Дебальцеве. Порятунок із пекла

Цими днями українці вкотре згадують трагічні події трирічної давнини, коли захисники України за надзвичайно складних умов виходили з оточення з-під Дебальцевого.

Простір виставкового проекту «Український Схід» став майданчиком для зустрічей із безпосередніми учасниками війни на Сході України. Ось і сьогодні в музеї відбулися заходи, присвячені обороні Дебальцівського плацдарму.

Із неабиякою відповідальністю до відвідин таких подій ставляться наші гості. Цього разу були солдати строкової служби 197-го Центру підготовки сержантського складу 169-го навчального Центру «Десна» Чернігівської області, військовослужбовці 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу Збройних сил України, курсанти Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

Науковець музею Олександр Очеретяний розповів про події пекельного котла, спираючись на унікальне документальне джерело – «Дебальцівський щоденник» Віктора Коваленка, журналіста, блогера, офіцера 40-го окремого мотопіхотного батальйону. Незважаючи на постійну загрозу життю, він виконував свою професійну місію – висвітлював правду про війну, зокрема й у соціальних мережах. Сторінки його щоденника – це сучасний літопис, у якому оживають бої за Дебальцеве.

У рамках музейного проекту «Слово свідка» своїми спогадами поділився молодший лейтенант Володимир Назаренко – командир взводу 25-го окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь», нині депутат Київської міської ради (фракція «Свобода»). Воюючи на Дебальцівському плацдармі, він був коригувальником артилерійського вогню. Бойовий офіцер розповів про оборону плацдарму, перебіг бойових дій, побут на війні. У залі панувала тривожна тиша, коли воїн розповідав молоді про те, що відчуває людина, якій доводиться вбивати на війні. Володимир із болем у серці запевнив, що ніхто з військовослужбовців навіть і не думав здаватися, бійці тримали оборону до останнього. Надія на довгоочікуваний мир, і навіть на закінчення війни, у бійців з’явилася після перемовин у Мінську. Але так не сталося. Уже о 5 годині ранку дня перемир’я противник порушив режим тиші. Обстріли посилювалися, ситуація стала безвихідною. А про відхід ніхто не знав, зв’язку не було.

Володимирові вдалося змалювати в уяві присутніх події оточення та складний вихід із котла. Наприкінці офіцер зарядив аудиторію упевненістю в перемогу шляхом об’єднання справжніх патріотів України.

На завершення зустрічей гості мали можливість ознайомитися з виставкою «Український Схід», де представлені унікальні музейні комплекси захисників України, серед яких і матеріали Володимира Назаренка та інших учасників боїв за Дебальцеве. Вони стали виразним символом мужності та жертовності українців у сучасній війні.