку роботу з розшуку адресатів унікальних листів. Уже знайдено 631 родину. А саме 22 червня 2018 р. їх стало 632 – ще одна вісточка з минулого передана родині у Хмельницьку область.

До голосів колекції «Непрочитані листи 1941-го» цього року додалися спогади свідків першого дня німецько-радянського протистояння. Ці люди дуже різні: учителька з Києва, військовослужбовці радянської та німецької армій, представники ОУН. Яким вони запам’ятали цей день? Що відчули, дізнавшись про смертельну небезпеку? Чи мали вибір власних дій або, навпаки, стали заручниками ситуації? Такі питання були спрямовані до учасників заходу, серед яких була студентська молодь, науковці та представники медіа. По-філософськи обдумуючи відповіді, кожен думав, відчував, аналізував, робив висновки, проводив аналогії.

Незабаром озвучені аудіоверсії листів з’являться на сайті музею в розділі проекту «Непрочитані листи 1941-го».