Музейна платформа історика

Простір нового виставкового проекту музею «Берестейський мир» став інтелектуальним майданчиком для зустрічі в рамках освітньої програми «Музейна платформа історика». Гостем заходу цього разу став кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Володимир Молчанов.

З учасниками зустрічі, слухачами курсів підвищення кваліфікації Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, дослідник говорив про вплив Першої світової війни і підписання Берестейського мирного договору на подальшу долю українців та процеси формування українського державотворення. Аудиторія брала активну участь у діалозі.

У своєму виступі науковець Володимир Молчанов зосередив увагу на таких ключових аспектах, зокрема: перебіг бойових дій, характер, наслідки Першої світової війни для українського народу, формування легіону УСС, особливості життя пересічного українця в умовах післявоєнного лихоліття тощо. Відповідаючи на запитання, чи народилася внаслідок Першої світової війни нова Україна, пан Володимир зазначив, що цей військовий конфлікт, який змінив розстановку сил у світі, не можна оцінювати однозначно, а найкращим доказом єдності нашого народу та формування нової генерації українців назвав появу демократичних універсалів Української Центральної Ради та створення самостійної Української держави.

Щодо значення Берестейського мирного договору в історії українського державотворення та реальності самостійності України у 1918 р., то наш гість наголосив, що це був важливий досвід для молодої української дипломатії, яка змушена була діяти в умовах політичного тиску з боку Росії та держав Четверного блоку, що мали свою корисну мету.

До розмови також долучився відомий меценат, колекціонер Дмитро Піркл. Лейтмотивом його розповіді стала діяльність Союзу визволення України – політичної організації, головною метою якої в роки Першої світової війни було проголошення незалежності України. Він презентував учасникам заходу унікальні видання СВУ та інші артефакти з своєї колекції, представлені на виставці «Берестейський мир».

Відвідувачам зустрічі також були презентовані книжкове видання Інституту історії України «Велика війна 1914 – 1918 рр. і Україна» (2014 р.) і музейний освітній проект «ПортретиUA», які викликали схвальні відгуки та зацікавленість усіх присутніх.

Після закінчення заходу всі учасники ознайомилися з виставковими проектами «Берестейський мир» та «Український Схід».