УГКЦ – час випробувань

У просторі головної експозиції музейними засобами відтворено ключові події на тернистому шляху до відродження Української греко-католицької церкви, віддано данину пам’яті священикам і вірянам. «УГКЦ – час випробувань» – така назва нової презентованої виставки.

Акцент зроблено на життєписах греко-католицьких єпископату та священиків, які здійснювали душпастирську діяльність під час радянської та нацистської окупацій Галичини. Незважаючи на широку кампанію з переслідування, залякування, дискредитації греко-католицького духовенства, звинувачення у зв’язках із націоналістичним підпіллям, духовні отці забезпечили існування Церкви в надскладних історичних обставинах, зберегли можливість для своїх вірних здійснювати релігійні практики, рятували євреїв під час нацистської окупації, надавали допомогу повстанцям.

У церемонії відкриття експозиції взяли участь духовенство, високопосадовці, науковці, архівісти, бібліотекарі та студентська молодь.

З настановою до присутніх звернувся Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Він зауважив: «Священнослужителям та вірянам Церкви довелося пройти крізь страждання, випробування та мучеництво, але завжди вдавалося зберігати віру в Бога та любов до України. Виставкові матеріали є свідченням цього… Бажаю Вам відкрити вухо і послухати, що експонати хочуть нам сказати. Сьогодні для українців це дуже потрібно, адже зараз є важливим питання єдності українського народу. Можливо, ця виставка, яка вдало доповнила мозаїку пам’яті в музеї, допоможе зрозуміти минуле й усвідомити наше майбутнє».

Радник Президента України Юрій Богуцький наголосив на унікальності новоствореної виставки та закликав громадськість якнайширше долучитися до ознайомлення з нею, позаяк вона сьогодні є доволі актуальною. УГКЦ, пройшовши тернистий шлях, воскресла. Священики греко-католицької церкви завжди були з українцями.

На виставці представлені документальні свідчення з Центрального державного архіву громадських об’єднань України, а також Галузевого державного архіву Служби безпеки України, очільник якого – Андрій Когут – презентував унікальні документи з фондів відомчої архівної інституції: перший і останній томи оперативно-розшукової справи «Рифи»; справи слідчої частини МДБ – на Йосифа Сліпого та Климентія Шептицького. Матеріали – свідчення тиску на священиків та вірних – уперше були представлені для широкого загалу лише на день відкриття виставки.

Унікальні артефакти митрополита Андрея Шептицького та о. Климентія Шептицького, патріарха Йосифа Сліпого, владики Володимира Стернюка та інших із фондів Музею Митрополита Андрея Шептицького Львівської архієпархії УГКЦ надав для експонування директор о. Севастіян. Під час церемонії відкриття виставкового проекту він передав до фондозбірні музею літературу про історію Церкви та її духовних поводирів.

Науковці музею мали на меті окреслити деякі неоднозначні питання історії греко-католицької церкви в роки війни та в катакомбний період. Вони зробили спробу перевести їх із політичної в історичну площину та намагалися дати відповідь мовою музейних матеріалів. Доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України Олександр Лисенко зазначив, що музейникам це вдалося.

Генеральний директор музею Іван Ковальчук розповів, що зібрані по крихтах науковцями-музейниками під час численних відряджень оригінальні матеріали є свідченням глибокої християнської віри та незламної відданості своїй Церкві й народу. Дотепер вони ретельно зберігалися в родинних напівзакритих особистих колекціях. Нині представлені широкому загалу вперше.

У різні часи УГКЦ була гнаною та небажаною в очах окупантів. Але навіть у жорстокі для вірних роки Церква жила життям своєї пастви, поділяла її радощі та незгоди, прирікаючи себе на ув’язнення, цькування та мученицьку смерть. Ось і тепер в умовах російсько-української війни греко-католицькі священики одними з перших відновили інститут капеланства та активно займаються волонтерською діяльністю. Греко-католицька церква завжди стояла на засадах українства, любові до своєї рідної землі, оточення, Бога…