До Дня захисника України

Національний музей історії України у Другій світовій війні став особливим місцем в урбаністичному просторі столиці, оскільки зберігає пам’ять про багато поколінь українців, які віддали життя за свою країну у війнах ХХ–ХХІ ст. Майданчики Меморіального комплексу вже стали традиційними для проведення урочистих урядових заходів, складання обіцянок на все життя. Цього року наш музей прийняв вихованців двох навчальних закладів: хлопчиків ЗОШ І–ІІ ступенів «Кадетство» (13 жовтня) та юнаків із Київського військового ліцею імені Івана Богуна (14 жовтня). У ранковій прохолоді вони здійснили важливий крок, який визначив усю їхню подальшу долю – склали клятву Україні, пообіцяли бути вірними й відданими їй.

На урочистості складання присяги юнаками Київського військового ліцею імені Івана Богуна прибув Президент України Петро Порошенко. У своєму зверненні він зазначив, що вірить у них як у достойних захисників України, як продовжувачів тисячолітньої української військової історії. Юнаки, які стояли на площі, – горді нащадки своєї власної сімейної звитяги, 142 з них – сини учасників бойових дій у війні з російським агресором, батьки 19 – загинули в цій боротьбі.

У День захисника України на території Меморіалу не лише відзначали звитягу, але й вшановували пам’ять загиблих. Двері мультимедійного проекту «Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах» були відчинені. Кожен міг зайти та схилити голову в скорботній хвилині мовчання за тих, хто боровся до останнього подиху за мир та спокій громадян України. Серед відвідувачів було багато вдів, сиріт і матерів учасників бойових дій.

13 жовтня в музеї вшанували своїх побратимів бійці та офіцери 42-го окремого мотопіхотного батальйону «Рух Опору». За їхніми плечима важкі бої 2014–2015 років, смерть товаришів та біль, але вони не втратили запалу захищати свою країну й далі.

Музейники багато працювали, щоб наповнити ці осінні дні новими незабутніми історіями для відвідувачів. Науковець Володимир Кримінський підготував авторську екскурсію «Український визвольний рух. Перша половина ХХ століття». Її зміст наповнений легендарними історіями про безстрашність і самозреченість представників ОУН і вояків УПА в боротьбі за незалежну Україну. Першими слухачами стали учні та викладачі Ізмаїльського військово-морського ліцею, які не приховували свого захоплення від почутого й побаченого в музеї.

Про подвиг наших сучасних захисників, їхню щоденну боротьбу за Україну розповідали молоді науковці Олександр Очеретяний та Георгій Борисов під час спеціальної екскурсії в просторі виставкового проекту «Український Схід. На лінії вогню».

У кінозалі музею впродовж двох днів тривали спеціальні кінопокази документальних фільмів режисера Тараса Химича. У них розповідається про прагнення українців до соборності та боротьбу за проголошення власної держави в буремному ХХ ст. Глядачів зворушили особисті історії вояків УПА, які, зазнавши катувань і поневірянь, не зламалися.

Ці два дні запам’яталися насиченими подіями, емоціями, розмовами, вдячністю та сльозами. Ми ще раз переконались у важливості щоденної музейної праці – розповідати, навчати, зберігати та пам’ятати.